Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Rozmiar ma znaczenie

Komentarze

Jeśli ktoś ma ambicję podawać wino na kieliszki, powinien się dobrze zastanowić nad wyborem szkła. I wbrew pozorom nie będzie to tekst o dobrych, lepszych i najlepszych kieliszkach do wina. Nie zabiorę tu głosu w dyskusji na temat wyższości Riedla nad Schottem i odwrotnie. Czasem – także w tej sytuacji – liczy się tylko rozmiar.

Riedel glasses
Jakość szkła jest ważna, ale najważniejszy jest rozmiar. © Riedel.

Tych, którzy bywali u nas w ubiegłym sezonie nie trzeba informować, że w Bardeaux leje się wino przede wszystkim do kieliszków degustacyjnych, czasem do „ikeowskich” lub jednorazowych z plastiku. Każdy z nich jest dobry na inną porę dnia i nocy. Z przykrością zauważamy, że po północy najlepiej sprawdzają się plastikowe z nóżką, dostępne hurtowo w Makro. Tym, którzy jeszcze nas nie znają wyjaśniam, że nasz winebar jest częścią sporej klubokawiarni, w weekendowe wieczory bardziej klubo-, do której ciągną tłumy warszawiaków i turystów spragnionych beztroskiej zabawy przy klubowych dźwiękach. W takim tłumie nasze kieliszki degustacyjne niestety giną bezpowrotnie. Zdeptane, obtłuczone, zbezczeszczone… Aż nam się płakać chce na ich widok. Dlatego zdecydowałyśmy się (pełne obaw i skrupułów, ale w nadziei na oszczędności) wprowadzić niezbyt chlubne kieliszki z IKEA. Są zbyt małe, by poczuć coś więcej niż „wino”, ale na masowe imprezy nadają się wyśmienicie. Gdy kończy się czyste szkło albo woda (nie mamy stałego podłączenia do mediów, ponieważ jesteśmy sezonową konstrukcją), z konieczności przechodzimy na plastik.

Schott-Zwiesel Donna
Schott Donna: idealny kompromis.

Jeśli nie grożą nam tłumy, serwujemy nasze trunki w modelu Donna firmy Schott – najbardziej popularnych kieliszkach gastronomicznych. Okazało się, że jesteśmy na nie skazane. Wcześniej zainwestowałyśmy w linię Invento. Piękne kielichy na długich smukłych nóżkach, w których każde wino wygląda nieziemsko kusząco i tak też smakuje, o ile ktoś się sugeruje wyglądem. Niestety nie przewidziałyśmy, że nie zmieszczą nam się do zmywarki… Zapamiętałyśmy sobie przy okazji, żeby nigdy nie kupować kieliszków przed zakupem maszyny myjąco-wyparzającej. Warto przymierzyć jedno do drugiego, bo czasem niby wysokość komory jest dobra, ale szyki psuje śmigło, pod którym nie mieści się szkło. Wybór używanych wyparzarek w dobrej cenie jest niestety mizerny. W rozmiarach kieliszków na szczęście można przebierać!

Joanna Kołodziejczak

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.