Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Zapowiadało się niefajnie

Komentarze

Choć ostatnie doświadczenia powinny odciągać mnie od negatywnego stosunku do butelek z Nowego Świata, to jednak wciąż mało entuzjastycznie podchodzę do takich degustacji. Nastawiam się na to, że będzie mało emocji, zupełnie bez głębi i złożoności, za to będzie dużo nowego dębu, najlepiej 200%. Masło, wanilia, wysoki alkohol i konsystencja wskazująca raczej na substancję stałą, zdatną do krojenia, nie zaś płyn. Malbec, Syrah, Cabernet Sauvignon i nawet Chardonnay. Wszystko przykryte beczką. Kompletnie nieciekawa perspektywa. Tak było i tym razem. Miałem wrażenie, że mogę napisać tekst o winach argentyńskich bez konieczności udawania się do Pałacu Prymasowskiego w ostatni poniedziałek.

Parkeryzacja dotknęła cały świat produkcji wina, to zjawisko nie ominęło Argentyny. W dodatku te rozmiary produkcji – najmniejsza winnica wystawiąca się w Warszawie to 40 tys. litrów, a największa, La Riojana, to wartość o dwa zera wyższa… Czy Malbec ciągle przykryty jest beczką? Niestety tak. Jednocześnie trzeba stwierdzić, że coraz częściej trafiają się wina w korzystnych cenach, lekko muśnięte dębem, z autentycznym owocem, wysokogórską kwasowością, niezbyt nadęte, uczciwe.

Pośpiech nie sprzyjał dogłębnemu poznaniu tematu, dlatego spróbowałem tylko 57 etykiet. Łatwo pisać o negatywnych aspektach, ale skupię się na poleceniu tych butelek, które wyjątkowo przypadły mi do gustu. Lista wybitnie subiektywna – rzecz jasna.

Las Moras Pacha-Mama Malbec 2012
Naturalnie i bez beczki.

Las Moras Pacha-Mama Malbec 2012

Uprawa ekologiczna. Zrobione bez użycia beczki, świeżak z rocznika 2012, a tak pijalny, że ho ho! Pierwsze zwrażenia zdecydowanie ziemiste, po chwili więcej już kwiatów i aloesu z nutami mięty. Mocny garbnik, wydaje się wymarzone do jedzenia. Do tego przyjemne nuty czerwonych owoców sprawiają, że jest to super pijalne wino. Importera brak :/

Mendel Unus 2010 Lujan de Cuyo Mendoza
Można mnie kroić nożem. Podawać na talerzu.

Mendel Unus 2010 Luján de Cuyo Mendoza

To kupaż Malbeca (70%) z Cabernet Sauvignon (30%). Alkohol 14,6%, czyli 15%. Potężnej budowy, z aromatem grzanki na pierwszym planie. Dalej dojrzałe, prawie słodkie owoce (jeżyny i czereśnie) o konsystencji polędwicy wołowej (notabene, ta ostatnia bardzo by się spodowała tej flaszce). Mocne taniny, złożone, głębokie, z dłuuugaśną końcówką. Importera na razie brak.

Michel Torino Colección Torrontés 2011
To ja, Torrontés, bez ściemy.
Michel Torino Colección Torrontés 2011

Po prostu Torrontés. Bez żadnej ściemy. Nie udaje wyczesa, wychodzi ambicjonalnie poza masówkę. Agrest ze świeżymi, słodkimi winogronami wiodą prym – i dobrze. Wydając 33 zł nie będziesz żałował. Importer: Sobiesław Zasada.

Michel Torino Don David Finca La Urquiza Cabernet Sauvignon 2009
Niby Cabernet, niby z beczki, no i Nowy Świat, a jednak pijalny!

Michel Torino Don David Finca La Urquiza Cabernet Sauvignon 2009

Ten zawodnik stoi po 59 zł. Importer – również Sobiesław Zasada. Nie twierdzę, że polecimy w kosmos, ale dostać tak dobrze ułożone wino z Nowego Świata za taką kasę to jednak sztuka. Beczka mimo 15 miesięcy starzenia ładnie schowana, usta tostowo-czekoladowe, dobra kwasowość, taniny mega potężne i do tego końcówka – długa i soczysta.

Zapata Catena Alta Cabernet Sauvignon 2009
Zostań hieną.

