Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Szklany punkt widzenia

Komentarze

Jeśli prowadzący degustację rozpoczyna ją mniej więcej od takiego stwierdzenia: „To ja decyduję, czy wino smakuje czy nie. Kiedy smakuje lepiej, a kiedy gorzej”, to ciężko oprzeć się wrażeniu, że słuchasz jakiegoś szarlatana. I choć Georg Josef Riedel właśnie w taki sposób rozpoczął prezentację swoich kieliszków, ciężko odmówić mu racji. Ten trywializm, „oczywista oczywistość” musi się pojawić,  bo przecież to, z czego pijesz wino, ma znaczenie.

Georg Riedel prezentuje bardzo oryginalną karafkę
Niby karafka, ale takie rzeczy tylko a Riedla.

Wszyscy winopijcy znają podział kieliszków na te przeznaczone do win czerwonych, białych, musujących i słodkich (w największym uproszczeniu). Jednocześnie na twarzy niejednego winomana pojawia się grymas powątpiewania, gdy ktoś twierdzi, że Shiraz lepiej smakuje w kieliszku, który został specjalnie wyprodukowany, by uwydatniać walory Shiraza, do Pinot Noir jest inny kieliszek, a jeszcze inny do Bordeaux… Brzmi jak mocno naciągana historia, ale praktyka jest zaskakująca. Sam byłem sceptycznie nastawiony, ale muszę przyznać, że dałem się przekonać.

Ekstremalne szkło dla ekstremalnych restaruacji
Ekstremalne szkło dla ekstremalnych restauracji.

Nie miejsce to i czas na opisywanie szczegółowo mechanizmu percepcji bodźców smakowych przez mózg. Wiadomo wszak, że każda z odmian winorośli ma swoje właściwości. Oczywiście ludzka ręka nadaje im ostateczny kształt (czy jak kto woli – styl). Niemniej nikt nie zaprzeczy, że Sangiovese to odmiana cechująca się m.in. wysoką kwasowością (np. w porównaniu do Zinfandela czy Malbeka) czy też że Sagrantino ma potężne garbniki. I jeśli nałożymy na charakterystkę poszczególnych odmian winorośli to, co wiemy na temat receptorów węchu i smaku, to otrzymamy bardzo logiczny schemat. Kwasowość odczuwamy na brzegach języka, garbniki dają znać o sobie zwłaszcza wtedy, gdy wchodzą w kontakt z dziąsłami (uczucie ściągania policzków i wysuszania jamy ustnej). Gorzkość rozpoznawana jest przez najgłębszą część języka, słoność na środku, a słodycz trafia na jego czubek (spróbujcie zanurzyć czubek języka w winie słodkim i wytrawnym, a przekonacie się, że to prawda).

Degustacja porównawcza, to najlepszy sposób na przekonanie się do sprawy
Degustacja porównawcza to najlepszy sposób, by się przekonać.

Firma Riedel chwali się 300-letnią tradycją (11 pokoleń) produkcji szkła. Historia firmy zaczęła się w 1678 roku, mieli zatem chwilę na przemyślenie sprawy. Zupełnie serio mówiąc, to ostatnie 50 lat było najbardziej istotne z punktu widzenia research & development – rozwój techonlogii i odkrycia naukowe umożliwiły opracowanie produktów zaspokajających nawet najbardziej wybredne potrzeby. Poza miłośnikami win, którzy otwierają niesamowite butelki w domu, dużą grupę odbiorców szkła stanowią restauratorzy i to właśnie do nich skierowane było spotkanie, w którym miałem przyjemność uczestniczyć.

