Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Klasyfikacja win austriackich

Komentarze

W podstawowej klasyfikacji win austriackich najistotniejsze znaczenie ma zawartość cukru w moszczu, wyrażana w skali KMW (Klosterneuburger Mostwaage). Jeśli chcielibyśmy wyrazić to w niemieckiej skali Oechsle, należy pomnożyć wartość KMW przez pięć. Zawartość KMW w przybliżeniu jest procentową zawartością cukru w moszczu. W przeciwieństwie do skali niemieckiej, skala austriacka nie bada zależności wagowych, ale po prostu zawartość cukru w moszczu.

Przyrząd do pomiaru zawartości cukru w skali KMW. © Trollburg.at

I tak wyróżnia się:

Tafelwein – wino stołowe, z reguły najniższej jakości. Minimalna zawartość cukru w moszczu to 10,7°KMW. Wina powstają z gron zbieranych na terenie całej Austrii, bez znaczenia na region. Dozwolone jest mieszanie wina luzem (tzw. bulk wine).

Landwein –  (min. 14°KMW); nadal jest to wino stołowe, ale wszystkie grona muszą pochodzić z jednego regionu, który określony będzie na etykiecie. Często butelkowane w litrowych (lub większych) butelkach.

Qualitätswein –  (min. 15°KMW); dosłownie: wino jakościowe, dla którego określono wyraźnie minimalny poziom alkoholu (8,5% dla win białych i 9% dla czerwonych). Jakościowo może prezentować bardzo różne poziomy, zwykle to nadal bardzo podstawowe wina.

W powyższych trzech kategoriach dozwolona jest t.zw. szaptalizacja, czyli dosładzanie moszczu, aby więcej cukru można było przetworzyć na alkohol. Winiarze austriaccy skrzętnie korzystają z tego ułatwienia.

Kabinett –  (min. 17°KMW); w tej kategorii szaptalizacja jest już niedozwolona. Dopuszcza się max. 9 g cukru resztkowego, zatem często możemy spotkać tzw. wina off-dry, które stoją pomiędzy winem wytrawnym a półwytrawnym

Selekcjonowanie gron w Kamptal. © Austrian Wine Marketing Board.

Poniższe wina należą do najwyższej kategorii win jakościowych z wyróżnikiem  (czyli t.zw.  Prädikatswein).  Obowiązuje w nich zakaz szaptalizacji – cukier resztkowy jest wyłącznie naturalny:

Spätlese –  (min. 19°KMW); wina robione z gron z późniejszych zbiorów, w bardzo różnych stylach (od trocken aż po lieblich – vide koniec artykułu). Charakteryzuje je większe bogactwo i lepsza struktura niż w przypadku poprzedników. Najciekawsze etykiety występują z reguły w wersjach wytrawnych – w tym przypadku na etykiecie występuje termin spätlese trocken.

Auslese –  (min. 21°KMW); wysoki poziom cukru w moszczu powoduje, że w tej kategorii spotykamy już tylko wina słodkie. Konieczna jest także selekcja gron (nakaz prawny).

Beerenauslese (w skrócie BA) –  (min. 25°KMW); grona muszą zostać wyselekcjonowanie, przynajmniej część z nich musi być dotkniętych szlachetną pleśnią.

Trockenbeerenauslese (w skrócie TBA)  (min. 30°KMW); bardzo słodkie wino otrzymywane z przejrzałych i porażonych szlachetną pleśnią winogron. Stężenie cukru powoduje, że są to wina niezwykle długowieczne.

Eiswein  (min. 25°KMW); dosłownie: wino lodowe, produkowane z gron zamrożonych na krzewach przez jesienne przymrozki.

Winogrona na eiswein. © Austrian Wine Marketing Board

Ausbruch  (min. 27°KMW); określenie używane w stosunku do win słodkich, zwłaszcza pochodzących z miejscowości Rust w Neusiedlersee w Burgenlandzie (pisał o tym też tutaj ostatnio  Maciek Nowicki). Grona używane do produkcji win typu Ausbruch muszą być pokryte szlachetną pleśnią. Często porównuje się je do win tokajskich, gdyż zaczęły powstawać w podobnym okresie i do dziś reprezentują zbliżony styl.

