Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Fałszowano Latoura!

Komentarze

Słynne Château Latour, najwyżej klasyfikowane wino z Bordeaux, co najmniej od rocznika 2004 było fałszowane na dużą skalę. Do kupażu miało trafiać nawet kilkadziesiąt procent szczepu Sangiovese. Odmiana ta nie jest dozwolona w winach Bordeaux – przepisy przewidują wyłącznie użycie Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc i Petit Verdot. Prokuratura okręgowa w Bordeaux już wszczęła śledztwo po anonimowym doniesieniu, że do kadzi trafiają zakazane grona. Według pierwszych doniesień domieszka Sangiovese miała zapewnić winom Château Latour więcej finezji i kwasowości – cech obecnie pożądanych przez krytyków i dobrze odbieranych przez rynek. Na celowniku fałszerzy byli szczególnie krytycy amerykańscy, coraz bardziej wyczuleni na świeżość i pijalność win. Spekuluje się, że wyższa kwasowość miała także uczynić Latour winem odpowiedniejszym do kuchni chińskiej i wzmocnić pozycję producenta w Państwie Środka, gdzie na razie pozostaje w tyle za wiecznym rywalem, Château Lafite.

1_latour
Winnice Château Latour. Krzewy Sangiovese widoczne po prawej stronie zdjęcia.

Jak powiedział Winicjatywie nasz kierownik działu Bordeaux red. Marek Bieńczyk: „W ostatnich rocznikach styl Latoura stał się wyraźnie soczystszy i bardziej elegancki. Przełożyło się to na wyższe oceny u Parkera, m.in. 100 pkt. za rocznik 2009. Sądziłem, że jest to zasługą obniżenia o 1,5oC temperatury maceracji przedfermentacyjnej dla gron merlota z 30-letnich krzewów. Teraz okazuje się, że to wszystko ściema”.

Sangiovese
Sangiovese jest coraz bardziej popularne w Bordeaux.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Luk Kullnaame

    „krzewy Sangiovese widoczne po prawej stronie zdjęcia” :D ja miałem łzy..

    • pawelB

      Luk Kullnaame

      a ja myślałem że to krzewy śliwki miniaturki, popularnej z przyzamkowych ogrodach zamożnych mieszczan, naprowadziła mnie ta wieża ciśnień służąca zapewne jako rezerwuar wody do zraszania wodolubnych śliwek.