Prób przeprowadziliśmy pewnie około 30, w różnych kombinacjach. Rzeczywistości nie da się po prostu zanegować: łatwiej sprzedać Caberneta podanego w kieliszku do Caberneta, bo w nim po prostu lepiej smakuje. Rezultat porównania odmiany Pinot Noir w kieliszku do Shiraza, Caberneta i Pinot Noir zdecydowanie przemawia na korzyść tego ostatniego. To nie magia, to po prostu pogłębione eksperymenty i doświadczenie pozwoliły producentowi na zaprojektowanie takiego kieliszka, który uwydatnia cechy charakterystyczne dla danej odmiany i idealnie rozprowadzał wino po jamie ustnej. Gorąco zachęcam Was do testów w zaciszu domowym: wystarczy zacząć od degustacji czerwonego wina w szkle do białego. Jak Wam się znudzi, to zdegustujcie Shiraza z trzech różnych kieliszków do wina czerwonego. Dobra zabawa i wrażenia gwarantowane. Tego właśnie życzę!

Wino samo w sobie ma dawać przyjemność. Jeśli możemy ją spotęgować dzięki dobrze dobranemu kieliszkowi, to dlaczego nie skorzystać w okazji?

Wielbicieli ładnych filmów (nawet reklamowych) zapraszam do obejrzenia materiału zamieszczonego poniżej.

W prezentacji miałem okazję uczestniczyć na zaproszenie Centrum Wina, wyłącznego przedstawiciela w Polsce firmy Riedel.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Grzegorz

   Absolutnie nie neguję tego co napisałeś Maćku. Przekonałem się namacalnie i nie jednemu znajomemu już to zaprezentowałem…:)

  Ale…
  W którym miejscu przebiega ta magiczna granica pozwalająca robić uniwersalne kieliszki „do czerownego” i „do białego” ?  Na czym polega kompromis ? Które elementy z odbioru wina tracimy przy ich użyciu ? Co jest ważne a z czego można zrezygnować ? A gdzie tkwi zatem tajemnica kieliszka One For All projektu Petera Stegera ,który teoretycznie ma być do wszystkich win (wszystkich z danego koloru) bez utraty na smaku/odbiorze… ? 

  • Maciek Gontarz

   Grzegorz

   Grzegorz, zadajesz podchwytliwe pytanie, tak więc ja odpowiem w dosyć przewrotny sposób:)

   Moim zdaniem granicą są pieniądze. W imię zasady – bogatemu wolno, to właśnie pieniądze warunkują decyzję. Jeśli Cię stać, to łatwo przekonasz się do tego, czy warto mieć po prostu „kieliszki do czerwonego” czy też widząc różnicę kupisz oddzielne do Pinot Noir, oddzielne do Sangiovese itd. Poza tym, to bardzo indywidualna sprawa. Jedna osoba zobaczy większą różnicę, druga delikatną i uzna, że nie warto się bawić w wydawanie pieniędzy na niuanse.

   Nie znam całej historii stojącej za One For All. Myślę, że jest to właśnie historia kompromisu – dbamy o najbardziej podstawowe, najważniejsze rzeczy, rezygnujemy z rzeczy x, y i z. Kilka razy próbowałem różnych burgundów z One for All i z kieliszków do burgunda i różnica była kolosalna. 

   Zatem odbijając piłeczkę, powiem tak „wolnoć Tomku w swoim domku”:)

 • Marek

  Co do kształtu kieliszka i jego wielkości to zgodzę sie że bukiet wina jest inny  np. gdy kieliszek jest duży/głęboki czy też mały. Decyduje tutaj różnica powierzchni styku wina i powietrza która pozwala mu się bardziej lub mniej przewietrzyć i bardziej lub mniej skupić zapach wina ( węższy lub szerszy wylot kieliszka). Jednak pisanie że kształt kieliszka zmienia smak wina to jest właśnie szarlataneria. Tak jak oddziaływanie kosmiczne na jakość winogron. Wystarczy zrobić prosty eksperyment z różnymi kieliszkami. To nie ich kształt decyduje o odczuwaniu podstawowych smaków ale to w które miejsce osoba pijąca kieruje strumień wina na język czy też na całą szerokość ust. Można to spokojnie zrobić bez wzgledu na kształt kieliszka tylko ustawiając usta i jezyk. Przecież brzeg kieliszka głębiej niż powiedzmy na 1 cm nikt nie wkłada do ust więc co do tego ma to że gorzkość rozpoznają receptory w najgłębszej części języka? Czy ktokolwiek wkłada do ust tak głęboko kieliszek że strumień najpierw leje sie na receptory położone w najgłębszej części jezyka? Niech każdy zrobi prosty test, otóż prawie wszyscy bez wzgledu na to co piją i z czego piją, piją tak że strumień wina najpierw leci na koniec języka a dopiero potem wino rozprowadzane jest głębiej i na boki. To jest naturalny odruch ludzki. No chyba że ktoś pije przez słomkę to uwierzę że wino trafia najpierw na środek języka.
  Nie mam nic przeciwko kieliszkom Riedla, dla mnie za drogie więc używam Schotta ale tylko dlatego że ładnie wyglądają i z racji dużej objętości dają czerwonym wino dobrze „odetchnąć” w porównaniu  z jakimiś tanimi, małymi „no name” cała reszta to marketingowe brednie wciskane przez producentów kieliszków, niestety powtarzane przez dziennikarzy.

