Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Ślicznotka

Komentarze

Troje zawodowców zakochanych w swej nowozelandzkiej ojczyźnie postanowiło robić wino. Objechali Marlborough, znaleźli dobry kawałek ziemi, zasadzili Sauvignon, Pinot Noir i trochę Rieslinga. W kadziach namieszała Evelyn Fraser, do niedawna enolożka słynnego Cloudy Bay. Potem odbyło się spotkanie z agencją kreatywną, która miała wymyśleć winu nazwę. Tylko żadnych kiwi ani kangurów, żadnej „Suchej Doliny” ani „Zielonej Zatoki”. A ponieważ Nowa Zelandia jest mała i piękna, powstała winiarnia Little Beauty.

Little Beauty Dry Riesling 2009
Wybitny Riesling z Nowej Zelandii??

Historia jest autentyczna. Na szczęście wina są świetne, więc nie musimy lamentować, że we Francji winnica nazywa się imieniem i nazwiskiem robiącego wino dziadka oraz jego ojca i dziadka, a we Włoszech – nazwą wzgórza używaną już przez starożytnych Rzymian. Wina są świetne, można wiele im wybaczyć, od sztucznych drożdży i laboratoryjne klony Sauvignon Blanc aż po wyraźne prażono-dębowe nuty w Pinot Noir.

Little Beauty tattoo
Podskórna identyfikacja wizualna.

Właścicielka winnicy Fleur McCree któregoś dnia wzięła telefon, wykręciła numer do Roberta Mielżyńskiego i powiedziała: „Podobno jesteś super importerem wina w Polsce. W takim razie musisz spróbować mojego Sauvignon”. W taki właśnie bezpretensjonalny, jakże nowozelandzki sposób na nasz rynek trafiły te bardzo ciekawe wina z winiarni istniejącej na rynku dopiero od 4 lat. Doprawdy ze zdumieniem próbowałem tutejszego Dry Riesling 2009, które w ciemno wziąłbym za bardzo dobrej klasy Rieslinga z Saary. Zaskoczeniem nie była jakość, lecz styl – zimny, mineralny do bólu zębów, z rekordową kwasowością i bardzo klasycznym bukietem. Nie było tu z nic uproszczenia, standardowych nut owoców egzotycznych, komercyjnego cukru resztkowego, które stanowią zmorę Rieslingów z Nowego Świata. A Pinot Gris 2010? Znów ten styl – nic na pokaz, wszystko w głąb, świetna równowaga, miałem ochotę wypić całą butelkę, czego nie mogłem dotąd powiedzieć o żadnym (!) Pinot Gris spoza Europy. W Gewurztraminerze 2009 jedenaście gramów cukru gdzieś poukrywane po winie, super pijalność, aromaty arcytypowe, a jednocześnie w ogóle nie nachalne.

Little Beauty
No i te okoliczności przyrody.

Blisko połowę produkcji stanowi najbardziej znane wino z Marlborough – Sauvignon Blanc. Lubię Sauvignon z Nowej Zelandii, lubię jego najbardziej standardowe wcielenie, czyli Cloudy Bay. Mam ochotę napić się takiego wina mniej więcej raz w tygodniu, wrócić do tych zawsze identycznych z naturalnymi aromatów papai, gujawy, mango, kiwi i passiflory z puszki, do tych zawsze dokładnie tak samo skomponowanych nut porzeczkowego i pomidorowego liścia. A tutaj znów zdumienie – w Little Beauty jest to wszystko, ale też o wiele więcej, rześka cytrynowa kwasowość zamiast cukru resztkowego, mineralna głębia zamiast supermarketowej płycizny, szlachetna ewolucja (piliśmy rocznik 2010, aktualnie sprzedawany) zamiast nerwowego niemowlęctwa. W dodatku to Sauvignon jest winem stosunkowo niedrogim jak na swoją jakość – 72 zł (Pinot Noir – 122 zł; również polecam). Pijąc takie wina rzeczywiście można wierzyć, że Nowa Zelandia zawojuje winiarski świat i stanie się Nową Burgundią.

Little Beauty promotion
...a dziś i jutro nawet parę złotych mniej.

Degustowałem, jadłem i piłem na zaproszenie importera Roberta Mielżyńskiego.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
  Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
  rurale

  Sb rzeczywiście bardzo smaczny. Nie „rozhisteryzowany”:) Tylko czy rzeczywiście niedrogi? Wybacz, że znów wracam do kwestii ceny, ale wydatek siedemdziesięciu ileś tam złotych na sb, który jest porządny, ale nie wywołuje iluminacji, jednak trudno mi zracjonalizować. W drogiej, było nie było Irlandii, inne butelki od Eveline Fraser (etykiety Insight, prezentujące bardzo podobny  poziom) kosztują niewiele ponad 50 zł. I to jest fajna cena. Dla porównania polecam słoweńskie sb od Verus z oferty Domu Wina. Kosztuje sześć dych, a emocji niesie mnóstwo. Możemy chyba sobie na to pozwolić. Przynajmniej raz w tygodniu:)

  • Wojciech Bońkowski

   rurale

   Względnie niedrogi, bo tańszy w Polsce od porównywalnych win takich jak Schubert (opisany tutaj: http://bonkowski.wordpress.com/2011/10/21/degustacja-schubert-wines-w-alewino/), a zdecydowanie lepsze od win porównywalnych cenowo lub ciut tańszych, jak Konrad (Winarium), Hunky Dory (Winkolekcja) czy Babich (którego wcześniej miał Mielżyński).
   A czy 72 zł to jest bezwzględnie tanio? Oczywiście że nie, ale z topowym NZ SB tak jak Sancerre, trochę musi kosztować.