Strohwein  (min. 25°KMW); dosłownie: wino słomkowe. Słodki trunek, który wytwarza się z gron suszonych na matach (sposób tradycyjny) lub coraz częściej w przemysłowych suszarniach. Obecnie dość rzadkie ze względu na wysoki koszt produkcji.

Bergwein– wina produkowane z gron krzewów rosnących na stromych stokach  (min. 26% nachylenia)

Oczywiście system klasyfikacyjny musi mieć swoje wyjątki, a jest nim zwłaszcza region Wachau, który często uznaje się za najbardziej prestiżowy w całym kraju. W Wachau nie obowiązuje oficjalna klasyfikacja narodowa, ale trzy kategorie, rządzące się nieco odmiennymi zasadami:

Steinfeder – odpowiednik win klasy Landwein, ale pochodzący w 100% z gron z Wachau.

Federspiel – odpowiednik win klasy Kabinett. Wszystkie winogrona użyte do produkcji muszą pochodzić z Wachau.

Smaragd– odpowiednik Spätlese. Nazwa pochodzi od koloru jaszczurek żyjących w winnicach Wachau, których delikatna barwa przypomina ten drogocenny kamień. Dodatkowym aspektem klasyfikowania win w kategorii Smaragd jest ich charakterystyka – określenia tego używa się w odniesieniu do bogatych win, z solidnym ekstraktem, uznanych za najlepsze butelki regionu

W dobrych rocznikach w Wachau powstają także wina słodkie typu Beerenauslese Trockenbeerenauslese.

Mapa Wachau. © Austrian Wine Marketing Board

Na austriackich butelkach z łatwością znajdziemy także informację o ich wytrawności. Poniższe określenia oznaczają poszczególne poziomy zawartości cukru, w przeliczeniu na 1 litr wina:

extra trocken – do 4g/L cukru resztkowego

trocken – wytrawne, do 9g cukru resztkowego na litr (kwasowość max. o 2g/L lub niższa)

halb-trocken (półwytrawne) – do 12g/L

lieblich (półsłodkie) – do 45g/L

süss (słodkie) – powyżej 45g/L

Gdyby tego było mało – od 2002 roku w Austrii rozpoczęto wprowadzanie systemu apelacyjnego, opartego na chęci prezentowania charakterystyki terroir danych regionów. Ale to już kwestia na osobne rozważania.

Wina austriackie są poddawane ścisłej kontroli. Przed kwalifikacją do poszczególnych kategorii jakościowych przechodzą liczne testy w ciemno, aby empirycznie potwierdzić ich wysoką klasę. Wszystkie te ścisłe klasyfikacje i szczegółowe kontrole win mają związek z aferą glikolową, która w latach ’80 zbulwersowała cały winiarski świat i pozbawiła konsumentów zaufania do jakości win austriackich. Winiarzom udało się jednak odbudować reputację, wprowadzić najbardziej restrykcyjne normy produkcji w całym świecie winiarskim i jednocześnie pozyskać ambitne młode pokolenie winiarzy (Hüber, Donabaum), którzy ciągle podnoszą poprzeczkę, generując wewnętrzną rywalizację o prymat wśród krajowej czołówki.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Łukasz Kuszela

  Wachau dokładniej:

  Steinfeder- 15-17° KMW, maks. 11,5% alk
  Federspiel- od 17° KMW, 11,5-12,5% alk
  Smaragd- od 18,2° KMW, powyżej 12,5% alk

  wszystkie wina muszą być wytrawne czyli z cukrem do 9g/l

  (oczywiście w Wachau powstają też wina słodkie ale nie mają już powyższych oznaczeń)

 • Tomasz Jazwinski

  Najbardziej kompetentnym przewodnikiem po winach austriackich (oraz Połudiowego Tyrolu) jest Falstaff. Często w sklepach możemy przy danym winie spotkać odniesienia do punktacji Falstaffa. Niedawno (w połowie lipca) ukazało się nowe wydanie 2014/2015. Wydawca ma też stronę internetową http://www.falstaff.at