  • Wojciech Bońkowski

   Marek

   Nie zgadzam się z tym kształtem. To ma kapitalny wpływ na smak wina. Oczywiście wykrzywiając ryjek w jakieś geometryczne kształty można sobie emulować różne kąty wlewu, ale nie o to chodzi. Chodzi o to żeby przy normalnym piciu wino miało pierwszy kontakt z innymi strefami jamy ustnej. Dodałbym że Riedel swoje kieliszki robi nie dla winomaniaków którzy wszystkie te zjawiska rozumieją, tylko dla takiego przeciętnego+ konsumenta, który w restauracji będzie Syrah wlewał do ust trochę bezwiednie i jego trzeba pokierować ku strefie słodkiego owocu. Dlatego pisanie przez Pana „kształt kieliszka zmienia smak wina to jest właśnie szarlataneria” uważam za retoryczne. Zmienia w 90%, chyba że się to próbuje zniwelować jakąś podniebienną kamasutrą.

   • Marek

    Wojciech Bońkowski

     Panie Wojciechu, przecietny konsument – gość restauracji a zresztą myśle że nawet 99% ludzi ( w tym ja) nie jest w stanie ocenić smaku wina przez pierwszą sekundę od kiedy wino zetknie się z językiem i wtedy ma może znaczenie w które miejsca-receptory na języku jako pierwsze prześlą sygnał do mózgu na temat smaków. Po pierwszej sekundzie (jeśli weźmie się większy łyk) wino rozleje się po całych ustach, języku i, podniebieniu dając wrażenia smakowe oraz odczucie faktury wina, a po przełknieciu pozostaje posmak w ustach i gardle. Przecież na to nie ma żadnego wpływu kształt brzegu kieliszka. Mam nadzieje że Pan rozumie co chcę powiedzieć.
    Większosć ludzi po wciągnięciu wina do ust trzyma je chwile, czasami sekundę czasami dłużej, niektórzy przelewają z prawej na lewą stronę i odwrotnie, niektórzy jeszcze wciągają powietrze ( sam widziałem jak Pan to robi ;-), na wrażenia smakowe które wtedy powstają oraz po przełknięciu wina, nie ma żadnego znaczenia kształt kieliszka!
    Zupełnie osobną kwestią jest zapach wina, tam rzeczywiście kształt i wielkość kieliszka ma znaczenie. Poza tym zwykle drogie kieliszki od Riedla czy Schotta po prostu bardzo ładnie się prezentują co ma też znaczenie.

    • Wojciech Bońkowski

     Marek

     Na percepcję smakową ma kolosalny wpływ pierwszy bodziec. Były obszerne badania neuropsychologiczne na ten temat. Podobnie jak większość konsumentów ocenia wina po pierwszym bodźcu wzrokowym, nadaje więcej znaczenia elementom zapachu niż smaku oraz pierwszym elementom smaku niż takim rzeczom jak środek ust czy posmak. Riedel wydał miliony euro na badania naukowe zanim opracował swoje modele kieliszków, sądzę że głupcami nie są. Można się spierać czy tam nie dochodzi do przerostu formy, ale Pana stwierdzenie „kształt kieliszka zmienia smak wina to jest właśnie szarlataneria” jest za mocne.

