Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Jak czytać kalifornijskie etykiety

Komentarze

Winiarstwo USA (czytaj Kalifornii) ma wielki wkład w ułatwianie życia konsumentom. Szczególnie poprzez proste i czytelne etykietowanie win. Niewykluczone, że do sprawy przyczynił się Sąd Paryski opisany szczegółowo przez Sławka Chrzczonowicza. Czytelne i prostolinijne amerykańskie etykiety są bowiem zupełnym przeciwieństwem zawiłych i skomplikowanych etykiet win francuskich. Zgodnie z paradygmatem amerykańskiego pragmatyzmu, zastosowano zasadę KISS – keep it simple stupid. Nic w tym złego, zwłaszcza, że stroną wygrywającą są konsumenci.

Informacje zawarte na etykietach win amerykańskich regulowane są prawnie. Kalifornia podlega w tym względzie pod prawo federalne, choć niektóre stany (jak np. Oregon) regulują je dodatkowo własnym prawem stanowym. Każda kalifornijska etykieta, zanim trafi na butelkę, musi być zatwierdzona przez Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau (TTB), podlegające pod amerykańskie Ministerstwo Skarbu. W ostatnich latach zatwierdza się ponad 100 tys. etykiet i związanych z nimi materiałów promocyjnych rocznie. TTB kontroluje nie tylko zgodność informacji na butelkach z obowiązującymi przepisami, czuwa nad przejrzystością i spójnością etykiet, które mają być przede wszystkim czytelne dla kupującego, ale także edukuje konsumetów, jak etykiety czytać. Poniżej nasz przykład wraz z objaśnieniami. Informacje, które obowiązkowo muszą znaleźć się na każdej kalifornijskiej butelce zostały wytłuszczone.

Staglin Family Vineyard Estate
Prościej być nie może – 7 kroków i wiemy wszystko.

1. Marka (brand name): najczęściej jest to nazwa producenta (tutaj: Staglin), ale może to być też marka handlowa;

2. Nazwa wina: termin najbardziej pojemny; może to być kolejna marka własna, nazwa apelacji, najczęściej jednak jest to nazwa szczepu winorośli – zgodnie z prawem, wino musi zawierać co najmniej 75% odmiany podanej na etykiecie (tu: cabernet sauvignon), w odróżnieniu od win europejskich, gdzie jest to 85%;

3. Geograficzne pochodzenie wina: AVA, czyli amerykańska apelacja kontrolowanego pochodzenia. Tutaj mogą też być wymieniane miejsca szczegółowe (np. nazwa pojedynczej winnicy);

4. Rocznik: W apelacji California 85% wina musi pochodzić z zadeklarowanego rocznika, w pozostałych apelacjach – 95%. Podaje się oczywiście rok zbioru winorośli, a nie butelkowana wina;

5. Podmiot odpowiedzialny wraz z adresem: najczęściej znajdziemy tutaj nazwę producenta, w rzadkich przypadkach – podmiotu, dla którego wino wyprodukował i ew. zabutelkował ktoś inny. Wino najwyższej jakości są oznaczone jako estate bottled, czyli butelkowane w miejscu produkcji;

6. Pojemność butelki;

7. Zawartość alkoholu: w USA obowiązuje szeroki margines tolerancji w tej kwestii – 1,5%. Dla win zawierających ponad 14% margines to 1%;

8. Informacja o zawartości siarczynów (tylko na etykietach win eksportowanych).

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Sławek Chrzczonowicz

  Niestety, na prostych do bólu etykietach kalifornijskich widnieje tylko jedna i to niepełna informacja dla klienta, a mianowicie szczep. Wszystkie inne są rozmyte i niewiele warte i paradoksalnie trzeba znacznie więcej wiedzieć o winach i konkretnych producentach, aby sensownie wybrać niż w przypadku win europejskich, gdzie informacje na etykietach są dużo dokładniejsze. No bo co to znaczy Napa na amerykańskich etykietach? Tylko strefę geograficzną i nic więcej. Żadnych wymagań, przepisów dotyczących wydajności etc. Muszę więc wiedzieć czy różni się Mondavi od Essera, od Coppoli etc, bo tylko producent jest wyróżnikiem, zaś słowo Napa zaś w niewielkim stopniu. Czym się różni Napa od Lodi czy Sonomy wiedzą bardzo wtajemniczeni i „opici”, bo regulacji prawnych nie ma. Tak więc w rzeczywistości ta „prostota” ma tylko wymiar marketingowy, bo informacyjnie jej wartość jest zerowa.

  • Wojciech Bońkowski

   Sławek Chrzczonowicz

   No tak, chociaż można by się pytać, jaką wartość informacyjną niesie za sobą etykieta „Chateau de Quelquechose Bordeaux 2012”. Tylko tyle że wino pochodzi z Bordeaux i że w nieznanych proporcjach występują w nim Merlot, CS, CF, Petit Verdot, Malbec, Carmenere i co tam jeszcze.

   • Zdjęcie profilowe Wojciech Gogolński
    Zdjęcie profilowe Wojciech Gogolński
    ggl

    Wojciech Bońkowski

    W przeciwieństwie do CS Napa Valley, opcja bordoska znacznie ogranicza nam opcję odmianową…

    • Wojciech Bońkowski

     ggl

     Dlaczego? Ogromna większość win z Kalifornii ma podany na etykiecie szczep, czyli składa się w min. 75% z danej odmiany. Wino oznaczone jako AOC Bordeaux może się składać z 99% Merlot, 99% Cabernet Sauvignon, a nawet 99% Petit Verdot i konsument nie ma o tym wiedzy, gdy kupuje butelkę.

     • Zdjęcie profilowe Wojciech Gogolński
      Zdjęcie profilowe Wojciech Gogolński
      ggl

      Wojciech Bońkowski

      Oczywiście, że tak. To był raczej przekorny komentarz. Apelacje europejskie – mimo racjonalnych założeń – doszły do szczytów absurdu. Choć te szczyty zawsze można przekroczyć. Jeśli różnica w cenie wina w obrębie jednej apelacji może wynieść nawet kilkaset euro, to przestaje to być dla mnie jakąkolwiek wstępną wskazówką przy podejmowaniu decyzji o zakupie czy polecaniu komuś wina. I tak myślą nowoświatowcy. Niestety, trzeba coś wiedzieć o producencie, by taką decyzję podjąć.

      PS Kalifornijskie wina na rynek UE muszą mieć zdaje się 85% zadeklarowanej odmiany.

     • Sławek Chrzczonowicz

      ggl

      W Napa róznica w cenach między winami równiez przekracza niejednokrotnie kilkaset euro. Cena zalezy w większynm stopniu od popytu i umiejetnosci jego kreowania, a w mniejszym stopniu od apelacji.
      Ja jednak broniłbym systemu europejskiego, może poza niemieckim, także ze względu na to, że prawo europejskie zabrania jednak paru brzydkich rzeczy, które w USa bywaja nagminne, jak choćby produkcja eisweinów z winogron zamrazanych w zamrażarkach