Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Historia Veuve Clicquot

Komentarze
Dzielna Barbe-Nicole Clicquot-Ponsardin, najsłynniejsza szampańska wdowa, była pierwszą, która na początku XIX wieku zaczęła myśleć o szampanie w kategoriach marki. Odkryła też dla szampana nowe rynki, w czym pomógł zatrudniony jeszcze przez jej męża niemiecki przedstawiciel handlowy – Louis Bohne. Zorientowawszy się, że rynek brytyjski został nasycony, firma wysłała go do Rosji, gdzie dzięki znajomościom na carskim dworze Bohne pozyskał wielu nabywców. Eksplorując wschodni kierunek, nie ominął też polskich miast i z jego relacji wiemy, że ówczesna polska klientela ceniła sobie wina słodkie i mocno perliste. Tocząc wojny z Napoleonem, w ramach blokady gospodarczej car Aleksander – osobiście wielki miłośnik szampanów Veuve Clicquot – nałożył embargo na wina francuskie. Odważna wdowa zdecydowała się na przemyt i wyekspediowała szampany z Rouen do Królewca i Petersburga w beczkach po kawie. Napoleon trafił na Elbę, embargo zniesiono, a rosyjska szlachta zakochała się w szampanie. Zdobywając nowe rynki, nie zapominano o ochronie znaku towarowego: nieszczęśnik, który użył inicjałów V.C.P. na korkach innego szampana wysłanego do Rosji (nie było jeszcze wtedy w użyciu etykiet), został skazany na 10 lat ciężkich robót. W 1876 powstały znane do dziś, wyróżniające się pomarańczowe etykietki, których kolor firma sobie zastrzegła i jest gotowa sądzić się z każdym, kto na opakowaniu wina go używa.
© Wikimedia Commons
Osiągnięcia w dziedzinie marketingu to nie wszystko, również wielki był wpływ domu na kształtowanie się stylu szampana – Veuve Clicquot zwykło się przypisywać wymyślenie metody remuage, a więc stopniowego przekręcania butelek do góry nogami, tak aby osad z obumarłymi drożdżami zebrał się w szyjce i można było go usunąć. Wynalezienie tej techniki zbiegło się z bardzo dobrym zbiorem w 1811 roku, kiedy to nad ziemią pojawiła się Wielka Kometa widoczna przez cały czas winobrania. Według Hugh Johnsona Veuve Clicquot z rocznika Komety był pierwszym szampanem w nowoczesnym stylu. Dom ma też swoje zasługi na polu produkcji szampanów różowych, pierwsze rosé powstałe poprzez połączenie wina białego z czerwonym z Bouzy miało swoją premierę w 1818 roku. Wino tak wytwarzane nazywa się rosé d’assemblage i jest to dla szampana technika najbardziej charakterystyczna.
Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!