    • Maciek Gontarz

     Marek

     Panie Marku. Zgadzam się w 100% z Wojtkiem, bo choć ten nie był na degustacji Riedla, to swoimi słowami powtórzył teorię Georga Riedla. Pierwsze zetknięcie receptorów smaku mają skrajnie mocny wpływ na ogólną percepcję. I faktycznie, badania swoje kosztowały, ich teoria mocno trzyma się – za przeproszeniem – kupy. 

     Oczywiście możemy się sprzeczać odnośnie tego, co jest przegięciem i mykiem marketingowym, a co nie. 

     W gruncie rzeczy, podsunął nam Pan pomysł, który – jeśli pozwoli nam na to budżet – może uda nam się zrealizować – „test szkła na polskim rynku”:)

  • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
   Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
   reuptake

   Marek

   A to, co odczuwamy jako smak, nie jest w dużym stopniu zapachem? Zawsze mnie tak uczono.

   • Marek

    reuptake

     aromaty pojawiające siew zapachu czesto powtarzaja sie w smaku ale w ustach osoba pijąca również może ocenić budowę wina, fakturę garbników, koncentracje wina i inne elementy wpływające na smak , których nie ma w zapachu.

    • anonim

     Marek

     proszę więc zamknąć nos podczas picia wina i powiedzieć jaki ma ono smak… nie ma smaku bez zapachu, kropka

 • Zdjęcie profilowe Krzysztof Simsak
  Zdjęcie profilowe Krzysztof Simsak
  Krzysiek

  Co do domowego testowania, to ostatnio nalałem sobie parę łyków gewürztraminera do zwykłej szklanki i powąchałem, a właściwie to próbowałem wąchać, bo po prostu nic nie było czuć – jakby w środku była woda, nawet intensywne mieszanie winem nic nie dawało. Sam zdziwiłem się takim wynikiem tego małego testu, który uzmysłowił, że szkło robi różnicę i chyba pora porzucić kieliszki z Ikei.

  • Maciek Gontarz

   Krzysiek

   Bardzo skrajny test, niby oczywista-oczywistość, a jednak myślę, że mało kto robił takie próby. Myślę, że powyższy testy, ze szkłem dedykowanym konkretnym odmianom/stylom wina, to poziom wyżej, w polepszaniu doznań, które niesie ze sobą wino.

 • Grzegorz

  Jakiekolwiek dywagacje czysto akademickie nie mają w tym przypadku racji bytu. Nikt ,kto nie spróbował zrobić na sobie testu „różnego kieliszka” nie będzie wykazywać zrozumienia dla tej teorii. Nawet najprostsze ‚zajęcia praktyczne’ spowodują natomiast ,że przyzna rację . 

 • Zdjęcie profilowe Zbigniew michalski
  Zdjęcie profilowe Zbigniew michalski
  Zmisiek1

  ja od pewnego czasu korzystam z kieliszków Eisch – jest różnica :)

 • Kieliszki

  A jakie sa najlepsze kieliszki do pomaranczowego wina ?

  • Marcin Czerwiński

   Kieliszki

   Uniwersalne. Takie jakie masz aktualnie w szafce na zlewem lub w kredensie. W winach pomarańczowych bardziej idzie o temperaturę podania wina i jego napowietrzenie niż o kształt kieliszka.

   Sam zazwyczaj pijam w uniwersalnych, a jak mam coś ekstra sięgam po Zalto Burgundy.

   • Kieliszki

    Marcin Czerwiński

    Racja, temperatura wazniejsza, ale wieksza powierzchnia kontaktu wina z powietrzem chyba lepiej sluzy obiorowi takich win.

    • Wojciech Bońkowski

     Kieliszki

     Wina pomarańczowe są bardzo różne, ale generalnie są mało „bukietowe” więc wymagają wąskiego kieliszka, natomiast jak Pan słusznie napisał często trzeba im dać odetchnąć, co jest pewną sprzecznością z poprzednim wymogiem.
     Ja od szerokich kieliszków do burgunda wolę jednak model Syrah. Albo przelać do karafki, a pić z kieliszków do Rieslinga.