Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Kutná Hora Mladý Punk Muškát Ottonel 2019

Komentarze

Zapewne każdemu z nas utkwiły w pamięci jakieś wina, których próbowaliśmy w trakcie minionych wakacji. Nie inaczej jest w moim przypadku, a że ciepły koniec września sprzyja nie tylko wspomnieniom, ale i powrotom do takich butelek, dziś przedstawiam jedno z moich odświeżających odkryć sezonu letniego.

Lukáš Rudolfský. © Vinné sklepy Kutná Hora.

Vinné sklepy Kutná Hora to jeden z najciekawszych producentów w Czechach (nie mylić z Morawami – to dwa oddzielne regiony winiarskie), znajdujący się w mieście (i jego okolicach) o tej samej nazwie. Założył go  w 2002 roku doświadczony winiarz – Stanislav Rudolfský – jednak już trzy lata później zarządzanie firmą (głównie z uwagi na zaangażowanie się w politykę) przekazał swojemu synowi – Lukášowi. To dość duży producent – posiada 54 hektary winnic (plus dodatkowych 26 hektarów ziemi, gdzie hodowane są m.in. owce), z czego część w wyjątkowych lokalizacjach – w kurorcie Kuks przy tamtejszym, barokowym pałacu, a przede wszystkim w samej Kutnej Horze, tuż obok kompleksu klasztornego. W zabudowaniach tego ostatniego, wpisanego zresztą na listę światowego dziedzictwa Unesco, znajduje się winiarnia, prowadzone są także degustacje i sprzedaż.

Winnica w Kutnej Horze z bliższej… © Vinné sklepy Kutná Hora.

Wśród uprawianych odmian mamy praktycznie przegląd całego winiarstwa naszych sąsiadów. Choć producent podkreśla, że kluczowy jest dla niego szczep rulandské modre (czyli pinot noir, część nasadzeń to ponad 40-letnie krzewy), to prócz niego znajdziemy także rulandské bílé (pinot blanc), rulandské šedé (pinot gris), tramín červený  (gewürztraminer), müller thurgau czy svatovavřinecké, a nawet odmiany dobrze znane z polskiego podwórka jak hibernal, solaris, cabernet blanc (pisałem o nim przy okazji prezentacji Winnicy Niemczańskiej), regent i cabernet cortis. Co ważne w tej historii, wszystkie uprawy są od początku ekologiczne, a od dekady – biodynamiczne, co potwierdzone jest certyfikatem Demeter (jedynym w tym regionie winiarskim). Nie będzie zaskoczeniem sposób winifikacji powstających tu win – standardem są  dzikie drożdże, spontaniczna fermentacja i minimalne siarkowanie.

…i dalszej perspektywy. © Decanter.

Zważywszy na wielkość, niespodzianką nie jest też liczba powstających tu win. Na stronie internetowej doliczyłem się ich prawie 20, a to i tak niepełna oferta. Nie znajdziecie tam na przykład dwóch dzisiejszych bohaterów, reprezentujących linię Mladý punk, która swoich adresatów określa dość konkretnie, choć od razu trzeba zaznaczyć, że nie chodzi tu o przedstawicieli młodzieżowej subkultury, ale tych, którzy szukają nowych wrażeń i trendów. Czyli między innymi pét-natów. Dwa z nich zapewniły mi orzeźwiające wakacje (producent był zresztą obecny także na tegorocznej edycji festiwalu Autentikfest Moravia), a wszystko dzięki warszawskiemu importerowi Wine & People, który sprowadza te wina do Polski.

Muškát Ottonel 2019. © Maciej Nowicki.

Serce skradł mi przede wszystkim tytułowy Muškát Ottonel 2019. To właściwie kwintesencja wakacji – radosne, lekkie wino, z nutami zielonego jabłka,  grejprfruta i muszkatu, dobrze musujący i niesamowicie orzeźwiający. Daje dużo frajdy solo, ale próbowałem go także w towarzystwie świeżych ryb oraz sushi – sprawdził się świetnie! (59 zł) ♥♥♥♡

Ryzlink Rýnský 2019. © Maciej Nowicki.

Tę samą kategorię reprezentuje Ryzlink Rýnský 2019. To propozycja dla tych, który obok orzeźwienia potrzebują także nieco więcej owocu. Zdecydowanie więcej tu dojrzałych cytrusów, jabłek i brzoskwiń, wino ma więcej ciała, ale podobną co poprzednik, dobrze zaznaczoną kwasowość. Będzie dobrym wyborem także jesienią (88 zł). ♥♥♥♡

Importerem win jest Wine & People, wina zakupić można w sklepie i wine barze w Warszawie.

Źródło win: udostępnione do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.