Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

E-nnowacje w winnicy

Komentarze

Niespełna miesiąc temu miałem okazję uczestniczyć w bardzo ciekawej konferencji E-nnovation. To miejsce uważane za nr 1 w Polsce jeśli chodzi o prezentację innowacji, nowych technologii czy istotnych trendów na rynku szeroko rozumianego digital. Na scenie pojawili się mówcy, których celem było zainspirowanie słuchaczy do robienia wielkich rzeczy. Z przyjemnością wspominam Dee Cafari – eksnauczycielkę, która postanowiła zmienić swoje życie i zajęła się żeglarstwem. W 2006 r. jako pierwsza kobieta w historii opłynęła samotnie świat dookoła – płynąc pod prąd. Równie mocno w pamięci zapadł mi Chris Moon, wraz z historią swojego życia – mimo utraty prawego przedramienia i prawej nogi biega maratony i w moich oczach jest po prostu predatorem.

Wśród mówców znalazł się także Terry Leahy, dyrektor zarządzający Tesco. Niestety kolejka była zbyt długa, by zadać pytanie o przyszłość Tesco w Polsce w kontekście wina;) © E-nnovation.pl.

Przez scenę przewinęli się znakomici mówcy z całego świata, istne crème de la crème. W trakcie jednego z ostatnich paneli dyskusyjnych błysnęli polscy wynalazcy. Łukasz Miądowicz opowiadał o urządzeniu, dzięki któremu człowiek jest w stanie kierować obiektami przy pomocy myśli… Rocket science, nie ma żartów. Mariusz Chmielewski z WAT przedstawił prototyp wykrywacza min jako urządzenia połączonego ze smartfonem. Serce rośnie, gdy się widzi takie rzeczy, wymyślane przez rodaków.

Słuchając panów na scenie, jakoś automatycznie pomyślałem – dlaczego w winie jest tak mało innowacji technologicznych? Takich bardziej związanych z hardware niż chemią i enologią. Okazało się, że wcale nie jest tak źle. Po prostu mało się o tym mówi. Imponujące technologie istnieją, wystarczy trochę poszukać.

Oczywista oczywistość czyli robot

Roboty są wszędzie, więc nie może ich zabraknąć również w świecie wina. Problem, który mają rozwiązać, to brak pracowników do przycinania pędów, usuwania zbędnych liści zabierających winogronom dostęp do słońca itp. Tak wykwalifikowani pracownicy są rzadkością, a ci którzy są, bardzo wysoko cenią swoje usługi. Ich absencja obniża efektywność finansową winnicy. Szukanie nowych ludzi, szkolenie ich to coraz większy problem. Oczywiście nie jest to permanentna sytuacja, spotykana w każdym z regionów uprawiających winorośl. Odpowiedzią na powyższe bolączki właścicieli winnic może być Wall-Ye.

Ciekawe, czy R2D2 sprawdziłby się równie dobrze w winnicy co Wall-Ye.

Robot, który wiele może, bowiem jest całkiem zaawansowaną maszyną – zapisuje swój ruch, ma wbudowany system GPS, 6 kamer, system sztucznej inteligencji i w ciągu dnia jest w stanie przyciąć do 600 krzewów. Do tego zapamiętuje każdą winorośl, zbiera i nagrywa dane na jej temat, rozpoznaje odmiany, alarmuje o szkodnikach i chorobach. Dzięki wbudowanemu żyroskopowi ciężko go ukraść, bowiem w momencie podniesienia go, procesor wysyła informację do właściciela, że coś jest nie tak:) Pracuje 7 dni w tygodniu, nie choruje i nie ma problemu z motywacją, nie potrzebuje też związków zawodowych, by chronić swoje prawa. Właściciele Château Mouton-Rotschild zaoferowali swoją winnicę, jako miejsce, gdzie miał odbyć się pokaz możliwości robota. Koszt zakupu maszyny to 25 tys. €. Według twórców to całkiem niedrogo jak na pracownika, który haruje bez przerwy i nie korzysta z urlopów. Zainteresowanych pogłębieniem tematu gorąco zachęcam do przeczytania tego artykułu. Poniżej krótki film prezentujący Wall-Ye w akcji:

