Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Manifest Erica Asimova

Komentarze
Eric Asimov How to Love Wine

Eric Asimov jest dziennikarzem piszącym o winie do New York Timesa. To już wiele wiele mówi o książce „How to Love Wine: A Memoir and a Manifesto”. A więc dziennikarz: czyli pisze prosto, jasno, przytaczając sporo faktów, formułuje jasne, nieprzesadnie skomplikowane tezy i używając lekko perswazyjnego języka próbuje przekonać do nich czytelnika. Książka ta nie jest wolna od przypadłości większości pozycji tego typu napisanych w USA: tezy powtarzane są wielokrotnie, aż do znudzenia, nie wystarcza kilka argumentów, trzeba powtórzyć tezę i zaserwować kolejną porcję faktów na jej potwierdzenie, a potem jeszcze raz powtórzyć, dla pewności. Jest w tej książce amerykański optymizm. W końcu, jednym z jej głównych wątków, jest spełnienie amerykańskiego snu: „od zera do zawodowca-konesera”. Choć autor nie namawia czytelników do zostania wine writerami, to jednak co chwila poklepuje ich po plecach i mówi „też będziesz czerpał wielką przyjemność z wina, nie trzeba do tego niczego szczególnego, a jeśli wina nie polubisz, to też fajnie”. No i wreszcie mamy tu smaczek nowojorski. Czyli jednak pewne zapatrzenie się w kierunku Starego Świata. Asimov wspomina, że bywał często krytykowany za niedocenianie win nowoświatowych, a zwłaszcza amerykańskich. Ale skoro stacjonuje w Nowym Jorku a nie w Los Angeles, może sobie na to pozwolić.

Wreszcie dość pretensjonalny tytuł. „Ars Amandi” win? Podręcznik kochania? Żeby nie było zbyt ambiwalentnie, dopisek „A Memoir and a Manifesto” dookreśla to, czego możemy się spodziewać po książce.

Autor faktycznie przeplata ze sobą dwa wątki. Pierwszy, osobista historia Asimova, na końcu której czeka na niego nowo stworzona funkcja Chief Wine Critic New York Timesa. Jest to sympatyczna opowieść o rodzącej się pasji do wina, ale umówmy się: nie porywa i nie obfituje w zwroty akcji. Pewnie wielu z nas przeszło podobną ścieżkę (choć nie osiągnęło aż takich szczytów i nie jest co roku zapraszana na degustację nowego rocznika DRC): najpierw wina nie smakowały (bo mało któremu pięciolatkowi smakuje wino podpite komuś ukradkiem przy rodzinnym obiedzie), potem smakowały, ale nie przesadnie, potem jedno, drugie, trzecie „ważne” wino obudziło świadomość, że jest to ciekawsza materia niż by się zdawało, a potem już jakoś się potoczyło, od wina do wina, od degustacji do degustacji. Historia Asimova pełni jednak ważną rolę: bez niej sam „manifest” znudziłby po 30 stronach. A tak, dzięki temu, że co kilkadziesiąt stron wracamy do anegdot z życia autora, książkę czyta się o wiele lepiej.

A więc manifest. Też dość „amerykański” choć z europejską nutką. Manifest Asimova nie jest spisany w punktach, ale dość łatwo te punkty wyłowić. Pierwszą kwestią, z którą autor się rozprawia i to z dużą zaciekłością, są noty degustacyjne. Poświęca dobre kilkadziesiąt stron na zdemaskowanie bezużyteczności porównywania zapachów i smaków wina do zapachów i smaków znanych (lub często nieznanych) z natury. Wyśmiewa odwoływanie się do egzotycznych aromatów („duszone figi, smażone figi, dżem z fig etc”), porównuje ze sobą noty, dowodząc, że każdy krytyk czuje coś innego. Twierdzi wreszcie, że to właśnie noty degustacyjne są barierą pomiędzy winem a konsumentem, który nie tylko jest alienowany przez bełkotliwy żargon, ale też czuje się mały i głupi nie mogąc wywąchać w winie zapachu grafitu czy dżemu z guajawy. Nie oszczędza nawet uważanego za luzaka Vaynerchucka, któremu zarzuca, że właściwie niewiele wynika z tego, że tam, gdzie Wine Spectator doszukuje się aromatu powideł morelowych, Vaynerchuck wyczuwa zapach cukierków Nerds.

