Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Lusenti Bonarda Amabile 2011

Komentarze
Lusenti Colli Piacentini Bonarda Amabile Tradizioni che Tornano
Dziw, ale udany.

Lusenti Colli Piacentini Bonarda amabile Tradizioni che Tornano 2011

Dziś dziw. Wino czerwone, musujące i do tego słodkie. Ja lubię, a Wy? Świetnie pasuje na przykład do parmeńskiej lub szwarcwaldzkiej szynki albo do popijania późnym wieczorem. Wino ma intensywny owoc, stonowaną słodycz, trochę ziemistych garbników jak w „prawdziwym” czerwonym winie. Połączenie niecodzienne, bardzo ciekawe. Podawać mocno schłodzone. Butelka dla otwartych umysłów (43,99 zł).

Nowosądecki importer Rafa Wine & Spirits przysłał mi do spróbowania również trzy inne wina producenta Lusenti. Winem również musującym, ale białym i wytrawnym, z przyjemną, trochę apteczną goryczką jest Pinot Grigio frizzante Fiocco di Rose 2011 (51,99 zł to wszakże trochę za drogo). Ciekawą flaszką jest Gutturnio Superiore Cresta al Sole 2008. Tradycyjna w tych stronach mieszanka Barbery i Bonardy (vel Croatiny) to wino długo starzone w dębie i butelce, wytrawne, chłopskie, cierpkie, autentycznie, świetnie skrywające swoje 14,5% alk. Rocznik 2008 już jest gotowy do picia i raczej się nie poprawi. Bardzo lubię wina z Gutturnio, przywodzące na myśl starą winiarską Italię z jej gwarnymi knajpami, winem w karafce, sprzed narodzin Gambero Rosso i barrique. Trochę szkoda, że bilet do tego świata jest tak drogi (78,99 zł).

Natomiast nadal nie mogę otrząsnąć się po spotkaniu trzeciego stopnia z Malvasia Bianca Regina 2007 (74,99 zł). W Colli Piacentini z Malvasii zwykle robi się półsłodkie wino musujące do picia z szynką i parmezanem. Względnie lekkie, aromatyczne, cytrusowe białe wytrawne. Lusenti postanowił wykonać miks obu tych stylów, więc powstało wino wytrawne z ponad 14% alk. i starzeniem w beczce. Ma szokujący bukiet ropy naftowej i cytrynowej nalewki. Jest bardzo mocne, nie wymyśliłem, do czego je pić. To jest butelka, której na pewno jeszcze spróbuję, bo w swoim dziwactwie jest prawdziwie fascynująca. (wszystkie wymienione wina kupisz w markecie Rafa w Nowym Sączu oraz zamówisz przez sklep internetowy)

Źródło wina: 4 butelki nadesłane do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Wojciech Bońkowski

    Jak się okazuje wina Lusenti są dostępne również w sklepie Prados w Krakowie: http://www.prados.pl/filter=p11-wlochy,p12-emilia-romania,p8-klasyka,p8-odkrycia .

  • Wojciech Bońkowski

    Po publikacji tekstu importer Rafa Wine & Spirits obniżył ceny omówionych wyżej win: „Fiocco di rose kosztuje teraz 43,99 zł. zamiast 51,90 zł. Gutturnio Superiore Cresta al Sole kosztuje 66 zł a nie 78,99 zł. Malvasia Bianca Regina 2007 kosztuje 63,90 zł zamiast 74,99 zł” (w niektórych przypadkach są to inne od opisanych roczniki). Informuję ku pożytkowi Czytelników.