Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Educated Guess Pinot Noir 2009

Komentarze
Educated Guess Carneros Pinot Noir 2010
Tak powstało to wino.

Roots Run Deep Winery Educated Guess Napa Valley+Carneros Pinot Noir 2009

Zacznijmy od filmu. „Sideways” (jakimś cudem polskie tłumaczenie było poprawne – „Bezdroża”), w reżyserii Alexandra Payne’a jest pozycją obowiązkową. Jeśli ktoś jeszcze nie oglądał, niech natychmiast nadrabia zaległości (można to zrobić z Winicjatywą w czasie tej kolacji).

Główny bohater – Miles (w tej roli rewelacyjny Paul Giamatti) zabiera swojego kumpla Jacka (równie rewelacyjny Thomas Chayden Church) na „tydzień kawalerski” w winne rejony Kalifornii. Wprawdzie ten inaczej wyobraża sobie spędzenie ostatnich chwil stanu wolnego, niemniej jego niezrażony przyjaciel próbuje zaszczepić mu odrobinę winiarskiej wiedzy. Efekty tej edukacji w filmie były różne, nie ma natomiast jakichkolwiek wątpliwości co do efektu, jaki przyniósł sam film… Takie rzeczy mogą zdarzyć się tylko w USA. Po tym jak Miles wypowiedział się niepochlebnie (łagodnie rzecz ujmując) na temat merlota – producenci załamali ręce, ludzie przestali go kupować. Z kolei właściwie jedna (choć jakże romantyczna) scena, w której bohater dokonuje klasycznego podrywu opowiadając o wybornym pinot noir spowodowała gwałtowny wzrost jego sprzedaży – średnio o 20% w porównaniu do lat poprzednich, rekordzista sprzedał… 147% więcej.

Pan z lewej przyczynił się do sukcesu Pinot Noir w Kalifornii.

Nie potrafię powiedzieć, czy Pinot Noir z Roots Run Deep Winery jest także efektem tego sukcesu, nawet jeśli nie – można tak uznać, tym bardziej że winnica została założona rok po debiucie filmu – w 2005 roku. Cała reszta bazuje już na zupełnie innym, choć równie ciekawym pomyśle. Producent na swojej stronie internetowej wyjaśnia i źródło samej nazwy (educated guess można popularnie tłumaczyć jako „strzał w ciemno”), i wygląd samej etykiety. Kupując wino po raz pierwszy, możemy bazować wyłącznie na wiedzy, zapamiętanej nazwie, przeczytanej recenzji. Zawsze jest to jednak strzał w ciemno – i podobnie niepewne są wybory w procesie produkcji wina – czy to już odpowiedni moment na zebranie winogron, beczki z jakiego drewna użyć, czy projekt etykiety przyciągnie uwagę? Na całe szczęście historia kończy się dobrze – skoro wszystkie wątpliwości musiał rozstrzygnąć sam winiarz (proces twórczy przedstawia właśnie etykieta), my nie powinniśmy wahać się przed zakupem. Czy jest tak w rzeczywistości?

Tak powstało to wino.

Tak. Robi wrażenie. Potężne aromaty truskawek, malin i wiśni – zapewniam, że zostaną z Wami długo. Bo takie właśnie jest to wino – potężne i konkretne. Wiem, że nie są to może przymiotniki pasujące do Pinot Noir, ale w tym przypadku uzasadnione. Jeśli ktoś lubi Pinota z Nowej Zelandii albo Chile, ale chciałby jeszcze wyraźniejszych i mocniejszych smaków, niech sięgnie po Educated Guess – wrażenia zapewnione. Ja z takiej kalifornijskiej interpretacji jestem zadowolony. Jak Miles. (Importer: Winkolekcja, cena: 99,90 zł. Do nabycia w warszawskim sklepie firmowym importera oraz wielu innych sklepach).Źródło wina: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Sławek Chrzczonowicz

  a najlepsze, że w jednej z ostatnich scen, samotny Miles w fast foodowym barze popija ukradkiem Cheval Blanc, ktore przeciez co najmniej w połowie to merlot

 • Bartek Wasiewski

  Etykieta intryguje, podoba mi się też opis. Dodane do listy win do spróbowania :)

  Natomiast nie mogę się powstrzymać od dwóch uwag. Po pierwsze aktor grający w Sideways nazywa się Thomas HADEN Church, ale to można uznać za literówkę. Po drugie, i to już chyba trudniejsze do poprawienia – „Educated Guess” NIE MOŻNA tłumaczyć jako „strzał w ciemno”, jeśli już, to jako „strzał w jasno”, gdyby taki zwrot istniał.
  Myślę, że większość winiarzy obraziłaby się też za nazywanie ich decyzji podczas produkcji wina „strzałami w ciemno”.

 • Arek G

  Skad pan wzial takie tlumaczenie nazwy? „a guess that is likely to be correct because you have enough knowledge about a particular subject” – ta definicja wzieta z TheFreeDictionary jest biegunowo rozna „od strzalu w ciemno” :-)

  • Mateusz Papiernik

   Arek G

   Nie jest, podobnie jak ‚An estimate, a guess value based on experience or theoretical knowledge.’ oferowana przez Wiktionary :) Jedno i drugie sprowadza sie do tego, ze probujacy wybiera na podstawie teoretycznych przeslanek, a nie praktycznego doswiadczenia – starannosc wyboru i ilosc przeslanek, ktora kieruje wybierajacym, nie ma tu nic do rzeczy :) Strzal w ciemno tez nie musi byc – w zadnym stopniu – strzalem losowym, tudziez niepopartym zadna teoretyczna wiedza z zakresu.

   • Arek G.

    Mateusz Papiernik

    Wypijam lyka i juz Panu wyjasniam ;-) To jest definicja scisla :-). Strzal w ciemno to „random guess” albo po prostu „shot in the dark”. I nie oznacza nic innego jak dowolny wybor z przymusu obiektywnego – braku wiedzy. Przykladem educated guess jest prognozowanie pogody – niby baza wiedzy i praca wlozona w to ogromna a z powodu tzw. „efektu motyla” oraz ograniczonych mozliwosci komputerow i tak idzie sie do bacy zapytac czy bedzie padac:) …. a baca strzela w ciemno: panocku, bedzie padac albo i nie bedzie padac :-)