Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Co dobrego w Breganze?

Komentarze

Breganze, niewielka miejscowość w Veneto, jakieś 5o km w linii prostej na północny zachód od Padwy. To tu powstaje Torcolato di Breganze – wino z winogron suszonych pionowo na sznurach, a Maculan to pierwszy producent, którego torcolato podbiło zagraniczne rynki.

Suszenie gron na Torcolato. © Maculan

Wytrawnych win od Maculana mogłam spróbować niedawno w Syrena Sklep & Bar na warszawskim Powiślu. Na otwartej dla wszystkich gości, bezpłatnej degustacji można było spróbować sześciu win od tego producenta.

Maculan Pinot Nero 2010 (64 zł) to zaskakujący pinot, zupełnie różny od win na przykład z Alto Adige, przysadzisty, ziemisty, garbnikowy, słodko-owocowy, jakby zbyt duży, zbyt gruby jak na ten szczep. Zwłaszcza, że producent podaje, że wino dojrzewało wyłącznie w stalowych kadziach. Nie jest złe, ale zaskakująco nietypowe.

Na Cabernet 2010 (54 zł) składa się 80% cabernet sauvignon i 20% cabernet franc. To miękkie, paprykowo-porzeczkowe wino, w którym owoc schowany jest za mleczną powłoką. Innym degustującym kojarzyło się z zupą pomidorową z rozgotowanym ryżem i jest w tym szczypta prawdy, choć mimo wszystko o tym winie myśli się jednak przyjemniej niż o rozgotowanym ryżu.

The best of red…

Większe wrażenie zrobiły na mnie trzy pozostałe czerwone wina. Skoncentrowane, ale eleganckie, rasowe Brentino 2010 (54 zł) przywodzi na myśl wina z Bordeaux (co nie dziwi, wino jest zrobione z merlot i cabernet sauvignon), ktoś nawet zaryzykował tezę, że degustując je w ciemno stawiałby na wino znad Żyrondy. Czuć w nim też dużo słońca i dojrzałe grona, usta są młode, garbnikowe i nie mają nawet śladu pomidorówki.

Jednak zdecydowanie najbardziej tego wieczora wybiło się zupełnie inne stylistycznie od reszty Cornorotto Marzemino 2010. Ta odmiana, występująca w północnych i północno-wschodnich Włoszech (Veneto, Lombardia, Trentino, Friuli), znana jest głownie z tego, że wzmianka o niej pojawia się w Don Giovannim Mozarta. Wino bucha z kieliszka aromatycznym, perfumowanym, ciężkawo-słodkim tchnieniem, usta są jak sok wiśniowo-czereśniowy, słodkie i kwaśne zarazem, niesamowicie uwodzicielskie. Myślę sobie od razu, że tego wina facet w gębę, z przeproszeniem, nie weźmie, ale degustujący ze mną panowie cmokają jednak z zadowoleniem. Za tę przyjemność trzeba zapłacić 68 zł.

Najpoważniejsze (i najdroższe – 98 zł) wino z całej piątki to degustowane jako ostatnie czerwone Palazzotto 2009. Ten gęsty i skoncentrowany jak tymiankowy syrop na gardło, alkoholowy (14,5%) cabernet sauvignon ma dużo ciała, garbników i wysoką koncentrację, ale w sumie jest całkiem gładki a taniny nie sprawiają bólu. Kawał wina.

...a najlepsze i tak białe.

Z czerownych win najbardziej podobały mi się Brentino i Cornorotto Marzemino, chociaż degustowaliśmy je (i resztę czerwonych) zbyt ciepłe, co potęgowało poczucie męczącego wysokiego alkoholu.

Na koniec próbowałam jeszcze białe Vespaiolo 2011 (58 zł), urzekająco kwiatowe średniej budowy wino, słonawe, mineralne, czyste i bardzo, bardzo przyjemne. Nie wiem, czy podobało mi się tak dlatego, że próbowane po czerwonych zadziałało jak odświeżający sorbet cytrynowy po ciężkim daniu, czy dlatego, że było jedynym białym tego wieczoru, czy może wreszcie dlatego, że jako jedyne było podane we właściwiej temperaturze.

Degustowałam na zaproszenie importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Zdjęcie profilowe Tomasz Kołodziejczyk
    Zdjęcie profilowe Tomasz Kołodziejczyk
    Kierownik Biedronki z Powiśla

    Skandal ! Kryptoreklama ! A u nas Fratta po 9,99 będzie !