Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Spontan czy kontrola?

Komentarze
W świecie wina moda jest tak samo ważna jak w przypadku ubrań. W tym sezonie na ustach wszystkich jest fermentacja spontaniczna czy – jak z właściwą sobie dobitnością ujmują Anglicy – „dzikie fermenty”.
© Errazuriz
Nasze otoczenie, a nawet my sami pełni jesteśmy najrozmaitszych drożdży, które tylko czekają na okazję, by się pożywić przyswajalnym cukrem i rozmnożyć. Dlatego winogronowy sok niemal od razu po wyciśnięciu zaczyna fermentować i po paru dniach zamienia się w życiodajny dionizjak. Tak wino odkrył człowiek epoki brązu i w ten sposób powstawało przez tysiąclecia, aż w 1866 roku Ludwik Pasteur zanalizował winne drożdże pod mikroskopem i opisał.
Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!