Zapata Catena Alta Cabernet Sauvignon 2009

To dopiero kolos. Niestety od jakiegoś czasu bez importera. Dojrzałe wiśnie, garbniki, którze zamienią Twoje kubki smakowe w hienę rozglądającą się za kawałkiem mięsa, to tylko przedśpiew. Warto sprawdzić co kryje się głębiej…

Zapata Catena Alta Chardonnay 2010
Mineralne orzechy.

Zapata Catena Alta Chardonnay 2010

Drżyj burgundzie. Kosztuje pewnie ze trzy razy mniej niż dobrej klasy burgund i potrafi zrobić spustoszenie w głowie nastawionej na wina czyste, bez beczki. Beczki tu sporo, bo 12–16 miesięcy, ale za to jak pięknie wtopiona. Złożone, głębokie, przenikliwe. Kto ma wątpliwość co do tego, czym jest wino mineralne, niech sięgnie po tę butelkę. Przy okazji spróbuje też orzechów włoskich.

Pascal Toso Alta Reserve 2009 Malbec Mendoza
Turbo w punkt.

Pascual Toso Alta Reserve 2009 Malbec Mendoza

Ciężko dyskutować o tym, czy wino za 169 zł jest warte swoich pieniędzy. Znam takich, którzy obiecali sobie, że nie wyjdą powyżej 150 zł i całe lata trzymają się tej zasady. Warto przekroczyć tą granicę o dwie dyszki. Turbokoncentracja, głębia i wyjątkowa złożoność. Wszystko jest na miejscu, niczego zbyt dużo. Po prostu w punkt. Piękne. Importer: M&P.

Luigi Bosca gala 4 Cabernet Franc Malbec 2008
Pić pół na pół z mięsem.

Luigi Bosca Gala 4 Cabernet Franc Malbec 2008

Prawie stówka, nie u Parkera, ale w naszej walucie. 94 zł za zadziorne wino, z dobrą kwasowością. Do Cabernet Franc dorzucono tylko 5% Malbeca. Nie pić bez jedzenia, grozi dziwnymi minami z powodu reakcji na potężny garbnik. Importer: Winoreca Telwa Trading.

A na koniec bardzo chciałbym pochwalić polskiego organizatora degustacji za jakość materiałów drukowanych. Nie przypominam sobie, kiedy ostatnio dostałem wraz z nazwami win prawidłowe roczniki, zawartości alkoholu i nawet takie szczegóły, jak udziały procentowe odmian w kupażach czy długość dojrzewania w beczce. Gratuluję! To raczej rzadkość na naszym rynku.

Degustowałem na zaproszenie Wines of Argentina i firmy Tratoria.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Marek

  „Parkeryzacja dotknęła cały świat produkcji wina, to zjawisko nie ominęło Argentyny.’
  to zdanie pisane w kontekście „zbyt beczkowych win” świadczy o tym że autor kompletnie nie rozumie na czym polega wpływ Parkera na produkcję i styl obecnie produkowanych win. To jakieś zupełne kuriozum, posługiwanie się takimi wyświechtanymi hasełkami, które u nas w Polsce są odbierane bez cienia refleksji i jakieś reakcji ze strony innych ludzi. Sam Parker w jakimś wywiadzie zastanawił się , skąd ludzie takie bzdury na jego temat wymyślają. Otóż informuje p. Gontarza, żeby raz na zawsze sobie uświadomił że ulubionymi winami Parkera JAK SAM POWIEDZIAŁ są Chateauneuf du Pape , które nigdy nie miały kontaktu z nową beczką. Dodam od siebie że wystarczy wziąść sobie np. pierwszy tom jego przewodnika po winach i przejrzeć notki setek win, żeby sie zorientować że słowo „beczka” pada w nich wyjątkowo rzadko. Parker wprawie w ogóle nie zwraca uwagi na „nową beczkę” w winach, nie wiem skąd się wzięło to rozstrząsanie w Polsce na wszystkie możliwe strony, kwestii „beczki” w dowolnym winie.
  Ludzie, proszę was, przestańcie w końcu pisać o „parkeryzacji win” to już dawno przestało być modne w prasie branżowej za granicą.  A  dodatkowo rozumienie tego terminu, tak jak on jest rozumiany w Polsce jest zupełnie oderwane od rzeczywistości.

