Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Friulski pistolecik

Komentarze

Oto mój pierwszy wpis o winie nie tylko wypitym w Polsce, lecz dostępnym na polskim rynku, przynajmniej w Krakowie. Muszę przyznać, że czuję się w tym mieście jak w domu, mimo że jest ono pod względem winiarskim w tyle za swą starszą siostrą – Warszawą. Czuję się jednak w Krakowie swojsko, bo przypomina mi on norweskie Bergen, gdzie pracuję (i mieszkałem przez 8 lat). Co prawda architektura jest zupełnie inna, ludzie niepodobni, a aura w Bergen nie może się równać do tej w Krakowie. Podobieństwo tkwi w tym, że Bergen zawsze pozostawało w cieniu stolicy. To w Oslo toczy się całe winiarskie życie: targi, eventy, kolacje, wizyty producentów; tu siedzibę ma też większość norweskich importerów. Bergen zaś nieustannie chce z nim konkurować – scenariusz rywalizacji między Warszawą i Krakowem wydaje mi się podobny. A jednak sytuacja w Krakowie się poprawia, skoro coraz łatwiej znaleźć jest wino, które właśnie popijam.

Le Due Terre Sacrisassi Schioppettino Colli Orientali del Friuli
Winogrona Schioppettino w Le Due Terre. ©  Schioppettinodiprepotto.it.

Le Due Terre to posiadłość, o której wiem niewiele ponad to, że leży we Friuli (na północno-wschodnim krańcu Włoch) i produkuje wiele win nieinterwencyjnych – takich właśnie, jakie uwielbiam. Degustowałem butelki z tej winiarni już pięciokrotnie, więc gdy podano nam magnum Schioppettino (to włoskie słowo można przetłumaczyć jako „pistolecik”),  nie zwróciłem nawet uwagi na widniejący na etykiecie rocznik 2002. Szczep Schioppettino uwielbiam za jego wyjątkową świeżość i pieprzność, cieszyłem się zatem na tę podwójną dawkę! O oto krótka degustacyjna notka:

Le Due Terre Colli Orientali del Friuli
Autorzy Le Due Terre: Silvana Forte i Flavio Basilicata. © Indiewineries.com.

Kolor: nadal młody, z ledwie zauważalnymi oznakami wieku

Nos: znów młodość. Barolowaty z odrobiną leśnych liści i kwaśnych wiśni.

Usta: eleganckie, skoncentrowane, lekkie i długie. Atramentowe. Gorzkie migdały. Bardzo delikatne nuty zielone (być może od rocznika) podnoszą wino i wzmacniają jego świeżość. Moje skojarzenia z Barolo ulatniają się po dłuższym pobycie wina w kieliszku. Teraz za sprawą eleganckiej koncentracji, lekkiej pieprzności i kwasowości zbliża się do Cornas. Jest przede wszystkim wytworne, cudownie smaczne i ani trochę męczące. O ile pamiętam, magnum zniknęło w ciągu godziny.

Le Due Terre Schioppettino 2002
Uwaga na wystrzał.

Za otwarcie tej butelki dziękuję Bogdanowi Fałowskiemu z Konfederackiej 4.

[Oryginał artykułu w jęz. angielskim tutaj / Read the original English version of this article on Vinosseur.]

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • arkadiusz

  Ciao, bel „colpo”! Dove, come avete trovato questa bottiglia? Dopo l’annata 2002 lo schioppettino in purezza non è uscito più, o mi sbaglio?
  Buon lavoro e buone bevute.
  Fra una cosa e l’altra Vi consiglio la barbera 2008 di Camillo Donati, assaggiata ieri è ….schioppettante!
  Arkadiusz

  • Zdjęcie profilowe Joseph Di Blasi
   Zdjęcie profilowe Joseph Di Blasi
   Joseph Di Blasi

   arkadiusz

   Ciao! Lo bevuto con Bogdan a Konfederacka 4.Ce l’aveva nascosto e la abbiamo bevuta insieme! Il produttore non lo conosco bene, e quindi non so se lo fa piu il Schioppettino in purezza, che é un vero pecato perche preferischo quest’uva da sola!
   Tutti i vini di Donati mi fanno impazzire! Se hai mai l’oppurtunitá di assaggiare il Rosso della Bandita, é fantastica! L’ha fatta in 2006 e puo in 2011!

   ciao!

 • arkadiusz

  Per quello che riguarda lo schioppettino mi informo e Ti faccio sapere. Il Rosso Bandita non lo conosco, adesso lo cerco.
  Mandami per favore la Tua Carta dei Vini, sono curiosissimo.

  Buon lavoro.
  arsi05@libero.it

  • Zdjęcie profilowe Joseph Di Blasi
   Zdjęcie profilowe Joseph Di Blasi
   Joseph Di Blasi

   arkadiusz

   Arkadiusz,

   Ti ho mandato un email

   • arkadiusz

    Joseph Di Blasi

    Joseph,
    grazie tante, in arrivo anche una mail per Te.