Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Marzec w winnicy

Komentarze

01.03.2012 – O niektórych rzeczach nie wspomina się do czasu, kiedy nie widać pierwszych efektów prac. Od ponad roku projektujemy w Mierzęcinie nową winiarnię, która powstanie w jednym z najstarszych budynków naszego kompleksu. W starej, zabytkowej stodole z 1869 roku wykopaliśmy czterometrowy dół o powierzchni 600 m2. W tym dole powstanie winiarnia, która – jak znam życie i pasje budowlane właścicieli Pałacu – będzie udanym przedsięwzięciem. Dzisiaj zaczęły się prace związane ze wzmacnianiem ścian i wylewaniem betonu.

Pałac Mierzęcin. Budowa nowej winiarni.
Pałac Mierzęcin – budowa nowej winiarni.

02.03 – Jako lokalni kibice Stali Gorzów zaprosiliśmy naszych zawodników do Pałacu Mierzęcin. W trakcie całego dnia był czas na rozmowę i zabawę. Integracja zespołu przed sezonem, konferencja prasowa dla dziennikarzy. Gdzie w tym całym przedsięwzięciu wino pałacowe? Główną nagrodą były butelki z winem. Najzabawniejsze, że wszystkie trafiły do trenera Piotra Palucha. Godnym uwagi i naśladowania jest fakt, że zawodnicy żużlowi, choć są w młodym wieku, odmawiali przyjęcia nagród, tłumacząc się profesjonalizmem w swoim zawodzie. Przynajmniej ta frakcja sportowa nie zaskoczy nas ekscesami, tak jak to bywa u trenera Smudy.

05.03 – Winnica przygotowana w 90% do wiosny. Kolejne 10% prac to zniwelowanie usypanych jesienią kopców dla ochrony miejsca szczepienia roślin przed ostrym i długotrwałym mrozem. Jest tylko jeden problem: prace te wykonywane są maszynowo, a w naszym nowym Lamborghini zepsuła się cześć, która dopiero przyjedzie z Portugalii. Nie kupujcie włoskich traktorów, są one tylko piękne i wygodne, ale od pracy wolą sjestę w garażu.

Pałac Mierzęcin. Laborghini na urlopie.
Lamborghini na urlopie.

08.03 – Dzień Kobiet w Grapes Spa. Drzwi otwarte dla wszystkich Pań, które zainteresowane są kojącym wpływem winogron na cerę i skórę.

07.03 – Pierwsze próby kupażu poczynione. Rosé ustabilizowane pod względem białkowym. Teraz tylko przygotowanie do filtracji i butelkowanie. Rocznik 2011 zapowiada się naprawdę ciekawie.

09.03 – Wysłaliśmy dzisiaj wina na II Galicyjski Konkurs Win, który w tym roku odbędzie się w Boguchwale na Podkarpaciu w dniach 24–25 marca. Pierwsza edycja tego konkursu była profesjonalna – wziąwszy pod uwagę wyniki – rzetelna. Ten konkurs ma wysokie aspiracje. (Konkurs już się zakończył, wyniki tutaj – przypis red.)

12.03 – Minął już tydzień, a do Lambka części jak nie ma, tak nie ma i jeszcze długo na nią poczekamy. Kopce miały być już odsypane, a w kolejce czeka wapno do rozplantowania. Takiego spóźnienia już dawno nie miałem. Pod wieczór telefon z serwisu: część będzie pod koniec marca.

14.03 – Pierwsza transza butelek przyjechała do Pałacu. Jeszcze tylko korki i butelkujemy.

Pałac Mierzęcin. Winnica.
Winnica Pałacu Mierzęcin.

15.03 – Nasza winnica w zeszłym roku podjęła współpracę z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. Ta uczelnia, podobnie jak UJ w Krakowie, posiada swoją własną winnicę do celów naukowych. Co jakiś czas odwiedzają nas winiarze i kadra naukowa z różnych stron świata. W tym dniu złożyli nam wizytę prof. Gerhard Flick z Hochschule Neubrandenburg, 3 studentki z Uniwersytetu im. Mendla w Brnie oraz 3 osoby z ZUT w Szczecinie. Pozwala nam to na wymianę doświadczeń i nowe kontakty.

