Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

The very best of Poznań!

Komentarze

MineWine Malta Festiwal przeszedł do historii jako największe winiarskie wydarzenie Wielkopolski. Przez 2 dni (25–26 maja) miałem okazję poznać ten event zarówno jako wystawca, jak i degustujący. Spróbować można było 130 win z 50 regionów, prezentowanych na stoiskach 20 producentów.

Każdy kraj winiarski miał szansę przybliżyć nieco swoją historię podczas wywiadów/prezentacji, a zebrani mogli dowiedzieć się ciekawostek dotyczących produkcji wina w danym regionie. Poza klasą samych win, na najwyższym poziomie stała logistyka. Genialnym pomysłem okazało się rozbicie degustacji na 3 oddzielne strefy (choć producenci nieco na to narzekali) – mimo ogromnego ruchu na wszystkich stoiskach nigdzie nie było tłoku, nad którym nie dałoby się zapanować. Owszem, lokalizacja w centrum handlowym – jak zwykle – miała swoje defekty, a sporo osób trafiło na event przez przypadek. Z drugiej strony możliwe, iż ta impreza nawróci ich na dionizyjski trunek, co będzie wielkim tryumfem festiwalu! Sukces całego wydarzenia to przede wszystkim ciężka praca właściciela sieci sklepów MineWine – Sławka Komińskiego, dyrektora sprzedaży i marketingu – Łukasza Wojciechowskiego oraz całej ekipy. Niewielki importer a potrafi tak wiele!

Zviad Glonti rodem z Gruzji!

O wielu doskonałych winach nie sposób napisać dłużej, bo było ich zbyt dużo. Chociażby włoskie Terre Sabaude Arneis 2010 oraz Nebbiolo 2009 od Produttori di Govone, wyśmienite Ripasso 2009 i Amarone 2007 z Cantina Le Bignele czy nowoczesne, bardzo ciężkie (15,5%) i ekstraktywne Re Noire Primitivo 2008, które wręcz powalało intensywnością doznań. Doskonałą selekcję butelek gruzińskich przedstawiło Marani, na czele z niezwykłym Satrapezo 10 Qvevri 2009, dojrzewającym w glinianej amforze. Zebranych zaskoczyło Maroko, ponownie urzekły Morawy od Michlovskiego (Cremant de Vinselekt Cuvée Quarte 2008 był jednym z najlepszych win musujących całego eventu, a obok Sauvignon Blanc Pozdní Sbêr 2010 nikt nie przeszedł obojętnie).

Czeska ekstraklasa – Michlovský.

Na mnie ogromne wrażenie zrobiło przede wszystkim arcywytrawne i przemineralne Chablis od Jeana Durupa. Zaskoczyło Petit Chablis, które z 2010 rocznika pamiętam jako owocowo-maślane, a nowy – 2011 – przyniósł świeżość i wycofane cytrusy. Kolejne butelki wchodziły w coraz bardziej mineralny, skalisty i ascetyczny charakter, aby osiągnąć kwintesencję w Chablis 1er Cru Fourchaume 2010. Wszystkie wysublimowane, ale i trudne w odbiorze.

Fantastyczne Chablis od Durupa.

Hiszpania, ze swą silną reprezentacją, przyprawiała o szybsze bicie serca. Przesympatyczny Miquel Coca i Fitó po raz drugi pochwalił się kilkoma etykietami. Urocze było Jaspi Blanc, bardzo kwiatowe w nosie i mineralne w ustach, nieprzesadzone w żadnym elemencie. Zachwycało Coca i Fitó 2008 (flagowy produkt winnicy), z intensywnym, czerwonym owocem, wyraźną beczką i cudownie ułożoną strukturą. Fantastyczne, choć bardzo modernistyczne i męczące na dłużą metę było Sao Abrivat 2008 – z wyraźnymi nutami waniliowymi, potężnym aromatem owocowym i bardzo suszącą taniną. Prior Pons 2006 było dla mnie jednym z najlepszych win festiwalu w 2011 roku. Kolejny rocznik osławionego Prioratu znów pokazał nadzwyczajną klasę. Prior Pons 2007 to bezapelacyjny numer 1, co potwierdzili przybyli goście – wino zgarnęło (ze sporą przewagą) pierwsze miejsce w głosowaniu na najlepszą butelkę całego wydarzenia! I słusznie – to prawdziwa ekstraklasa, wino nadzwyczaj ekstraktywne, potężne w smaku i strukturze, długowieczne, ale już pokazujące swój niecodzienny urok. Do wyprodukowania butelki trzeba zebrać grona z 3–4 krzaków (200 ml z krzaka!). Są tak stare, że nie dają już większej ilości owoców. A opowiadał o tym Juan José Escoda, który owe wina robi.

Juan José Escoda i Miquel Coca i Fito – dwóch wielkich tej degustacji!