  • Zdjęcie profilowe Krzysztof Simsak
   Zdjęcie profilowe Krzysztof Simsak
   Krzysiek

   Marek

   Ale chyba istnieje wpływ ocen tego pana na produkcję wina, prawda? Chętnie bym się dowiedział o co tak naprawdę chodzi z tą parkeryzacją.

  • Maciek Gontarz

   Marek

   Szanowny Marku,

   W gruncie rzeczy Wojtek już celnie odpisał. Możemy się jeszcze oczywiście zabawić w wypisanie możliwie wielu przymiotników, które opisują beczkę, nie mówiąc o niej wprost.

   Przy okazji dziwi mnie postawa „nic nie rozumiecie, dajcie sobie spokój” podczas gdy w tym samym momencie nie tłumaczy się jak należy właściwie rozumieć pojęcie parkeryzacji. Być może warto od razu podać jedyną możliwą interpretację, znaną rzeczy jasna Panu, Panie Marku. 

   Bezkonstruktywna krytyka prowadzi nas do punktu, gdzie tylko będziemy sobie palcami wytykali to i tamto, nie robiąc nic, by zmienił się stan rzeczy. Taki stan malkontenctwa w polskiej przestrzeni winiarskiej jest już dobrze znany. Czy długofalowo ma sens? Szczerze wątpię, ale cóż, może i w tym przypadku także się mylę.

   Pozdrawiam!

   • Marek

    Maciek Gontarz

     Panie Macieju, niech sie Pan już nie pogrąża, w niektórych sytuacjach lepiej jest zamilknąć niż brnąć dalej. Tak jest w tej sytuacji. Ja się nie czepiam że dla Pana jakieś wina wydają sie „beczkowe”, chociaż temat „beczkowatości” win odmieniany na wszelkie możliwe przypadki przez ludzi piszących o winie w Polsce zasługuje na osoby temat. Ja zareagowałem na bzdurną opinię wygłoszoną przez Pana że komercyjne wina z Argentyny są nadmiernie potraktowane (nową?) beczką to skutek tzw . parkeryzacji czyli  zrobienia tych win pod gust Parkera. Otóż nie ma najmniejszego związku między nadmiernym potraktowaniem wina nową beczką a uzyskaniem wyższej oceny przez Parkera, chyba że uważa pan Parkera za idiotę/hochsztaplera , który nie potrafi, (w przeciwieństwie do Pana ) rozpoznać źle zrobionego wina. Ponadto win argentyńskich Parker nie ocenia już od lat, a tanich, komercyjnych win argentyńskich nie oceniał chyba nigdy i już nigdy ich nei będzie oceniał. Sugerowanie że wina w Argentynie były/są robione pod gust Parkera z tego chociażby powody jest zupełnym nieporozumieniem bo nigdy ich Parker nie będzie degustował.
    Producenci, zapewne z powodu tego że uważają że takie wina będą sie podobały klientom i je kupią bądź z powodu tego że nie potrafią zrobić lepszych win, traktują je w taki a nie inny sposób beczką.
    Mieszanie do tego Parkera i przywoływanie tzw. parkeryzacji to jest kuriozum.
    Mam naprawdę coraz większy żal , zwłasza do WB i MB że, kiedy widzą ( i to na swoim portalu) teksty o tzw. parkeryzacji win i to jeszcze w kontekście nadmiernie potraktowanych dębem win, nie reagują tylko albo milczą(jak MB) albo próbują jeszcze takich tez bronić (jak WB)
    eh… czyżby afiszowanie sie niechęcią do Parkera było jakąś nową modą i wyznacznikiem pozycji w polskim winnym światku ?
    Niedawno temu był tutaj artykuł o nowej klasyfikacji w St.Emilion, awans do najwyższej kategorii dostały Pavie i Angelus, od wielu lat wychwalane przez Parkera wytwórnie, którym daje bardzo wysokie nowy, czy to znaczy że te wina, dotknięte parkeryzacją są:
    „mało emocji, zupełnie bez głębi i złożoności, za to będzie dużo nowego
    dębu, najlepiej 200%. Masło, wanilia, wysoki alkohol i konsystencja
    wskazująca raczej na substancję stałą, zdatną do krojenia, nie zaś płyn.

    chcecie dalej brnąć w obronę takich tekstów w kontekście gustu Parkera?

