Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

La mariquita

Komentarze

Przechodzimy przez korytarz pełen gałgankowych róż, wkraczamy do pomieszczenia rozświetlonego różnokolorowym światłem i zbijamy się w ironiczną frakcję wokół stolika. Onieśmielony blichtrem wnętrza, ale dzielnie trzymający fason przedstawiciel galicyjskich hipsterów zabawia już pogawędką rozpromienioną na widok tapas redaktor Rybak.

Plastic fantastic!

I wtedy wchodzi cava, cała w bieli (plastikowej). Opakowanie oddaje charakter zawartości. Miękka, owocowa, nieco słodkawa Cava Pata Negra (14,99 zł) nie próbuje budzić żadnych emocji. Zła nie jest, ale poprzednio sprzedawana Villa Conchi Cava Brut Selección była znacznie lepsza. 

Butelka perfum gratis (w środku).

Kolejne białe wino Alvarez de Toledo Bierzo Godello 2010 to efekt „specjalnego procesu fermentacji w stalowych kadziach”, jak czytamy w gazetce. Atakuje nas hiperaromatyczny bukiet, kwiaty (perfumy o zapachu kwiatów) plus gruszki (perfumy o zapachu gruszek). W ustach dość dobrze zbudowane, krągłe, tłustawe, odrobina goryczki, więcej niż odrobina słodyczy i wyraźny niedobór kwasowości. Mocno schłodzone, podane gdy przygrzewa słońce (a nie kaloryfer) może smakować, chociaż raczej nie zwolennikom rieslingów czy muscadetów, ale szalikowcom FC Müller-Thurgau i fanatykom Grzegorza Turnaua. Są tacy? Zapewne tak. Ja daję brązowy medal, z szacunku dla odmiennych gustów i dla zrównoważenia panującej na półkach czerwieni.

To wino cię nie zruinuje, co zdaje się sugerować etykieta: 13.99 to dobra cena!

Santana Vino de la Tierra de Castilla 2010 kosztuje 9,99 zł i prawie warte jest swojej ceny. Pachnie jak słoik, który byłby słoikiem po konfiturach, gdyby nie zapomniano doń włożyć konfitur. Smakuje tak, jak pachnie. Prowokuje do zadawania sobie ważkich pytań o granicę między dobrem a złem, na której siedzi okrakiem: złe nie jest na pewno, dobre też z pewnością nie. Czerwone Álvarez de Toledo Bierzo Mencia 2009 kosztuje 19,99 zł i nie jest najlepszym świadectwem wielkich perspektyw, jakie przed apelacją Bierzo roztaczają krytycy (Parker dał mu 91 punktów, doprawdy, niezbadane są wyroki parkerowskie – zwłaszcza te wygłaszane ustami przedstawicieli, zwłaszcza przedstawicieli na Hiszpanię). Banan – w bukiecie, nie na twarzy. W ustach pojawia się trochę tanin, owoc jest całkiem niezły, ale emocji nie wywołuje żadnych. „Rzadko spotykany rarytas” pisze Tomasz Kolecki-Majewicz w broszurce. Niestety, podobne rarytasy po maceracji węglowej spotyka się całkiem często, o czym świadczyła niedawna przekrojowa degustacja win z apelacji Rioja.

Nie ukrywam, że gdy w kieliszku pojawia się bukiet ziół, porzeczek, skóry i papryki, odczuwam pewną ulgę. Enate Somontano 2009 to w miarę przyzwoity kupaż bordoski. Nieco przegotowany, trochę suchawy ale wypadł nieźle, bo też nie miał silnej konkurencji. Bezpieczny zakup, choć cena już wyższa: 24,99 zł. Chyba – a nawet na pewno – warto jednak zaoszczędzić ponad 10 zł (można je wydać np. na jeden z hiszpańskich serów z oferty Biedronki) i kupić Monasterio de las Viñas Crianza 2008. Cariñena, tempranillo i granacha dały wino zrównoważone, miękkie, pełne, niepozbawione garbnika. Słowo „eleganckie” nie będzie nadużyciem. 89 punktów u Parkera, u mnie srebrny medal.

