Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Fiestas Patrias

Komentarze

Grill i piłka nożna. Parrilla y fútbol. To dwie instytucje, na których opiera się państwowość Chile. Obie się przenikają, wspierają, nie potrafią bez siebie istnieć. Co z tego, że logika wskazuje na to, że wzajemnie się wykluczają – ciężkostrawne jedzenie i wyczyn sportowy. „Dziś parrilla jest demonizowana” – odpowiada na tego rodzaju zarzuty Daniel Castañeda, były piłkarz klubu Universidad de Chile. Na zdjęciu w dodatku sportowym do chilijskiego dziennika „El Mercurio” widać niemal cały sztab trenerski obecnej reprezentacji Chile, który stoi nad dymiącym grillem. Oczywiście grillem pełnym tłustych kiełbas oraz kawałków wołowiny. Wszyscy sprawiają wrażenie bardzo zadowolonych i wznoszą w kierunku obiektywu aparatu fotoreportera toast. Czym? Oczywiście winem.

Świąteczna parrilla. © Grupoloslanceros.blogspot.com.

W Chile właśnie skończyła się ichniejsza „majówka”, czyli Fiestas Patrias, na którą składa się Dzień Niepodległości i Dzień Armii. Cały naród odpala wtedy grilla i przez tydzień je i pije, debatując w nieskończoność nad tym, dlaczego „Flaco” spudłował w meczu z Colo Colo, „Chupete” dostał czerwoną kartkę za eksterminację bramkarza Iquique, a „Clavito” nie obronił karnego, co dało awans ekipie Antofagasta. Kontekst wzmożonej konsumpcji doskonale wyczuwają producenci wina, którzy zgrabnie łączą go z podniosłym charakterem najważniejszych świąt państwowych. Całostronicowymi reklamami w gazetach winnica Santa Rita wspiera sprzedaż swojego cabsa z Maipó, którego nazwała 120 Colección Indepedencia. Hasło reklamowe brzmi tak: „Salud por Chile. Para celebrar nuestras fiestas, hemos creado 120 Colección Indepedencia. Un vino único para brindar por la Patria” (jedynym trudnym słowem w tym copy jest czasownik „brindar por”, który oznacza „wznosić toast za”). Czy wyobrażacie sobie takie nawiązanie do naszego 11 Listopada w jakiejkolwiek polskiej reklamie?

Na koniec kilka liczb. 13 – tyle litrów wina per capita wypito w Chile w 2011 r. 84,7 – tyle kilogramów mięsa zjadł w ubiegłym roku każdy Chilijczyk. 6500 – tylu rowerzystów wzięło udział w masie krytycznej w Santiago, zorganizowanej przez organizację Movimiento Furiosos Ciclistas (zapiszę się do niej choćby dla samej nazwy).

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Zdjęcie profilowe Adam Drozdowski
  Zdjęcie profilowe Adam Drozdowski
  Ducale

  rozumiem ze Rurale na WI będziesz pisać prawie o wszystkim tylko nie o winie ( albo o lekkim zabarwieniu winiarskim)?

  • Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
   Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
   Rurale

   Ducale

   Przyznam, że wino czasem mnie nudzi:)

   • Sstar

    Rurale

    Piłka nożna nigdy;-)