Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Educated Guess Pinot Noir 2009

Komentarze
Educated Guess Carneros Pinot Noir 2010
Tak powstało to wino.

Roots Run Deep Winery Educated Guess Napa Valley+Carneros Pinot Noir 2009

Zacznijmy od filmu. „Sideways” (jakimś cudem polskie tłumaczenie było poprawne – „Bezdroża”), w reżyserii Alexandra Payne’a jest pozycją obowiązkową. Jeśli ktoś jeszcze nie oglądał, niech natychmiast nadrabia zaległości (można to zrobić z Winicjatywą w czasie tej kolacji).

Główny bohater – Miles (w tej roli rewelacyjny Paul Giamatti) zabiera swojego kumpla Jacka (równie rewelacyjny Thomas Chayden Church) na „tydzień kawalerski” w winne rejony Kalifornii. Wprawdzie ten inaczej wyobraża sobie spędzenie ostatnich chwil stanu wolnego, niemniej jego niezrażony przyjaciel próbuje zaszczepić mu odrobinę winiarskiej wiedzy. Efekty tej edukacji w filmie były różne, nie ma natomiast jakichkolwiek wątpliwości co do efektu, jaki przyniósł sam film… Takie rzeczy mogą zdarzyć się tylko w USA. Po tym jak Miles wypowiedział się niepochlebnie (łagodnie rzecz ujmując) na temat merlota – producenci załamali ręce, ludzie przestali go kupować. Z kolei właściwie jedna (choć jakże romantyczna) scena, w której bohater dokonuje klasycznego podrywu opowiadając o wybornym pinot noir spowodowała gwałtowny wzrost jego sprzedaży – średnio o 20% w porównaniu do lat poprzednich, rekordzista sprzedał… 147% więcej.

Pan z lewej przyczynił się do sukcesu Pinot Noir w Kalifornii.

Nie potrafię powiedzieć, czy Pinot Noir z Roots Run Deep Winery jest także efektem tego sukcesu, nawet jeśli nie – można tak uznać, tym bardziej że winnica została założona rok po debiucie filmu – w 2005 roku. Cała reszta bazuje już na zupełnie innym, choć równie ciekawym pomyśle. Producent na swojej stronie internetowej wyjaśnia i źródło samej nazwy (educated guess można popularnie tłumaczyć jako „strzał w ciemno”), i wygląd samej etykiety. Kupując wino po raz pierwszy, możemy bazować wyłącznie na wiedzy, zapamiętanej nazwie, przeczytanej recenzji. Zawsze jest to jednak strzał w ciemno – i podobnie niepewne są wybory w procesie produkcji wina – czy to już odpowiedni moment na zebranie winogron, beczki z jakiego drewna użyć, czy projekt etykiety przyciągnie uwagę? Na całe szczęście historia kończy się dobrze – skoro wszystkie wątpliwości musiał rozstrzygnąć sam winiarz (proces twórczy przedstawia właśnie etykieta), my nie powinniśmy wahać się przed zakupem. Czy jest tak w rzeczywistości?

Tak powstało to wino.

Tak. Robi wrażenie. Potężne aromaty truskawek, malin i wiśni – zapewniam, że zostaną z Wami długo. Bo takie właśnie jest to wino – potężne i konkretne. Wiem, że nie są to może przymiotniki pasujące do Pinot Noir, ale w tym przypadku uzasadnione. Jeśli ktoś lubi Pinota z Nowej Zelandii albo Chile, ale chciałby jeszcze wyraźniejszych i mocniejszych smaków, niech sięgnie po Educated Guess – wrażenia zapewnione. Ja z takiej kalifornijskiej interpretacji jestem zadowolony. Jak Miles. (Importer: Winkolekcja, cena: 99,90 zł. Do nabycia w warszawskim sklepie firmowym importera oraz wielu innych sklepach).Źródło wina: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Sławek Chrzczonowicz

    a najlepsze, że w jednej z ostatnich scen, samotny Miles w fast foodowym barze popija ukradkiem Cheval Blanc, ktore przeciez co najmniej w połowie to merlot

  • Bartek Wasiewski

    Etykieta intryguje, podoba mi się też opis. Dodane do listy win do spróbowania :)

    Natomiast nie mogę się powstrzymać od dwóch uwag. Po pierwsze aktor grający w Sideways nazywa się Thomas HADEN Church, ale to można uznać za literówkę. Po drugie, i to już chyba trudniejsze do poprawienia – „Educated Guess” NIE MOŻNA tłumaczyć jako „strzał w ciemno”, jeśli już, to jako „strzał w jasno”, gdyby taki zwrot istniał.
    Myślę, że większość winiarzy obraziłaby się też za nazywanie ich decyzji podczas produkcji wina „strzałami w ciemno”.

  • Arek G

    Skad pan wzial takie tlumaczenie nazwy? „a guess that is likely to be correct because you have enough knowledge about a particular subject” – ta definicja wzieta z TheFreeDictionary jest biegunowo rozna „od strzalu w ciemno” :-)

    • Mateusz Papiernik

      Arek G

      Nie jest, podobnie jak ‚An estimate, a guess value based on experience or theoretical knowledge.’ oferowana przez Wiktionary :) Jedno i drugie sprowadza sie do tego, ze probujacy wybiera na podstawie teoretycznych przeslanek, a nie praktycznego doswiadczenia – starannosc wyboru i ilosc przeslanek, ktora kieruje wybierajacym, nie ma tu nic do rzeczy :) Strzal w ciemno tez nie musi byc – w zadnym stopniu – strzalem losowym, tudziez niepopartym zadna teoretyczna wiedza z zakresu.

      • Arek G.

        Mateusz Papiernik

        Wypijam lyka i juz Panu wyjasniam ;-) To jest definicja scisla :-). Strzal w ciemno to „random guess” albo po prostu „shot in the dark”. I nie oznacza nic innego jak dowolny wybor z przymusu obiektywnego – braku wiedzy. Przykladem educated guess jest prognozowanie pogody – niby baza wiedzy i praca wlozona w to ogromna a z powodu tzw. „efektu motyla” oraz ograniczonych mozliwosci komputerow i tak idzie sie do bacy zapytac czy bedzie padac:) …. a baca strzela w ciemno: panocku, bedzie padac albo i nie bedzie padac :-)