Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Librandi Cirò Duca Sanfelice 2012

Komentarze

Librandi Cirò Rosso Classico Duca Sanfelice 2012

Wina z Kalabrii są w Polsce rzadko spotykaną ciekawostką – sprowadza je do nas dosłownie kilku importerów. I to pomimo tego, że tamtejsza flagowa odmiana – Gaglioppo – jeśli tylko trafi w ręce dobrego winiarza, potrafi wznieść się do poziomu włoskiej Serie A. Jest przy tym odmianą bardzo starą, powstałą z naturalnej krzyżówki Sangiovese i Mantonico (innej kalabryjskiej odmiany), blisko spokrewnioną z inną gwiazdą włoskiego południa – Frappato. Na wyżyny swoich możliwości wznosi się w apelacji Cirò, która jest w Polsce reprezentowana m.in. przez wina Librandi, najbardziej zasłużonego importera z tych okolic (importer: North Coast).

Dzisiejsze wino dnia (100% Gaglioppo, które dojrzewało 3 lata w stali) to kalabryjska klasyka. Powraca w nowym roczniku, po którym znać lekki lifting i oczyszczenie zwojów z lotnej kwasowości i nut octowych, które straszyły tu w przeszłości. Ciągle są jednak nuty lekko zwierzęce, balsamiczna ewolucja, no i wyczuwalne 14,5 proc. alkoholu. Do tego dużo intrygujących nut owocowych – dżemu wiśniowego, suszonych truskawek, malin, śliwek. Fascynujące w swoim oldskulu, jedyne w swoim rodzaju wino – a wobec tej jakości zaskakująco tanie (70 zł). ♥♥♥♥

Źródło wina: nadesłane do degustacji przez importera

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Czy można się spytać, co wnosi do właściwości organoleptycznych omawianego wina jego 3 letnie dojrzewanie „w stali”?. Czy nie jest przesadnym twierdzenie w stosunku do Librandi Ciro Rosso, że jest to kalabryjska klasyka? Jest to sugestia z etykiety czy wniosek z zestawienia innych pozycji tego regionu?

    • (Winicjatywa)

      Barbara Reszka

      Librandi był pierwszym producentem z Kalabrii, którym robił wina wysokiej jakości w międzynarodowym kontekście, gdy (oczywiście w uproszczeniu) gdzie indziej w tym regionie hasały kozy. Nazywanie Librandiego kalabryjską klasyką jest więc truizmem.

      Co do Gaglioppo, uważa się że ten szczep daje wina mało owocowe, subtelne, korzenne, pikantne. Długie starzenie w kadzi (na małą beczkę ma generalnie za mało struktury) rozwija jego złożoność, a utrata pierwszej owocowej świeżości w przypadku tego szczepu nie jest wielkim problemem.