19.03 – Dzisiaj otrzymaliśmy brakującą część, przynajmniej tak się zdawało. Ale to nie ten element! Włosi do jednego modelu traktora mają pięć różnokształtnych części. Zabawne jest to, że trzeba przy zamawianiu części podać rozstaw kół i ich wielkość.

21.03 – Dzisiaj bierzemy się za cięcie drugiej winnicy pałacowej. Usytuowana na terenie obiektu, jest uprawą przykładową, otwartą dla wszystkich klientów. 150 krzewów, cztery odmiany. Może nie mają one zbyt wiele wspólnego z produkcją wina, ale są tak dobrane, by wykluczyć konieczność dokonywania oprysków. Każdy może wejść, zerwać grono i bez obawy skonsumować, nie zastanawiając się czy było dzień wcześniej pryskane czy nie. Winnica usytuowana jest naprzeciw restauracji Destylarnia, co sprawia, że pijąc wina w restauracji mamy widok na miniwinnicę.

22.03 – Czekając na części poprawiamy konstrukcję rzędów. W tym okresie przejrzeliśmy wszystkie uszczelki, zarówno do filtrów, jak i do zbiorników z mobilną pokrywą, rozłożyliśmy zawory na części pierwsze, czyszcząc każdy element. Niewiarygodne, ile jeszcze zanieczyszczeń można znaleźć w miejscach, których nie widać gołym okiem.

25.03 – Ogłoszono wyniku konkursu win w Boguchwale. Otrzymaliśmy złoty medal za Rondo 2009 oraz brąz za Regenta 2009. Komentarze po konkursie bardzo pozytywne, wiele win nagrodzonych, wielu nowych winiarzy ze swoimi winami. Konkurs ocenia szerokie grono jurorów, oprócz profesjonalnych sędziów konkursowych udział mogą brać sami winiarze.

26.03 – Ciekawą propozycję wysłała nam Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, która chciała pokazać funkcjonowanie obiektu Pałac Mierzęcin studentom kierunku zarządzanie i marketing w hotelarstwie. Jak tak dalej będzie, to nowi restauratorzy przestaną serwować nam w kartach win masówkę, a zaczną wprowadzać wyszukane wina i potrawy.

28.03 – Znamy datę VII Konwentu Polskich Winiarzy, w tym roku to 23–24 czerwca. Gospodarzem imprezy będzie Zamek w Łańcucie. Będzie otwarty także dla osób spoza tzw. branży, i to zarówno w sobotę, jak i w niedzielę.

Winnica Pałacu Mierzęcin wina degustacja Winicjatywa
Regent 2009 zdobył medal w Boguchwale.

29.03 – Było bardzo miło i się skończyło. Dzisiaj czas na kontrolę z Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z siedzibą w Zielonej Górze, w skrócie WIJHARS. Ustawodawca zadbał o to, abyśmy mieli znowu pod górkę. Nawet sami urzędnicy łapią się za głowę. Nie spodziewajcie się na etykietach komercyjnych polskich win z rocznika 2011 uświadczyć podstawowych danych. Od tego rocznika – a może prawo to zadziała także wstecz – nie będzie na etykietach szczepów, odmian, roczników. Te informacje mogą być umieszczone jeżeli podmiot poddał się certyfikacji, której reguły opracowano w roku 2012. Certyfikacja oczywiście jest płatna, im większy areał, a jeszcze lepiej – im więcej odmian, tym drożej. Nasze winiarstwo, rodzące się w bólach i wysokich kosztach, na etykiecie będzie miało nazwy własne np. La Patic. W jaki sposób mamy dobrać szczepy do naszych regionów winiarskich, jeśli najtaniej jest uprawiać tylko jedną odmianę, może Gołubok?

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.