Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Encyklopedia wina australijskiego

Komentarze
James Halliday Encyklopedia wina australijskiego
Warto.

Polscy winomani mają ostatnio szczęście do dobrych pozycji książkowych. Dość powiedzieć, że w ostatnim roku ukazały się takie perły, jak Enographia Thalloris i Słownik degustacyjny, wznowiony został popularny Kurs wina Jancis Robinson.

Dziś polecam książkę wydaną co prawda w 2011 roku, ale wiecznie aktualną. Encyklopedia wina australijskiego to pozycja obowiązkowa dla każdego zaawansowanego winomana. To też właściwie jedyne źródło wiedzy o winach z Australii, kraju winiarskim w Polsce znanym bardzo słabo, ze stratą głównie dla Polski – umykają nam jedne z najciekawszych win produkowanych dziś na świecie.

A jakie to źródło! Autor James Halliday sam jest chodzącą encyklopedią, nestorem australijskich winopisarzy, piszącym od ponad 40 lat, który jednak potrafił zaadaptować się do nowych technologii i dziś prowadzi jeden z najlepszych światowych portali o winie – Wine Companion.

Charakter książki jest zgodny z tytułem – jest to encyklopedia zawierająca kilkaset haseł w porządku alfabetycznym, od Abbey Creek Vineyard do Zinfandel. Hasła dotyczą różnych tematów – geografii i klimatu Australii, uprawianych szczepów winorośli, postaci, technologii produkcji i uprawy, a nawet terminów degustacyjnych. Orientację zapewnia indeks tematyczny, w którym hasła podzielono na różne działy. Największą, nieprzemijającą wartość mają niezwykle kompletne opisy poszczególnych regionów winiarskich – tak kompletnych i kompetentnych opisów w języku polskim próżno szukać nawet dla krajów bardziej u nas popularnych.

Polskie tłumaczenie tej klasycznej pozycji opublikował… importer Wines United, wyspecjalizowany w winach z Australii właśnie (o jego winach pisaliśmy wielokrotnie). Czy to początek nowego trendu – importerzy zaczynają dosłownie traktować potrzebę edukowania konsumentów? Oby! Na podkreślenie zasługuje dobre tłumaczenie na język polski (jak wiadomo, z tym często są kłopoty) autorstwa Pawła Makowskiego. Konsultantem merytorycznym był niezmordowany Sławomir Chrzczonowicz.

Książka w grudniu trafiła do sieci sklepów Empik, kosztuje 78,49 zł. Mamy dla naszych Czytelników 4 bezpłatne egzemplarze tej znakomitej encyklopedii. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

W jakim regionie winiarskim leży apelacja South Eastern Australia?

Na odpowiedzi (wraz z adresem do wysyłki i numerem kontaktowym dla kuriera) przesyłane przez formularz kontaktowy czekamy do czwartku, 9 stycznia, do godz. 12.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • anna

    Kupilam ta ksiazke w centrum wina chyba rok temu :)

  • Mar

    To jest wznowienie? Bo ja mam egzemplarz wydany w 2011 roku…?

  • Anonim

    Wydanie jest jedno i można je kupić w różnych miejscach. Nie recenzowaliśmy tej książki wcześniej, a egzemplarz recenzencki dostaliśmy niedawno, stąd publikacja w tym czasie.

  • denko

    „wraz z adresem do wysyłki i numerem kontaktowym dla kuriera”

    Ehm, Orwell? Wielki Brat (WB?:-) patrzy, oh well…

    The solution – „wina zacnego weź ile chcesz, chininy gorzkiej roztwórz…” Wróć!… – „maile 4 łacno do szczęśliwców owych wyekspediuj, a nie krócej piętnastu pacierzy responsu z danemi adresowemi formularzem onym kontaktowym wyczekuj, po czem każdą z xiąg owych o Antypodach traktujących chędogo zapakuj i zaufanemu kursorowi bez trwogi powierzaj, a nijaką suspicyją o praktyki płoche abo wszeteczne jakoweś splamion nie będziesz.”

    Yes, it’s Mission Possible:-) Wszystkiego dobrego w nowym roku!

  • Wojciech Bońkowski

    Prawidłowa (niełatwa!) odpowiedź brzmi:
    South Eastern Australia jest apelacją (makroregionem) obejmującym w całości regiony (stany): Wiktoria, Tasmania, Australian Capital Territory (Canberra), Nowa Południowa Walia oraz fragmenty Queensland i Południowej Australii (zob. obrazek).
    Nie obejmuje natomiast Australii Zachodniej ani Terytorium Północnego.

    Książki otrzymują:
    Paweł N.
    Marcin W.
    Mariusz S.
    Tomasz F.

    Z laureatami skontaktujemy się mailowo. Dziękujemy wszystkim za udział. Wkrótce kolejny konkurs!

    • Barolo

      Wojciech Bońkowski

      Ja znalazłem inne dane (np. na australijskich stronach www), ale widać, że co źródło to inne dane, jak w 1 z 10-ciu ;-)