Czujniki na krzewach

Dwóch Francuzów się spotkało i… udało się. Nie od razu, bowiem Rzymu nie zbudowano w jeden dzień. W końcu przekonanie rolników do rozwiązań opartych na nowych technologiach nie należy to najłatwiejszych zadań. Mam tu na myśli dokonania firmy Fruiton Sciences – założonej przez Sébastiena Payena i Thibaulta Scholascha. Zastosowali oni czujniki ciepła i przepływu płynów (sap-flow sensor). Wszystko napędzane jest przez baterie słoneczne, a dane eksportowane są na serwer, gdzie można je przeglądać i wyciągać wnioski będąc w dowolnym miejscu na świecie – wystarczy dostęp do internetu. Magazyn Wired opublikował długi tekst, przedstawiający dotychczasowe osiągnięcia Fruiton Sciences i trzeba przyznać, że efekty robią wrażenie. Na czym cała sprawa polega? Wspomniane wcześniej czujniki badają ilość wody obecnej w gałęzi winorośli. W połączeniu z danymi mówiącymi o pogodzie, zawartości cukru w gronach, wilgotności podłoża, właściciel winnicy lub raczej jej agronom może lepiej zaplanować moment i intensywność nawadniania.

Instalujemy sprzęt, wyjmujemy dane.

Co więcej, takie informacje pozwalają na łatwiejsze i bardziej precyzyjne określenie terminu zbiorów. Podobnie jak z Wall-Ye, panowie z Fruiton Sciences wraz z oferowanymi przez siebie usługami nie należą do najtańszych (10 tys. $ rocznie za dwie stacje monitorujące i raportujące), ale zainteresowanie ich technologią jest ogromne. Twórcy twierdzą, że największą wartością dodaną płynącą z wykorzystania ich technologii wcale nie jest drastycznie zwiększona oszczędność wody (tego do tej pory prawie nikt nie mierzył, a ci co mierzyli, złapali się za głowę niedowierzając wynikom). W usłudze chodzi o to, by dotychczasowe decyzje, opierane na instynkcie, tradycji czy jakimś innych wierzeniach zastąpić twardymi danymi, by móc kontrolować jakość uprawianych gron.

Technologia zagościła na dobre w piwnicach, gdzie powstaje wino, teraz przebojem stara się przedrzeć do winnicy, by jeszcze bardziej usprawnić proces, dzięki któremu na naszych stołach stają coraz to lepsze butelki.

Zdjęcia

Jednym z ostatnich przykładów innowacyjności – choć nie robiącym takiego wrażenia jak dwa pierwsze – jest wykorzystanie zdjęć satelitarnych do analizy winnicy. Najprostsza metoda to obróbka wzrokowa. Zainteresowany przegląda zdjęcia winnicy i wyciąga wnioski. Istnieją rozwiązania dużo bardziej zautomatyzowane. Algorytmy uczą się tego, jak wygląda chora winorośl, a nawet potrafią rozpoznać pojedyncze chorujące krzewy i oczywiście odróżniają winorośl od budynku czy nawet od jabłoni. Wykorzystanie takich zastosowań pozwala na szybką ocenę stanu nawodnienia poszczególnych partii winnicy, problemów związanych z chorobami (np. filokserą czy chorobą Pierce’a). W tym miejscu polecam dwa, bardzo ciekawe opracowania “Grape Pest Management” (s. 32–38) oraz “Extraction of vineyards out of aerial ortho-image using texture information”.

Tego zdjęcia winnicy zapewne na tapetę nie wrzucisz:) © Virgil Andress of Orchard-Rite Ltd.

Poza tym, taka technologia może okazać się bardzo pomocna przy ocenianiu tego, czy interesujący nas obszar będzie się nadawał do uprawy winorośli. Zainteresowanych pogłębieniem tematu innych jeszcze czujników stosowanych w winnicach zachęcam do zajrzenia do tego krótkiego tekstu.

Będąc czas jakiś temu w Austrii w regionie Weinviertel spotkałem winemakera, który oprowadzając nas po piwnicach, gdize produkuje wino, pokazywał jak korzysta czasem z pomocy aplikacji Oenotools na swoim iPadzie… Early adopters zmieniają rzeczywistość. Winiarskie e-nnowacje istnieją na mniejszą skalę niż to ma miejsce w innych branżach, ale być może w wystarczającym stopniu, by powoli wprowadzać wino w erę hi-tech.

Pozostaje jeszcze wiele pytań otwartych. Czy branżę będzie stać na masową implementację? Czy tradycjonaliści dopuszczą maszyny do pracy? Czy to jest zgodne z etosem pracy w winnicy? Gdzie przebiega granica między ultraindustralizacją a zwykłym wprowadzaniem ulepszeń? Nie znamy odpowiedzi na te pytania, wkrótce pojawią się nowe. Jedno jest pewne – jeśli będzie nam dane pożyć jeszcze chwilę, to będziemy świadkami odpowiedzi udzielanych przez winiarzy. Przyszłość jest blisko.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.