Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Kawałek Italii w Poznaniu

Komentarze

Pierwszy śnieg za oknem bardziej przypomina jesienną pluchę niż nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Trochę smętno, nieco ponuro. Toskania byłaby lepszym miejscem na spędzenie świątecznego czasu. Pagórkowate krajobrazy niezmierzonych parceli winorośli i gajów oliwnych. Bellissimo! Ale pstryknięcie palcami nie wystarczy, by przenieść się do serca Chianti czy malowniczego miasteczka Montalcino.

© Caffè Paszkowski.

Już czuję delikatne promienie słońca w chłodnej Florencji. W kieliszku niedościgniony mistrz Quintarelli ze swoim Amarone 1998. Siedzę okryty kocem, przy stoliku na Piazza della Repubblica, w miejscu, przenoszącym w magiczne i dawno już minione czasy – w Caffè Paszkowski. Nie tylko atmosfera międzywojennej dekadencji tutaj zachwyca. Jest też karta win – wzbudzająca podziw i zakłopotanie zarazem. Nazwiska największe nie tylko włoskiego winiarstwa pojawiają się w wyłącznie w swym elitarnym towarzystwie. Tak św. Mikołaju – dziękuję, jestem w niebie.

Pstryk i wracamy. Całe szczęście swoją małą Italię znalazłem też w centrum Poznania, przypadkiem – przechodząc pod drzwiami urokliwego lokalu na ul. św. Wojciech 7. Musiałem wejść do środka. Małe włoskie delikatesy – La Bottega. Ściany z surowej cegły, cementowa posadzka, drewniane półki i meble. Włoch „za ladą” pełną serów i wędlin. Makarony, oliwy, przekąski, słodycze. Niby klasyk, ale to miejsce jest inne. Zwłaszcza przez dwie osoby, które zawsze tam spotkacie – Monikę i Alessandro – zawsze otwartych, życzliwych i uśmiechniętych, a do tego posiadających rzetelną wiedzę o swoich produktach. To wyjątkowy sklep w Poznaniu, który bazuje na autentycznym zamiłowaniu do lokalnych, oryginalnych przysmaków, z małych (często rodzinnych) wytwórni z wielowiekową tradycją.

Włoskie specjały w La Bottega.

Pamiętam jak dziś moją pierwszą wizytę. Poczęstowany kilkoma serami i wędlinami, zabrałem małą paczuszkę ledwo co skrojonych smakołyków do domu. Od tego czasu pojawiam się coraz częściej, sprawdzając kolejne smaki z dziecinną wręcz radością. Za każdym razem czekam na nowości, niczym na prezenty od Gwiazdora (potocznie zwanego w reszcie kraju św. Mikołajem).

O moim zamiłowaniu do serów chyba wszyscy już mieli okazję się przekonać – zwłaszcza w temacie oscypków. W La Bottega znajdziecie dwie inne serowe miłości mojego życia – twardą, lekko słoną ricottę oraz grana padano. A poza tym genialne pecorino w kilku odsłonach, gorgonzolę argento oraz przekładaną z mascarpone, czy wreszcie ubriaco rosso – dojrzewający w skórce nacieranej winem. Wśród wędlin króluje oczywiście prosciutto, ale nie zapominajmy o lekko wędzonym i bardzo aromatycznym specku czy cudach jak pancetta czy porchetta. I nie ma rzeczy lepszych i gorszych. Wszystko jest takie, jak być powinno – prawdziwe. A jak ktoś będzie chętny, to i Amarone się znajdzie – od Antolinich.

Ten aromat, smaki, unoszący się zapach świeżo zmielonej kawy oraz kremów i octów balsamicznych. Tak prosta i oczywista filozofia działania, umiejętność jej przekazania i szczera radość, która z tego płynie. Właśnie to sprawia, że La Bottega nie jest kolejnym sklepem z regionalnymi produktami, tylko kawałkiem włoskiej ziemi w Poznaniu.

Ul. św. Wojciech 7 – zapamiętajcie ten adres!

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Bulak Balachowicz

  Autor lekko zamknął oczy, ale rzeczywiście przemili ludzie i jak na Poznań to sklep jest wyjątkowy

 • Maciej Wiczyński

  Przynajmniej Autor nazywa świątecznego darczyńcę po imieniu :D choć z ulicą  św. Wojciecha w centrum to bym nie przesadzał ;)

  • Bulak Balachowicz

   Maciej Wiczyński

   No i jak Gwiazdor, to też ul. św. Wojciech, a nie św. Wojciecha :-)

 • Mateusz Papiernik

  A to niespodzianka. Dzisiaj czytam artykuł, a wczoraj wyszedłem z tego sklepu z Valpolicellą. :)