Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Kupmy beczkę tokaju!

Komentarze

22 kwietnia odbędzie się piąta już edycja Wielkiej Aukcji Tokajskiej. Tę unikatową w skali naszej części Europy imprezę Winicjatywa relacjonuje co roku (przeczytaj relację z 2016 roku).

W tym roku zaś podnosimy poprzeczkę! Sami będziemy licytować beczkę jednego z najlepszych tokajów. Po zabutelkowaniu to rzadkie wino – tylko 198 butelek – trafi wyłącznie do naszych Czytelników. Nie będzie dostępne w żadnym sklepie ani w Polsce, ani w innych krajach.

A jakie wino? By je wybrać, nasi redaktorzy Wojciech Bońkowski i Maciej Nowicki wybrali się w marcu do Tokaju, by przedpremierowo spróbować 18 win, które oferowane będą na tegorocznej aukcji. Wśród nich są wytrawne Furminty i Hárslevelű z rocznika 2016, słodkie tokaje z 2014 i wcześniejszych lat oraz dwie partie specjalne – kolekcje butelek od małych winiarzy z Tállya i Tokaj Generation Y.

Butelki zakupione na Aukcji mają okolicznościowe etykiety.

Po długich deliberacjach wybraliśmy najlepsze:

Kikelet Tokaji Hárslevelű Váti 2016

W nieco chłodniejszym roczniku 2016 to nie flagowy tokajski Furmint, lecz właśnie Hárslevelű wypadło najlepiej. W dodatku to Hárslevelű wyszło spod ręki prawdziwiej mistrzyni tego szczepu – niezrównanej Stéphanie Berecz z winiarni Kikelet. Lista jej osiągnięć jest długa – w 2014 roku uznana została za najlepszego winiarza na Węgrzech przez samych winiarzy (Borászok Borásza 2014 – to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w węgierskim winiarstwie), w 2012 na największym węgierskim konkursie Pannon Bormustra jej Aszú 6 puttonyos 2007 zdobył sensacyjny złoty medal.

Stéphanie Berecz. © Kikelet.

O jej winach pisali Maciej Nowicki i Wojciech Bońkowski. Váti to obok Lónyai jej czołowa parcela. Położona w gminie Tarcal na glebie lessowej, daje wyjątkowo wyrafinowane Hárslevelű, krystalicznie czyste, mineralne jak Furmint, ale z czarującym, kwiatowo-morelowym bukietem. Z butelek prezentowanych na tegorocznej Aukcji jest winem najbardziej szlachetnym i kompletnym. W czasie marcowej podróży mieliśmy okazję próbować wielu roczników tego wina – doskonale wypadł 2015, 2011, a także 2008. Hárslevelű Váti 2016 będzie można więc leżakować 10 lat, choć w optymalnej formie powinno być już od 2019 roku.

Winietka z marcowej degustacji u producentki.

To unikatowe wino oferowane jest wyłącznie w liczbie 198 butelek. Nie będzie dostępne w żadnym sklepie – jedyną możliwością zakupu jest subskrypcja niniejszej oferty.

Rezerwuj wino

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • (Blogger)

    Czy macie problem z linkiem do rezerwacji? W moim przypadku link nie działa prawidłowo.

    • (Winicjatywa)

      Michal Bogaczynski

      Dzięki za sygnał, już poprawione.

  • Spóźnione, bo spóźnione ale szczere gratulacje z okazji wygranych licytacji. Brawo!!!

    Przy okazji pytanie do Redakcji i do wszystkich innych którzy w ostatnim czasie pokonywali trasę Warszawa – Tokaj samochodem.

    Którędy jechaliście i ile czasu zajął Wam przejazd?

    • Grzegorz Capała

      TAK TAK CZEKAMY NA OPIS PRZEBIEGU LICYTACJI , DZIŚ JUŻ WTOREK I NIC NIE PISZECIE :(