Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Dom Rafael 2010

Komentarze
Herdade do Mouchão Vinho Regional Alentejano Dom Rafael 2010
Najwyższa klasa z Portugalii.

Herdade do Mouchão Vinho Regional Alentejano Dom Rafael 2010

Jednym z moich ulubionych win ze wszystkich krajów na świecie jest portugalskie Mouchão z Alentejo. Majestatyczne, fantastycznie złożone wino, którego wadą jest cena (<200 zł). Producent jednak – jak wielu z wyższej półki – produkuje także tańsze etykiety, w tym właśnie Dom Rafael. Pozwala on za przystępną cenę (ok. 57–59 zł) spróbować stylu posiadłości. A ten jest po prostu fantastyczny. Jeśli wina z regionu Alentejo kojarzą Wam się z australijskimi „fruit bombs” z domieszką czekolady, asfaltu i beczki, będzie naprawdę zdziwieni. Mouchão to wina w starym stylu, starzone w wielkich bekach (ponoć niektóre są jeszcze z mahoniu, a nie z dębiny), nie ma tu żadnych nut dżemowych ani waniliowych, dominuje wiśnia, soczyste garbniki z winogron, suszone zioła, zaskakująca kwasowość… To zasługa – oprócz wolnej fermentacji i tradycyjnego starzenia – klasycznej mieszanki szczepów Alicante Bouschet i Trincadeira; nie ma tu żadnego Caberneta ani modnego dziś w Alentejo Syrah.

Prezentowałem ostatnio Dom Rafael na Szkole Wina Winicjatywy i wypadło na równi z dwa razy droższymi, słynnymi winami z Douro. W Polsce Mouchão jest słabo znane, choć niektórzy sommelierzy już je zauważyli (np. Kamil Wojtasiak z Butchery & Wine). Spróbujcie go i Wy – importerem w Polsce jest Atlantika, wino dostępne w firmowym sklepie Portucale, a w internecie w Słonecznej Winnicy.

Źródło wina: udostępnione do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.