Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

J.L. Denois Brut de Syrah Rosé d’Une Nuit

Komentarze

Jean-Louis Denois Vignoble des Fenouillédes Brut de Syrah Rosé d’Une Nuit

Mało kto kojarzy Roussillon z winami musującymi, ale to nie znaczy, że brak tam specjalistów od bąbelków. Jednym z nich jest Jean-Louis Denois, niepokorny winiarz pochodzący z Szampanii. Zanim trafił pod Pireneje, robił m.in. cap classique w południowoafrykańskiej winiarni Boschendal. Znany jest z krytyki ograniczeń apelacyjnych, a głośnym echem odbił się m.in. jego konflikt z władzami winiarskiej Alzacji, które niechętnie patrzyły na eksperymenty z rieslingiem i gewürztraminerem na drugim końcu kraju. Ostatecznie musiał z nich zrezygnować, ale i tak lista uprawianych przez niego szczepów nie pozostawia cienia wątpliwości, że mamy do czynienia z przybyszem z północy. Czołowe miejsca należą na niej do pinot noir i chardonnay, ale jest też np. cabernet franc i chenin blanc. Do tego syrah, merlot, cabernet sauvignon, grenache i muscat. Kilka lat temu Denois obrał kurs na uprawę biodynamiczną i systematycznie ogranicza siarkowanie win.

Swoje najbardziej znane musiaki robi w langwedockim Limoux, (oczywiście z chardonnay i pinot noir, a nie lokalnego mauzac), ale zaraz za miedzą, w leżącej już w Roussillon dolinie rzeki Agly, powstaje też musujący syrah robiony metodą tradycyjną. Jak podpowiada sama nazwa – Brut de Syrah Rosé d’Une Nuit – wino macerowało jedną noc na skórkach. Częstuje przyjemnym aromatem poziomek i granatów, w ustach jest soczyste, z przyjemną kwasowością, ale i wyczuwalnym cukrem resztkowym. Radosne, najzwyczajniej w świecie smaczne, ale zrobione z szampańskim wyczuciem. Idealne na karnawał (60 zł). ♥♥♥♡

Oprócz tego wina we wrocławskiej Winnicy na Solnym można dostać pochodzące z tej samej winnicy Jean-Louis Denois Domaine des Fenouillédes Mes Vignes de Saint Paul 2014, czyli kupaż syrah, merlot i grenache bez dodatku siarki. O naturalistycznej proweniencji świadczy lekka nuta acetonu, ale wino jest bardzo kulturalne: nietknięte beczką, zwiewne, bardzo ładnie ułożone, z przyjemną, wypolerowaną taniną oraz aromatem malin, czereśni i pieprzu (69 zł). ♥♥♥♡

Wina sprowadza do Polski MMWino/Winnica na Solnym. Oprócz zakupu bezpośrednio w wine barze istnieje możliwość złożenia zamówienia telefonicznego lub mailowego.

Źródło win: zakup własny autora

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.