Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Początek

Komentarze

Jakiego wina chciałbym się napić w 2012 r.? Początek projektu Winicjatywa każe mi sięgnąć do źródeł. Dawno temu, w 2001 r., Bóg wie czemu, zostałem wciągnięty w otwieranie sklepu winiarskiego w Warszawie. Moja ówczesna wiedza na temat sprowadzała się do bezproblemowego otwierania przypadkowej butelki wina, rzecz jasna bez użycia korkociągu. I coś jeszcze. Znałem dwie marki – Sophia Melnik oraz Egri Bikavér. Pewnego dnia na spotkanie ktoś przyniósł wino Cambras – to było novum, chyba lepsze. Niestety dnia następnego nikt już tego nie pamiętał. Ponieważ w życiu nie spotkałem się jeszcze z wyzwaniem, które by mnie przeraziło, ochoczo wszedłem w temat i zostałem zatrudniony (gwoli ścisłości – nie byłem w sklepie sam, przyuczali mnie ludzie z doświadczeniem). Mina mi zrzedła, gdy zobaczyłem liczbę etykiet, którymi mam się opiekować – oscylowała wokół 300. Nie było wesoło. Pierwsze wpadki i potknięcia były dużą lekcją pokory. Z drugiej strony to właśnie tam nauczyłem się najwięcej, tam odkryłem wino.

L'Instant Taittinger
Ta magia działa na wszystkich.

Dzień otwarcia sklepu był dla mnie kluczowy. Wiedziałem, że na dobry początek otworzymy szampana. Pewnie łatwo wyobrazić sobie, jakie były moje dotychczasowe przygody z takim winem – Sowieckoje Igristoje lub inne Dorato na Sylwestra – przykra konieczność wypływająca z tradycji, która dla niejednej osoby oznaczała koniec imprezy. Tego dnia wielokrotnie przełykałem gorzką ślinę na myśl o nieuchronnym momencie zderzenia się z szampanem Taittinger. Pomyślałem sobie: mówią, że można coś w winie wyczuć, ale co będzie, jak nie wyczuję niczego, jak okaże się, że dla mnie to tylko kwaśne, w dodatku gazowane wino?! Otworzyliśmy wersję wytrawną. Chciałem uciekać. Był tłok, nie dało się wyjść bez zwracania na siebie uwagi, więc zostałem.

To, dlaczego jestem w tym miejscu swojego życia, w którym jestem, z mieszkaniem zapchanym butelkami wina, wydając na wino więcej, niż powinienem – to odpowiedź na pytanie czy mi pierwsze, prawdziwe wino, pite świadomie zasmakowało.

Taittinger Comtes de Champagne 1999
Mityczne bąbelki.

Dziś ciężko mi nie pomyśleć o wybitnym przedstawicielu rodziny Taittinger, jakim jest Comtes de Champagne, czyli prestiżowy rocznikowy szampan z tego domu. Próbowałem go raz – rocznik 1999. Uwiódł mnie, owinął wokół palca, nie daje mi spać, o nim myślę. Piłem lepsze szampany, ale ten do mnie wrócił w naturalny sposób, gdy usłyszałem pytanie: „O jakim winie marzysz w 2012 roku?”.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.