Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

DomaineM Veltlínské Zelené II 2015

Komentarze

DomaineM Veltlínské Zelené II 2015

Uwaga, wielbiciele szeroko pojętych win pomarańczowych! Mam dla Was kolejną atrakcyjną propozycję – w dodatku unikalną nie tylko, jeśli chodzi o styl, ale i dostępność.

Rzecz jasna przenosimy się na Morawy, bo to ostatnio – oprócz Polski oczywiście – mój ulubiony kierunek poszukiwań dłużej macerowanych win białych. DomaineM to wspólny projekt Jiříego Šebeli, właściciela winnicy Dva Duby (opisywałem ją tutaj) i pewnego biznesmena – właściciela firm z branży budowlanej i rolnej, ale i parceli Weinperky w Miroslavie, uchodzącej za najlepszą lokalizację dla uprawy odmiany veltlinské zelené (czyli grüner veltlinera) na Morawach. Jak można się domyślić, ów biznesmen umiejętności produkcji wina nie posiada, ma je natomiast Šebela, stąd decyzja o zaproszeniu go do współpracy i pozostawieniu mu pełnej swobody w wyborze stylistyki win. Gdy te były wreszcie gotowe do wprowadzenia do sprzedaży, panowie… poróżnili się co do wizji dalszego rozwoju i działań w ramach wspólnego biznesu. Konflikt trwał prawie pół roku i choć niedawno szczęśliwie się zakończył, jego efektem jest właściwie brak jakichkolwiek informacji o tym projekcie dostępnych dla zainteresowanych, nie mówiąc już nawet o istnieniu jakiejkolwiek strony internetowej. Rękę na pulsie – co mniej osobiście absolutnie nie dziwi – trzyma za to Zbigniew Gluza (Winozmoraw.pl), czemu zawdzięczamy fakt, że pierwsze wino z etykietą DomaineM jest już dostępne w Polsce.

W roczniku 2015 Jiří Šebela wyprodukował dwa wina, oczywiście oba z odmiany veltlínské zelené. Różnią się długością maceracji – trzy- i pięciodniową. Miałem okazję próbować obu i choć każde z nich jest świetne, bez cienia wątpliwości to właśnie to drugie – nazwane po prostu Veltlínské Zelené II – pokazuje jak na dłoni, ile daje dodatkowe 48 godzin. Są tu aromaty dojrzałych i suszonych owoców, skórka pomarańczowa, sporo przypraw (z goździkiem na czele), wyraźna tanina, a całość jest spięta fenomenalną wręcz kwasowością. Duży potencjał i wino zdecydowanie warte zakupu, zwłaszcza przy tej cenie (60 zł). ♥♥♥♥

Komu aż takich emocji nie trzeba, może sięgnąć po podstawowe wino już w 100% z winnicy Dva Duby. Divide 2015 to dużo lżejszy w stylu kupaż veltlínské zelené, müller thurgau i červenošpičáka (czyli rotgipflera), fermentowany i dojrzewający przez kilka miesięcy w dużych beczkach. Tutaj znajdziemy przede wszystkim dojrzałe owoce (jabłka, brzoskwinie), kremową struktura, przyprawy, taninę w lżejszym natężeniu i dobrą równowagę. Tyle przyjemności za jedyne 44 zł. ♥♥♥♡

Importerem win jest Winozmoraw.pl, można je zakupić w sklepie internetowym (kliknij w link z ceną).

Źródło win: udostępnione do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Bardzo dobry Vetlin.
    Warto również spróbować czerwonych win od Sebeli, w mojej opinii Dolni Kounice są wyjątkowym terenem dla Svatovavrineckiego. Dva Duby są najlepszych producentem na Morawach tej odmiany, wina niepowtarzalne.

    • Michał G

      Stare krzewy plus wulkaniczne terroir robią swoje. Wielkiej filozofii tu nie ma, są natomiast piękne wina ;)