Limuzyna w wersji ekonomicznej

Bukiet Casa Safra Terra Alta Reserva 2007 może odrzucić. Kurnik, błoto, wierzby, łopiany, szczekający burek za stodołą, chłop z widłami… swojskie klimaty od których do Hiszpanii raczej uciekamy. I nie ratuje tego nutka wanilii. W ustach trochę lepiej, sporo owocu w wersji udżemowionej, ale umarł Maciek umarł i leży na (dębowej) desce. Tanio duszę sprzedał: 12,99 zł. Na koniec wino już nam znane Clos Montebuena Rioja DOC Reserva 2005. Było w poprzedniej akcji hiszpańskiej Biedronki, wróciło teraz. I dobrze. Wprawdzie Wojtek Bońkowski nosem kręcił, że to „rezerwa dla biedaków”, ale tym razem wypadło zdecydowanie najlepiej, a wrażenia, że jego cena jest podyktowana jedynie napisem reserva na etykiecie nie odniosłem. Gdy zapomnimy o tym co napisano na opakowaniu, będzie nam smakowało. Kosztuje 29,99 zł, ale jest tej ceny warte. Pierwsze miejsce na podium.

Hiszpania w Biedronce to nie tylko wina. Na zdjęciu Ewa Rybak łowiąca tapas.

Nie są to jedyne wina, jakie sprowadziła Biedronka na koniec zimy. Za 24,99 zł możemy napić się też mencii Pagos de Galir z apelacji Vadelorras, może będzie lepsza niż Alvarez de Toledo, dostępne jest też białe wino od tego samego producenta, w tej samej cenie. Wraca Pata Negra Reserva 2006 (17,99 zł), Castillo de Aza Ribera del Duero Crianza 2009 kosztuje również 17,99 zł, jest też rioja o oryginalnej nazwie Taron4m i prawdziwie dyskontowej cenie 12,99 zł oraz młoda rioja Montebuena 2010 (17,99 zł). Rzadką w naszych sklepach apelację Bullas również reprezentuje jedna etykieta.

Piękno jest w oczach patrzącego

Moje odczucia względem hiszpańskiej oferty Biedronki są dość mieszane i niespecjalnie gorące. Poza najtańszym winem, samotnie okupującym kategorię „do 10 zł”, po której wiele nie należy się spodziewać, wszystkie pozostałe da się wypić bez większego problemu. Brakuje ewidentnych hitów, koni pociągowych tej oferty (może są wśród win, których nie próbowaliśmy?). Większość win jest słodkawa, łagodna, pozbawiona zdecydowanego charakteru, niektóre smakują jak supermarketowe wina z Bułgarii. Konsumentom może się to spodobać. Ja spodziewam się po hiszpańskich winach nieco więcej temperamentu. Tym razem go ewidentnie zabrakło.

Degustowałem na zaproszenie Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci sklepów Biedronka.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • temi

  Monasterio de las Viñas Crianza 2008. nie kosztuje 13.99, ale 16.99. No chyba że 13.99 to specjalna promocyjna cena dla blogerskich VIP-ów… ;-)

 • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
  Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
  reuptake

  Haha, faktycznie. 13,99 zł kosztuje gulasz wołowy, 500g :) Przepisałem jego cenę, bo była na tej stronie w gazetce co wino, zaraz obok zdjęcia T K-M.

  PS. Senatorski rabat dla blogerów wynosi ok. 150% obecnie, nie jakieś śmieszne 20% :)

 • Bob Block

   Marcin – this is in fact quite a good wine. (Clos Montebuena Rioja DOC Reserva 2005) Good price as well. Key is to make sure it is ‚warm’ enough to release the full flavor. We had it with scallops with a hint of bourbon last evening and it wen well. 

 • Naczo Widal

  Monasterio reserva 2006 garnacha temranillo carinena to chyba najgłupiej wydane 15 zl ale 90 punktów Parkera jest i beczka nie jest nachalna a wino jest wiśniowe.