Dużo większe zrozumienie Asimova budzą te fragmenty not degustacyjnych, w których opisuje się ogólne cechy wina, przy użyciu możliwie prostych słów („pełne”, „lekkie”). Co mnie trochę zaskoczyło, tolerancyjny jest też wobec cyfrowych ocen wina, choć widzi w nich sporo wad. Najwyraźniej jednak oceny cyfrowe ratuje przynajmniej fakt, że w przeciwieństwie do opisów aromatów, przekazywane są prostym językiem matematyki z pierwszej klasy podstawówki.

Nad tym wątkiem, który dotyczy raczej tego jak o winie pisać, a nie jak je kochać, można był się długo rozwodzić i wdawać się w polemiki. Nie wiadomo do końca, gdzie u Asimowa kończy się przydatność notki degustacyjnej. Pisanie o cytrynie Meyera albo kumkwacie jest może nieco hermetyczne, ale czy napisanie o aromatach cytrusowych też alienuje czytelnika i nie dostarcza mu istotnej wiedzy o winie*? Asimow twierdzi, że w wielu winach można wyczuć ten sam zapach (np. wiele win opartych na Nebbiolo ma aromaty czereśni), ale tym bardziej zarzut ten można odnieść do popieranych przez niego przymiotników w rodzaju „dobrze zbudowane”, czy „owocowe”, które charakteryzują tysiące, miliony win, nie przekazują więc wiele, choć pewnie ułatwiają dobranie wina do obiadu.

Wino jest dla Asimova czymś, co ma sprawiać przyjemność, a nie czymś co ma być na chłodno analizowane. Degustacje to dla niego zło, czasem konieczne (sam w NYT degustuje maksimum 25 win jednocześnie), a notki degustacyjne są tego zła owocem. Ponurzy goście z nosami kieliszkach w nieludzkim tempie analizują wino, wypluwając je po chwili a jednocześnie strzelając jak z karabinu seriami odniesień do owoców i ziół, których trudno szukać na osiedlowym bazarku. Degustacje w ciemno to jeszcze większe zło (ale też konieczne, choć Asimov popiera tylko degustacje w ciemno podobnych win, a nie zgaduj-zgadula, co masz w kieliszku). Wino trzeba po prostu pić. Najlepiej wśród przyjaciół i koniecznie do posiłku. No ale o czym wówczas pisać? Skoro można jedynie napisać „Lekkie, mocno owocowe wino na letnie popołudnie, 17,5 pkt”. Czym zapełniać kolumny New York Timesa?

Asimov trochę wymiguje się od odpowiedzi, ale z tego, co można zrozumieć, jest skłonny pisać o kontekście wina. O miejscach z których podchodzi, o ludziach, który je stworzyli, o historii, która za nim stoi. W jednym z fragmentów książki twierdzi (niewiele tylko przesadzam), że był w stanie wyczuć w roczniku 1939 białego burgunda to, że zbierały go kobiety i dzieci podczas pierwszych dni wojny, a zbiory się przeciągały z braku rąk do pracy.

