Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Kozie wino

Komentarze

Regionalizm i indywidualizm potrafią wyróżnić każdą kuchnię. Jednak deska wybitnych, lokalnych serów w połączeniu z dobrym winem nie ma sobie równych. Zagrodowe cuda od Marka Grądzkiego znów we fleszach reflektorów, przy współudziale Win Konesera i dzięki gościnności Restauracji Toga. We wtorek 25 września spotkaliśmy się z gronem restauratorów, aby testować najbardziej oryginalne smaki – a przy okazji dobrać coś do ich dań i win.

Kiedy spotkałem się po raz pierwszy z Ewą i Piotrem Michalskimi, właścicielami kultowej Togi, narodził się pomysł przygotowania wspólnych warsztatów dla poznańskich restauratorów. Nie byliśmy pewni, czy ten ambitny plan w ogóle jest realny. Całe szczęście udało się! Wzajemna rywalizacja lokali na chwilę odeszła w niepamięć, a najważniejsze stało się wspólne poszukiwanie wyrafinowanych smaków.

Marek Grądzki (Ziemianin) i Piotr Michalski (restauracja Toga).

Kozie sery z wielkopolskiego gospodarstwa zaprezentował sam Ziemianin – Marek Grądzki. Człowiek, który pasją do swoich produktów potrafi zarazić w kilku zdaniach. Ja podjąłem się niełatwej próby dobrania do nich kilku win. O ile młode egzemplarze dość swobodnie łączyły się z większością trunków (ale zwłaszcza z wyrazistym, mocno śliwkowym Portal da Águia Reserve od Quinta da Alorna), o tyle z dłużej dojrzewającymi serami było nieco trudniej. Nieustanną walkę w intensywności smaków najlepiej przetrwało genialne Amarone Moropio 2006 od braci Antolinich. Nagrodzone dwoma czerwonymi kieliszkami Gambero Rosso, pokazało wielki potencjał w łączeniu nawet z najbardziej pikantnymi egzemplarzami (ser Krzywonos czy długo dojrzewający Herbowy). 16,5% alkoholu, ogromny ekstrakt i wyraźna słodycz zrobiły swoje. Nienajgorzej wypadła także Club Reserva z Bodegas Altanza, wyselekcjonowana przez producenta specjalnie dla polskiego importera (Wina Konesera), która swoją kwasowością i dojrzałą goryczką dobrze wypadła w zestawieniu z serem grądzkim – z dodatkiem limburskiej kultury bakterii.

Zadowoleni warsztatowicze.

Wędzona ricotta dobrze komponowała się z intensywną Palaerą Exspression 2005, o wyraźnych aromatach dymnych i tytoniowych. Wciąż żywa, soczysta owocowość wina nadała serom dodatkowych wartości aromatycznych. Herbowy z orzechami natomiast doskonale połączyłby się z winami ze szczepu pecorino lub dojrzewającymi na osadzie butelkami musującymi, współgrając z nimi aromatycznie. Niestety – tego dnia win białych w ogóle nie otwieraliśmy.

Co dla mnie pozostaje najważniejsze, to zaangażowanie i chęć udziału w tych warsztatach. Pojawili się reprezentacji najróżniejszych restauracji – od tapas barów, przez kawiarnie po ekskluzywne restauracje. Nie zabrakło prasy branżowej i zainteresowania ze strony blogerów. Mam nadzieję, że takich wydarzeń będzie więcej i umożliwią one wzajemną wymianę doświadczeń i lepszą współpracę pomiędzy knajpami. A teraz liczę na to, że stolica zdecyduje się na podobny event!

 

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.