Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Grempler Sekt Zweigelt Rose 2017

Komentarze

Choć statystycznie najwięcej bąbelków pojawia się w naszych kieliszkach w grudniu, to od zawsze powtarzamy, że każda okazja jest dobra, by otworzyć butelkę musiaka. Idealną jest nowy rocznik Grempler Sekt z Winnicy Miłosz, który niedawno pojawił się w sprzedaży.

Na pierwszym planie Grempler Sekt, na drugim – Krzysztof Fedorowicz. © Studio W66.

O rosnącej popularności polskich win musujących pisałem wielokrotnie, w tym w dwóch przekrojowych tekstach – w Fermencie i na Winicjatywie. Ich zawartość z pewnością nie była odkryciem dla Krzysztofa Fedorowicza, który pierwszy rocznik swojego wina wyprodukował już w 2013 roku. Przez kolejne lata winiarz eksperymentował z różnymi odmianami i stylami (czego dowodem był choćby niezwykły pinot noir z rocznika 2016), by w roczniku 2017 postawić na dwa szczepy – sprawdzony już wcześniej pinot blanc i debiutujący zweigelt. Już pierwsza próba Pinot Blanc 2017 (z partii dojrzewającej na osadzie przez 12 miesięcy) prezentowanego w czasie niezwykłej degustacji w Madrycie, kazała przypuszczać, że możemy mieć do czynienia z najlepszym rocznikiem w historii, ale należało poczekać na rynkowy debiut. Tym bardziej, że obejmował on łącznie trzy (!) etykiety – oprócz pinot blanc, także zweigelta w wersji białej i różowej. Wzorem wcześniejszych lat cały proces ich powstawania – od uprawy krzewów, przez zbiór i fermentację, aż do butelkowania – odbył się zgodnie z zasadami biodynamiki i bez dodatku siarczynów.

Pinot blanc 2017. © Maciej Nowicki.

Grempler Sekt Pinot Blanc 2017 – To druga partia wina z tej odmiany, dojrzewająca na osadzie najdłużej z całej trójki – przez 22 miesiące. Podobnie jak młodszy brat, jest winem całkowicie wytrawnym (bez dosage, 9 g kwasowości/l), ze świetnym musowaniem, dobrą strukturą, nutami dojrzałego jabłka, cytrusów, nektarynki, akcentami skórki chlebowej i wyraźną, odświeżającą kwasowością. Bardzo dobre! (177 zł*) ♥♥♥♥

Zweigelt blanc de noir 2017. © Maciej Nowicki.

Grempler Sekt Zweigelt Blanc de Noir 2017 – Fedorowicz był już autorem spokojnych win tego rodzaju, więc zweigelt winifikowany na biało nie jest dla niego niczym nowym, po raz pierwszy zdecydował się jednak na wersję musującą (20 miesięcy na osadzie). Także w tym przypadku nie można narzekać na jakość bąbli w kieliszku. Mamy tu zwiewną, blado-łososiową barwę i podobnie delikatne aromaty jabłka, młodego melona i grejpfruta. Różni się tylko kategoria, w tym wypadku extra brut, zaś całość cechuje dobry balans (120 zł**). ♥♥♥♡

Zweigelt rose 2017. © Maciej Nowicki.

Grempler Sekt Zweigelt Rose 2017 – Choć wszystkie trzy wina trzymają równy, wysoki poziom, nie mam najmniejszych wątpliwości, że różowy zweigelt jest z nich najlepszy. Także on spędził 20 miesięcy na osadzie, może się pochwalić zdecydowaną wytrawnością i właściwie nie ma słabych elementów – chyba, że za taki uznamy fakt, że jest wciąż bardzo młody. Dobra pienistość, nuty owoców leśnych, poziomek, młodych wiśni, aronii, a do tego wyraźne akcenty ziołowe, szczypta mineralności i fantastyczna kwasowość. Z przyjemnością dołączam to wino do zbioru tych, które bez jakichkolwiek kompleksów stanąć mogą w szranki z odpowiednikami z naszej części Europy (120 zł**). ♥♥♥♥

Nie tylko od święta! © Maciej Nowicki.

*Pinot Blanc 2017 dystrybuowany jest przez JNT Group i zakupić bądź spróbować go można w sklepach i restauracjach współpracujących z dystrybutorem. Pozostałe wina (**) zakupić można bezpośrednio w winnicy.

Źródło win: udostępnione do degustacji przez producenta.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.