Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Kaczka z pyrą gzi się w glancu!

Komentarze

Jest pewien lokal w grodzie Przemysła, który przypomniał mi ostatnio o wielkopolskiej tradycji – tak codziennej, że często zapomnianej w naszej kuchni. Zacznijmy zatem tytułową pyrą. Znana jest wszędzie i używana często (toż to ziemniak, czasem zwany kartoflem!). Rolnicza kraina Wielkopolan w mej pamięci zawsze żywiła się wspomnianą bulwą. Dieta 2000 kalorii nie może u nas istnieć – jak mawiali Rosjanie – nikt nie jest w stanie zjeść 2,5kg ziemniaków w ciągu jednego dnia :) Samo zamiłowanie Wielkopolan do pyry, trwające po dziś dzień, pojawiło się dopiero w XIX wieku (mało kto pamięta, że ziemniak na naszych polach od zawsze uprawiany nie był, a przywędrował zza zachodniej granicy, w okresie zaborów).

Wszyscy wiemy, że ziemniaki dobrze czują się w towarzystwie wszelkich sosów, śmietan, polewek i innych dodatków. Zatem nie mogło stać się inaczej – weszły w mariaż z tradycyjnym serem. I tak pyry z gzikiem (twarożek ze śmietaną, cebulką i szczypiorkiem) stały się flagowym jadłem Poznania i całego regionu. Doskonały zjecie w Zagrodzie Bamberskiej – 18 PLN (a do tego słodkie Château Jolys, 99 zł w Zagrodzie, import Mielżyńskiego). A jakby tego było Wam mało, to warto sprawdzić plyndze, zwane również kotletami z pyrek, czyli tradycyjne placki ziemniaczane. Babcia uczyła, aby jeść je z cukrem, ale jest wielu zwolenników wydania pikantnego lub z gulaszem na wzór węgierski. Wszelkie ziemniaczane frykasy zjecie w dobrej cenie w Pyra Barze!

Prawdziwa pyra z gzikiem zawsze ma mundurek. © BiteDelite.

Zanim jednak do jadła tak konkretnego dojdziemy, zajmijmy się przystawkami. Metka będzie tu kluczowa – podana na chlebie (najlepiej własnego wypieku, zdarza się ziemniaczany). Bynajmniej nie zrywajcie jej z nowo zakupionego T-shirtu wielkiej marki, tylko wpadnijcie do Baru Metka, gdzie po rewolucjach pani wiadomego nazwiska, ta klasyczna potrawa trzyma poziom najwyższy z możliwych. Dla jasności sprawy, metka to kiełbasa z wieprzowej lub wołowej surowizny z dodatkiem przypraw. Tradycyjnie pija się do niej wódkę (o dziwo – najlepsza ziemniaczana, czyli Chopin Black, powstaje w Siedlcach na Podlasiu), ale można pomyśleć o winie musującym (w końcu to przystawka) lub nieco słodszej i intensywnej Alzacji (gewurz lub pinot gris), np. Canals Nadal Cava Brut Reserva (48 zł w Mine Wine) czy Albert Hertz Pinot Gris Grand Cru Zinnkoepflé (109 zł tamże).

Zabór pruski do biednych nie należał, zatem i mięsiwa wszelakiego na stołach Wielkopolan nigdy nie brakowało, a podobnie jest i dziś. Kryzys co prawda ratuje życie dziczyzny, ale kaczki zagrodowe i wieprzowina mają nieco mniej szczęścia. Zanim siądziemy do głównego, w talerz czernina musi być wlana! Nie pytajcie co to i jak się robi, bo większość mając ową wiedzę nie tknie nawet łyżki, a zupa bywa doskonała (zwłaszcza w Hacjendzie). Wino – krwiste i pod śliwkę! Ale żeby pasowało na dalsze kaczki wariacje, proponuję Beaujolais Cuvée Traditionnelle 2010 (45 zł, Enoteka Polska) lub z lokalnych zasobów poznańskich Côte de Brouilly Terres Dorées 2011 (83 zł, Deliwina) czy Côte de Brouilly Les Volcaniques (69 zł, Kia Ora). Jak widać kocham kaczkę z Beaujolais (i z pyzami, ale to trochę inna bajka) i trudno będzie mnie przekonać do innego połączenia! Wybitne udko confit zjecie w A Nóż Widelec (29,90 zł), gdzie Agata i Michał Kuterowie (rodem z Częstochowy!) gotują jak niegdyś moja babcia. Ta kuchnia to spełnienie marzeń – najlepszy schabowy na świecie!

Kaczka wbrew pozorom jest zwierzęciem apolitycznym.

Deser można rozpocząć w dwójnasób – od salcesonu lub deską wielkopolskich serów. Pierwszą pozycję tego menu znacie pewnie wszyscy, za to sery od Marka Grądzkiego „Ziemianina” nadal pozostają nieco w cieniu. Docenił je Karol Okrasa swego czasu, są także w A Nóż Widelec. Najlepiej jednak zadzwonić i wybrać się do miejscowości Linie osobiście. Przyjęci zostaniecie po królewsku, a poczęstowani serowarskim skarbem Wielkopolski. Bomba czosnkowa – ser z mleka mieszanego koziego z krowim zakrawa na mistrzostwo świata wszelkich kategorii, a Ser Herbowy to istny majstersztyk tej trudnej sztuki. Do pierwszego Tandem Ars In Vitro (51 zł, Deliwina; możliwe, że ostrość tego wina poradzi sobie z czosnkową pikantnością sera), do drugiego natomiast klasa sama w sobie – La Roncaia Eclisse 2008 (120 zł, MineWine) lub świeższy Sileni Sauvignon Blanc (58 zł, Casa de Vinos).

Tak dojrzewają sery u Ziemianina.

Jeśli na deser chcecie słodycz z prawdziwego zdarzenia – rogal Marciński jest obowiązkiem. Szneka z glancem (drożdżówka z kruszonką lukrem [mój błąd]) też się sprawdza. A najlepszą kawę do kompletu robią w Piece of Cake (chociaż ciasta mają nowoczesne, ale może pozwolą Wam wnieść własne drożdżówki)!

Pomyślcie, że to dopiero wstęp do kuchni wielkopolskiej. Smacznego zatem i czekajcie na kolejne wyprawy kulinarnym szlakiem!

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Jakub Jurkiewicz

  Świetny wpis! :) Tylko gdzie Pyra Bar mieszczący się na ul. Strzeleckiej? Znajdą się tam i zapiekanki, i placki, i pyry z pieca, a nawet sałatki z pyry się znajdą.

  • Jakub Małecki

   Jakub Jurkiewicz

   Dobrze, że przypominasz. Jakoś uciekł w pisarskim ferworze!

  • Jakub Małecki

   Jakub Jurkiewicz

   no i już jest podlinkowany:)

 • Zdjęcie profilowe Borysa Łasko
  Zdjęcie profilowe Borysa Łasko
  boryska

  z glancem  czyli z lukrem:)