Ciekawie wypadły modernistyczne etykiety z Bodegas Viña Ijalba. Zachęcające zewnętrznym designem, kryły równie fascynujące wnętrze, zdominowane przez wyraźną owocowość i dość intensywne aromaty beczkowe. Moją uwagę zwróciło zwłaszcza truskawkowo-śliwkowe Murice Crianza 2008 okraszone nutą eukaliptusowej świeżości, herbaciano-ziołowe (ale w pozytywnym sensie) i nieco warzywne Graciano 2009 oraz Reserva Seleccion Especial 2001, którą warto zostawić na kilka lat w piwniczce, bo nadal wydaje się młoda i lekko nieułożona!

Niemieckie rieslingi są jednym z zamiłowań właściciela – nie mogło zatem zabraknąć na festiwalu doskonałych win od Joachima Flicka. Cała selekcja kryje w sobie wyrazistość i kwintesencję smaku flagowego szczepu Niemiec, ale szczególnie urzekło mnie Hochheimer Königin-Victoriaberg Riesling 2011, w którym zakochała się również królowa Wiktoria. Stąd też nazwa oraz etykieta z herbem na jej cześć! Na festiwalu pojawił się także motor napędowy oferty MineWine, ukochany przez klientów Rudolf Fauth – twórca bardzo prostych, ale smacznych i pijalnych win codziennych. W ofercie tego niezwykle ekspresyjnego i sympatycznego winiarza moim faworytem jest owocowy w nosie i świeży w smaku, bardzo klasyczny Sauvignon Blanc trocken 2011.

Fauth i Flick, dwóch niemieckich mistrzów.

Węgry zachwyciły nadzwyczajną historią polskiego małżeństwa Malchrowiczów, które wykupiło kilka hektarów winnic na 25-lecie swojego ślubu. Na tych terenach właściciele współuczestniczą w produkcji białego MagLen ze szczepu cserszegi fűszeres. Rocznik 2010 okazał się intensywny, skromnie owocowy i warzywno-przyprawowy. Wino zapadające w pamięć! A poza tym fantastyczne Petreny Pinot Noir 2008 i Big Band 2007!

Skończmy wyliczankę dobrych butelek, bo możemy ciągnąć ją w nieskończoność! Słabsze owszem były, ale w niewielkich ilościach. Dziwny jest fakt, że goście festiwalu wybrali jako najlepsze wśród białych win dwa półsłodkie, a największym zaskoczeniem było pierwsze miejsce dla nadmiernie intensywnego i nowoczesnego w stylu Ambisna Verdejo 2011 z Ruedy od Enológica Wamba. W czerwieniach dominowało natomiast dokładnie to, co powinno – na pierwszym miejscu ekstraktywny Priorat (Prior Pons 2007), wyrazista Rioja (Martínez Lacuesta Gran Reserva 2004 beczkowana przez 26 miesięcy) na drugim oraz klasyczne Brunello di Montalcino Val di Suga 2007 od Tenimenti Angelini zamykające podium.

Wielki zwycięzca.

Podsumowując muszę stwierdzić, że lepszej degustacji w Poznaniu nie możemy się już spodziewać w tym roku (oby mnie ktoś zaskoczył!). Może panel degustacyjny Domu Wina utrzyma równie wysoki poziom, ale imprezy tak przyjaznej, otwartej na osoby z zewnątrz i szczerej już nie będzie! Oddaję zatem wielki pokłon Sławkowi i Łukaszowi oraz całej ekipie MineWine, którzy dla popularyzacji wina w Poznaniu odwalają kawał dobrej roboty. Już czekam na przyszłoroczną edycję. A kto nie był w tym roku, niech płacze, lamentuje i rozpacza – bo ma czego żałować!

Łukasz i Mariusz z ekipy MineWine.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Łukasz

  Bardzo się cieszę, że odbiór MineWine MALTA Festival był tak pozytywny! Zrobimy wszystko, by za rok wypadł jeszcze lepiej! :-) 

 • Wojciech.Z

  Miałem przyjemność być w sklepie MineWine w Ostrowie Wielkopolskim, bardzo pozytywne wrażenie.

  Czy można wiedzieć ile kosztowały wejściówki na MineWine Festiwal?
  W przyszłym roku bardzo chciałbym się pojawić na tym wydzarzeniu.:-)

  pozdrawiam

  • Łukasz

   Wojciech.Z

   Panie Wojciechu, wejściówka kosztowała 20 zł. Nasi stali klienci dostawali je nieodpłatnie. Serdecznie zapraszam już dzisiaj! :-)

   • Wojciech.Z

    Łukasz

     Z przyjemnością się pojawię, swoją drogą – strona MineWine i zdjęcia z Festiwalu uświadomiły mnie, że chyba miałem okazję spotkać Pana w sklepie w Galerii Ostrovia – czy to możliwe?:-)

    • Łukasz

     Wojciech.Z

     Bardzo możliwe Panie Wojciechu :-) Bywam w Ostrowie przynajmniej raz w miesiącu, a w okresie Wielkanocnym zabawiłem tam blisko 3 tygodnie :-)