Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Krásná Hora Zweigel/Pinot 2016

Komentarze

Dla tych, którym Morawy są szczególnie bliskie, ten producent nie będzie żadną nowością. Vinařství Krásná Hora to zdecydowanie czołówka regionu i winiarnia, o której piszemy od lat. Przypomnę pokrótce, że położona jest w południowej części Moraw – w miasteczku Starý Poddvorov – i obejmuje 5 hektarów położonych na okalających je wzgórzach, gdzie pierwsze winnice sadzone były jeszcze przez Cystersów w XIII wieku. Marek Vybiral i jego rodzina od początku stawiali na szacunek dla natury i zrównoważony rozwój – bez stosowania jakichkolwiek chemicznych środków ochrony roślin czy konserwantów – i ręczny zbiór. Z każdego krzewu producent zbiera nie więcej niż kilogram najlepszych owoców, roczna produkcja nie przekracza 40 tysięcy butelek.

Charakterystyczny budynek winiarni. © archicakes.cz.

Nie sposób nie wspomnieć o charakterystycznym budynku winiarni (zaprojektowanym we współpracy z architektem Tomášem Havlíčkiem), który nie tylko zdobył wiele wyróżnień w kraju i za granicą, ale stał się też inspiracją dla równie efektownego logotypu samej winnicy. Także etykiet (niedawno nieco przeprojektowanych) nie da się pomylić z żadnymi innymi. Najważniejsze jednak, że przedstawionemu obrazowi odpowiada zawartość samych butelek.

© Maciej Nowicki.

Krásná Hora Chardonnay/Pinot Blanc 2016 to wino dość zwiewne aromatycznie (na pierwszym planie brzoskwinia, gruszka, trochę dojrzałego jabłka), ale z dobrą strukturą (z którego słyną tutejsze białe wina), wyraźną mineralnością, orzeźwiającą kwasowością i lekko słonawym zakończeniem. Czysta przyjemność (46 zł). ♥♥♥+

© Maciej Nowicki.

Moim faworytem jest jednak czerwień pod postacią innego kupażu – Zweigel/Pinot 2016 (65%  pinot noir i zweigeltrebe, czyli po prostu zweigelta), fermentowanego i starzonego w dębowych beczkach. Dąb jednak nie zrobił „krzywdy” winu, które pozostaje niesamowicie świeże, lekkie, przepełnione czystym owocem młodej wiśni, czereśni, malin, z odrobiną nut pestkowych i ziemistych. Całość spięta jest świetną kwasowością. Wino, które jest idealnym towarzyszem posiłku. Zawartość butelki znika w nieprzyzwoitym wręcz tempie (42 zł). ♥♥♥♡

© Maciej Nowicki.

Na deser pozostawiam najpoważniejsze wino z całej trójki. Cuvée Bernety 2015 to dla odmiany bardzo klasyczny kupaż merlot (60%) i cabernet sauvignon, o złożonej strukturze, dobrze zaznaczonym garbniku i aromatach dojrzałej śliwki, wiśni, czarnej porzeczki, którym towarzyszą wyraźne nuty przyprawowe. Choć najstarszy rocznikiem, jest najmłodszy ciałem i z największym potencjałem na przyszłość. W Polsce (jeszcze) niedostępny w sprzedaży. ♥♥♥♡

Logo, które trudno pomylić. © jiznislovacko.cz.

Importerem jest Wino z Moraw.pl, wina zakupić można w sklepie internetowym, najeżdżając kursorem na link z ceną. Wina z Vinařství Krásná Hora znajdują się także w ofercie Lutomski.wino.

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.