Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Domäne Wachau Grüner Veltliner Terrassen 2011

Komentarze

Domäne Wachau Grüner Veltliner Federspiel Terrassen 2011

Dzisiaj zamierzam dołączyć do chóru wielbicieli grüner veltlinera. Zielony veltliner, który mnie zachwycił to Domäne Wachau Federspiel Terrassen 2011. Ta wyjatkowa spółdzielnia wielu maleńkich tarasowych winnic, prowadzonych od pokoleń przez rodziny mieszkające w malowniczej dolinie Dunaju, wyznaje bardzo ciekawą zasadę „kontrolliertes Nichtstun” (czy też w bardziej bliskiej mi mowie, benevolent neglect), co można najtrafniej przetłumaczyć chyba jako „kontrolowaną bezczynność”. Brzmi ryzykownie jak na credo producenta aspirującego do austriackiej czołówki? Być może, ale rezultaty są świetne. Krótko mówiąc, filozofia zarządu Domäne Wachau polega na „odpuszczeniu” nieco właścicielom winnic obsesyjnej kontroli sposobów prowadzenia uprawy, a skoncentrowaniu się przede wszystkim na wynikach, czyli jakości dostarczanych przez nich owoców. W ten sposób powstaje wino o bezpretensjonalnym, a równocześnie eleganckim stylu, który osobiście uwielbiam.

Pean muszę zacząć od samej butelki Grüner Veltliner Federspiel Terrassen 2011 – jest niezwykle stylowa i pięknie wygląda w wiaderku (być może to moje dziwactwo, czego przykładem jest fakt, że potrafię kupić perfumy jedynie po spojrzeniu na flakon). Zawartość zdecydowanie dorównuje wstępnym wrażeniom estetycznym. W kieliszku słomkowe, wino szybko rozwija wciągający, mineralny bukiet z dominującymi nutami agrestu, ziół i białego pieprzu. Chociaż Federspiel to styl wytrawny, wiele degustujących ze mną osób było zgodnych, że zarówno w bukiecie jak i na podniebieniu można wyczuć nieco miodowej słodyczy – i chyba właśnie dlatego ten grüner veltliner jest tak zrównoważony.

Terrassen to wina ze zmieszanych owoców pozyskanych z wielu małych winnic należących do Domäne Wachau; doskonale odzwierciedlają one zatem styl producenta i myślę, że to od tej linii warto zacząć, jeśli mamy ochotę się z nim zapoznać. Zwłaszcza świeży, delikatny zielony veltliner będzie doskonały na wiosenne popołudnie. (52,80 zł, kupisz w sklepie internetowym importera Austrovin).

Degustowałam na degustacji zorganizowanej przez Bacchus Wine Society.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Tommy Walker

    Podzielam zachwyt zarówno nad samym Veltlinerem, jak i Domäne Wachau. Ten trzygwiazdkowy producent zdaje się oferować optymalny stosunek jakości do ceny. Wina bliskie perfekcji, ale wciąż w zasięgu portfela ambitnego amatora. Np. Grüner Veltliner Federspiel Loibenberg 2013 dostał u Falstaffa 93 punkty, a kosztuje ca. 10 ojro