Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Kieliszkiem po mapie

Komentarze

Wielkie zagęszczenie winnic w Kalifornii, zwłaszcza w rejonie Północnego i Centralnego Wybrzeża, sprawia, że enoturystyka staje się niemalże oczywistą formą zwiedzania regionu. Zwiedzanie jest o tyle ciekawsze, że winnice cechuje spora różnorodność pod względem wielkości, stosowanych metod i filozofii produkcji. Praktycznie przez cały rok przy każdej winnicy można kupić i spróbować wina, a podczas turystycznego sezonu wielu winiarzy prowadzi degustacje dla swoich gości. Wystarczy więc wypożyczyć samochód, wylosować kierowcę na dany dzień, a następnie rozpocząć tour od winnicy do winnicy.

Wanna try? © California Wines.

Formą zwiedzania Kalifornii, którą szczególnie polecam, są wycieczki rowerowe. Pagórkowaty teren i urozmaicony krajobraz nie dadzą nam się zanudzić, a bliskie odległości między winnicami sprawiają, że nie zmęczymy się między jedynym przystankiem a drugim. Koszt samodzielnej wycieczki (wynajęcie roweru, kask, mapa) to kilkadziesiąt dolarów za osobę dziennie. Niektóre firmy oferują także zorganizowane wycieczki po terenach winnic oraz oczywiście pakiety degustacyjne.

Pociąg do wina. © Winetrain.com.

Ciekawym sposobem zwiedzania Napy jest tzw. winny pociąg (Napa Valley Wine Train). W podstawowej formie wycieczka trwa trzy godziny, podczas której pociąg pokonuje 57 km z Napy przez Yountville, Oakville i Rutherford do St. Helena i z powrotem. Podczas wycieczki zjemy lunch w odrestaurowanych, zabytkowych wagonach, podziwiając z okien okoliczne winnice. Tory, po których porusza się wycieczkowy pociąg, zbudowano w drugiej połowie XIX wieku, by dowozić gości do ciepłych źródeł w Calistodze. Choć obecnie trasa nie dociera już do dawnej stacji docelowej, pozostała część torów jest nadal eksploatowana w celach turystycznych. Prócz podstawowego pakietu, do wyboru jest kilka wycieczek tematycznych, np. do winnicy Mike’a Grgicha, jednej z legend Degustacji Paryskiej z roku 1976 (na miejscu czeka nas krótkie zwiedzanie i degustacja) czy wyprawa do winnicy Domaine Chandon.


Mapa trasy Napa Valley Wine Train.

Ci, którzy mieliby ochotę na obejrzenie Złotego Stanu z nieco innej perspektywy, mogą się skusić na podróż balonem. Szczególnie urokliwym miejscem do odbycia takiej wycieczki jest rejon Napa. Loty zazwyczaj odbywają się o poranku, gdy mgła opuszcza dolinę, wracając w kierunku morza. W podstawowej wersji loty trwają ok. godziny, a balon zabiera od kilku do kilkunastu osób (choć bez problemu znajdziemy też oferty romantycznych lotów dla dwóch osób). W pakiecie zazwyczaj otrzymujemy poczęstunek na pokładzie balonu lub już po wylądowaniu. Za przyjemność podziwiania winnic z unikalnej, podniebnej perspektywy trzeba zapłacić ok. 200$.

Kolorowo i przyjemnie. 

Innym kluczem, jaki można wykorzystać przy planowania wycieczek po Kalifornii, jest klucz filmowy. W hrabstwie Sonoma (lubianym przez filmowców ze względu na zróżnicowany krajobraz oraz bliskość do San Francisco) dwa swoje filmy nakręcił Alfred Hitchcock: thriller Cień wątpliwości (1943 r.) oraz słynne Ptaki (1963 r.). Z kolei w Napie i St. Helena (m.in. u Beringera, Duckhorna oraz w winnicach Charlesa Kruga) kręcono niektóre sceny do „winnego” filmu Spacer w chmurach z Keanu Reevesem i Anthonym Quinnem. Jednak najbardziej kojarzącym się z Kalifornią filmem są Bezdroża Alexandra Payne’a. Co ciekawie, w październiku 2004 r., tuż po premierze filmu, sprzedaż merlota w USA zanotowała nieznaczny spadek, podczas gdy sprzedaż pinot noir w zachodnich stanach podskoczyła o kilkadziesiąt procent. Wszystko dlatego, że bohaterowie filmu nad mdłego merlota przedkładali wyrafinowane pinot noir.

Cab czy zin? © Imdb.com.

Jeśli trafimy na Północne Wybrzeże, prócz winnic koniecznie odwiedźmy Park Narodowy Redwood. Tutejszą atrakcją jest Hyperion – sekwoja, która jest najwyższym na świecie drzewem (ma 115 m, czyli więcej niż Statua Wolności). Rekordowe drzewo zostało odnalezione w 2006 r., a jego dokładna lokalizacja jest utrzymywana w tajemnicy w celu ochrony okazu. Wcześniej tytuł najwyższego drzewa na ziemi przypadał sekwoi z hrabstwa Mendocino, słynącego nie tylko z winnic, ale także właśnie z lasów sekwojowych, zajmujących aż 60% powierzchni regionu.

Artykuł powstał przy współpracy z California Wines.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.