Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Luty podkuj buty

Komentarze

1.02.2012 – Masz babo placek. Miało być normalnie, miało być jak u innych producentów win gronowych w Europie, a tu znów niewypał. Otrzymałem listę środków ochrony roślin na ten rok. W innych krajach do listy dopisywane są nowe środki, u nas co roku jest ich mniej. Na mączniaka rzekomego, chorobę, która jest w każdej winnicy, jeden środek – Dithane Neotech, który można stosować do końca lipca, bo ma 60 dni karencji (tyle czasu musi upłynąć od ostatniego użycia do zbiorów). Rok temu dozwolone były dwa preparaty. Mączniak prawdziwy, który występuje najczęściej w lipcu i sierpniu atakując grona i liście, w tym roku jest bezkarny. Brak jakichkolwiek dopuszczalnych oprysków, choć w latach poprzednich dozwolone były dwa środki.

Dithane Neotech
Jedyny środek ochrony winorośli obecnie dozwolony przez władze.

W tabeli ustawodawca napisał zdanie, które świadczy o poziomie polskiego winiarstwa: „Obecnie nie ma preparatów zarejestrowanych w Polsce do zwalczanie tej choroby na winorośli”. To nie koniec, z głównych chorób jest jeszcze jedna – szara pleśń. Problem pojawiający się latem, wynika z nadmiaru wilgoci w powietrzu. W deszczowe lata i jesienie, choroba, która dziesiątkuje grona, obniża jakość win. W tabeli magiczne zaklęcie na ten rodzaj choroby: „Obecnie nie ma fungicydów zarejestrowanych w Polsce do zwalczania tej choroby na winorośli”. Ludzie, sadźcie winnice, pielęgnujcie je, do lipca będzie jak na Zachodzie, a potem – hulaj dusza piekła nie ma. Nikt, kto będzie stosował tę tabelkę przy komercyjnej uprawie winorośli, nie jest w stanie wyprodukować win jakościowych, a na polskim winie niedługo będzie można napisać „wina ekologiczne”.

2.02 – Ten tydzień to chyba zamach na polskie winiarstwo. Jak nie urzędnicy, to żona Dziadka Mroza, Starucha Zima nadciągnęła nad Polskę. Temperatury bliskie –20 stopni. Brak możliwości cięcia i prowadzenia jakichkolwiek prac w winnicy i winiarni. Dodatkowo brak śniegu i zapowiedzi dalszych spadków temperatur. Winorośl jest w stanie wytrzymać temperaturę lekko poniżej –20, a synoptycy straszą długim i mroźnym frontem atmosferycznym.

6.02 – Szukając pozytywów tej zimy, wystawiliśmy zbiornik z winem na zewnątrz, aby nie ponosząc kosztów, dokonać zimnej stabilizacji win (w skrócie – proces wymrażania). Zabieg ten będzie trwał około półtora tygodnia i pozwoli mi zaoszczędzić ok. 3000 zł (koszt energii elektrycznej). Przez cały weekend temperatura na zewnątrz do –18.

8.02 – Dzisiaj otrzymałem informację zwrotną z Pałacu Prezydenckiego – nasze wina zaskoczyły pijących swoją jakością i najprawdopodobniej będą gościły na stołach przy ważnych uroczystościach. Miejmy nadzieję, że Minister Spraw Zagranicznych będzie miał okazję porównać te wina z winami polskiej prezydencji w UE.

10.02 – Przez ostatnie dwa dni sypie śniegiem, temperatury w okolicach –5/–8. Śnieg spadł, ale miejmy nadzieję, że nie za późno. 30-centymetrowa warstwa śniegu powinna pomóc przy nadchodzących mrozach.

Warszawa_Pałac_Prezydencki
Zamówili. © Marcin Białek.

12.02 – Walentynki w Pałacu Mierzęcin w tematyce winnej. Nasze Grapes Spa zaoferowało pakiety wypoczynkowe; główną atrakcją była łaźnia winna i zabiegi, w których wykorzystywane są owoce, pestki i wytłoki z winogron. Unikat na skalę polską – Grapes Spa w Mierzęcinie to jedyne miejsce, gdzie z własnych winnych owoców powstają kosmetyki do zabiegów. Wszystko przygotowywane jest tuż przed zabiegiem.

13.02 – Pogoda zwariowała, dzisiaj na winnicy –22o, 20 km od winnicy nawet do –27, szczęście w nieszczęściu, że w winnicy leży śnieg.

17.02 – Ze względu na warunki atmosferyczne od 13 do 20 lutego załoga naszej winiarni była na urlopie. Szkoda zdrowia na tą pogodę. Po południu gościliśmy grupę gości z Ukrainy, z winiarskiej części tego kraju. Goście byli miło zaskoczeni winem, ale niemile pogodą.

20.02 – W tym miesiącu przestępnym będziemy pracować jeden dzień dłużej, ale co z tego, skoro mamy dwutygodniowe opóźnienie ze względu na pogodę. W tym tygodniu wszystkie ręce na pokład. Pogoda nam sprzyja, miejmy nadzieję, że do końca miesiąca 70% winnicy zostanie przygotowane do wiosny.

21.02 – Niezapowiedziana kontrola z urzędu. Nic nowego. Sprawdzono wszystkie papiery i wręczono nam zaproszenie na szkolenie z zakresu środków ochrony roślin.

Winnica Pałac Mierzęcin
Dobrze, że spadł śnieg.

23.02 – Dzisiaj zlewanie znad osadu win białych i różowych. Kolejne podwyżki cen zauważalne przy zamówieniach butelek, korków i sadzonek. Do tego cena euro – i koszty produkcji idą w górę.

27.02 – Szkolenie z zakresu stosowaniu środków ochrony roślin w rolnictwie. Kurs 16-godzinny zakończony egzaminem państwowym. Uzyskanie tego dokumentu zezwala na zakup środków ochrony roślin. Pytanie tylko – jakich środków, skoro do uprawy winorośli jest tak naprawdę tylko jeden.

28.02 – Egzamin zdany, papier jest. Kolejna formalność w tym kraju. Po powrocie do biura czekała mnie miła niespodzianka – pierwsze oficjalne zamówienie win z Winnicy Pałac Mierzęcin przez Pałac Prezydencki. Luty dobiegł końca, najniższa temperatura, jaka gościła na winnicy w tym miesiącu to –22 stopni.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.