Jest też w „How to Love Wine” wątek „how-to”, czyli czysto poradnikowy. Autor dosłownie uczy, jak kochać wino lub może bardziej: jak się w nim zakochać. Po angielsku to ostatnie zdanie brzmi trochę mniej śmiesznie, ale tylko trochę. Z dystansem traktuje kursy, degustacje i książki o winie, zostawiając je na dalsze etapy winnej edukacji. Radzi zacząć od wizyty w lokalnym sklepie z winem i zakupu kilkunastu bardzo różnych, ale reprezentatywnych dla różnych regionów butelek, najlepiej dobranych przez sprzedawcę. Jakieś bordeaux, jakiś szampan, biały i czerwony burgund, coś z sangoviese, jakiś riesling itd. Następnie poleca wina po prostu wypić, koniecznie z jedzeniem. Po czym powtórzyć całą zabawę, tym razem kupując wina podobne do tych, które smakowały. Nie wierzy przy tym w często podnoszoną tezę, że tanie, marketowe wina edukują konsumentów, którzy z czasem sięgają po butelki z wyższej półki. Twierdzi, że nabywcy „Yellowtail” mają taką samą szansę zostania koneserami wina, jak nabywcy soku pomarańczowego, więc można równie dobrze mówić o edukacyjnej funkcji soku. Co brzmi zgrabnie i zabawnie, ale nie jest poparte żadnymi twardymi danymi.

Jest to książka, którą dobrze się czyta. Jest to książka, z którą w bardzo wielu punktach się zgadzam. Lubię wina, które Asimow podaje jako pozytywne przykłady, poruszają mnie historie heroicznych winiarzy, niezależnych importerów, zapomnianych szczepów. Łączy przekonanie, że winem trzeba się przede wszystkim cieszyć. Zgadzam się z krytyką degustacji (nienawidzę pić wina na stojąco i w tłumie, a kręcić kieliszkiem, wąchać, notować i wypluwać jednocześnie z opisywaniem wina nie nauczę się pewnie nigdy), uwielbiam dobrze dobrane wino do jedzenia (choć Asimow opuściłby słowo „dobrze” a może i „dobrane”), sam krzywię się na notki degustacyjne, w których przytaczane są egzotyczne dla mnie aromaty. Ale mimo wszystko ten poradnik sztuki kochania win, który w sumie można sprowadzić do „najpierw się zakochaj, a potem często się kochaj” jest jakoś zbyt easy-drinking jak dla mnie. Zastanawiać się można też, do kogo właściwie skierowana jest ta książka. Wiele z rozdziałów jest w gruncie rzeczy poświęconych „branży”, temu jak o winach się pisze i mówi: początkujący winoman niewiele skorzysta z ich lektury. Z kolei koledzy po piórze Asimowa pewnie zaczną ziewać czytając treści poradnikowe.

* Na szczęście również swoje rady Asimov traktuje z pewnym luzem. Ostatnio w NYT wybierał wina na jesień. Jedno z nich opisuje jako pachnące cytryną i wiciokrzewem. Co to jest wiciokrzew łatwo sprawdzić w sieci, jak pachnie… no cóż. Jak rapował zespół Molesta: „Co można o tym powiedzieć? Trzeba być z nami, robić to, żeby wiedzieć”.

Eric Asimov, How To Love Wine: A Memoir and Manifesto. ISBN: 9780061802522; William Morrow (reprint) 2012, 272 s.; $24,90 (cena sugerowana), $16,49 (Amazon).

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Slawomir Hapak

  wiciokrzew na szczęście jest częstym gościem na ścianach polskich domów, nie trzeba go szukać w http://www... albo wiciokrzew przewiercień, albo nasz rodzimy wiciokrzew pomorski…
  wąchać można prawie przez pół roku, bo bardzo długo kwitnie…
  (to taki mój manifest: bliżej natury, przyjaciele…)

 • Marek Bienczyk

  To bardzo ciekawe co Pan pisze. Może mi Pan książkę pożyczyć? Oddam

  • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
   Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
   reuptake

   Marek Bienczyk

   (Napisałem maila w tej kwestii)

   • Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
    Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
    Rurale

    reuptake

     Obawiasz się, że jednak nie odda?:)

    • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
     Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
     reuptake

     Rurale

     E-booka? :)

     • Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
      Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
      Rurale

      reuptake

       Zawsze można zalać kawą czytając przy jedzeniu:)

     • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
      Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
      reuptake

      Rurale

      Chińskim cabernetem chyba.

 • Postscriptum do wina kochania | enofaza

  […] jak pisałem w recenzji na Winicjatywie, znaczna część książki Asimova jest poświęcona de facto temu, jak o winie pisać. Co pewnie […]