    • Grzegorz

     Marek

     Marku …Przyznjesz ,że termin ‚parkeryzacji win’ istnieje… Ale twierdzisz tez ,że rozumienie tego terminu jest w Polsce oderwane od rzeczywistości… Jak zatem powinien być rozumiany ? Co wg Ciebie oznacza ‚parkeryzacja win’ ? 

     • Marek

      Grzegorz

       Otóż parkeryzacja wina, oznacza jak rozumiem tych co sie posługują tym określeniem, robienie wina pod gust Parkera, aby w jego ocenie wino dostało wyższą notę i przez to łatwiej było je sprzedać licząc na efekt marketingowy wysokiej oceny. Czyli wina są robione nie tak aby najlepiej wyrażały lokalny styl i charakter tylko żeby były jak najbardziej zgodne z uniwersalnym wzorcem smaku dla wina czerwonego czy białego jaki istnieje w ocenie Parkera. Oczywiście taki sposób rozumowania nie ma nic wspólnego ze zdaniem Parkera czy jego rozumieniem produkcji win tylko z osobistymi projekcjami czy też urojeniami osób wierzących w takie teorie, zarówno producentów (robiących te „zparkeryzowane wina”) jak i krytyków krytykujących te wina dotknięte tą rzekomą „parkeryzacją”. Widzę że nikt tutaj nie wpadł na myśl że producenci robią zbyt beczkowe wina ( a nich to, zostańmy już przy tej kwestii) dlatego że ich zdaniem takie wina bardziej pasują konsumentom albo że nie umieją inaczej. Najłatwiej a może najmodniej zrzucać to na karb podlizującym się Parkerowi producentom, którzy wszyscy tworzą wina zgodne z jakimś jednym ulubionym przez Parkera wzorcem.
      Otóż jako czytelnik i subskrybent Parkera muszę napisać że nie istnieje jeden taki wzorzeć jego idealnego stylu czy smaku wina. Chociaż każde wielkie wino zdaniem Parkera powinno spełniać pewne cechy charakterystyczne, jakie? otóż odsyłam do jego przewodniku po świecie win, tom 1, strony 37-40.
      Myśle że zanim ktokolwiek zacznie dywagować o guście Parkera, jego wpływie na produkcję wina i tzw. parkeryzacji powinien co najmnie ze 2 razy przeczytać te cztery strony tekstu. Również a moze zwłaszcza nasi lokalni krytycy.

     • Grzegorz

      Marek

      Wygląda to zatem tak : uznajesz ,że istnieje termin ‚parkeryzacja win” ale negujesz istnienie takowego zjawiska. Czy tak ? I,że całe gadanie o tym ,że winiarze ‚parkeryzują’ wina wynika z niewiedzy/niezrozumienia faktu ,ze robią oni wina pod klientów ? 
      Ale przecież wczesniej przyznałeś ,że … „Ludzie, proszę was, przestańcie w końcu pisać o „parkeryzacji win” to już dawno przestało być modne w prasie branżowej za granicą. A dodatkowo rozumienie tego terminu, tak jak on jest rozumiany w Polsce jest zupełnie oderwane od rzeczywistości.” 
      Więc jak rozumieją za granicą ten termin ,bo zgadzamy się ,że sam termin ,jako taki, istnieje ? I jeśli tam już ” dawno przestało być w modzie” to znaczy ,że wogóle istniało i się o tym mówiło .Więc ktoś takie zjawisko zauważał… 

     • Marek

      Grzegorz

       Grzegorz,
      ja już napisałem wszystko wyraźnie na ten temat, przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem moje dwa poprzedie posty oraz porównaj to z początkiem artykułu p. Gontarza. Wszystko masz wyjaśnione jak na dłoni.

    • Maciek Gontarz

     Marek

     Szanowny Panie Marku,

     Znam pewną bardzo smutną historię.

     Przyjechał jakiś czas temu, z zagranicy, pewien człowiek do naszego kraju. Chciał zrobić biznes w branży winiarskiej. Próbował, próbował, dużo się napinał i zdecydował że wyjeżdza. Nie dał rady. Zapytany o motywacje, odpowiedział „bo Wy Polacy, wiecie lepiej, macie racje, nikt się nie myli, musicie ciągle udowadniać, że Wasze jest na górze”. Bardzo zgadzam się z pewnym panem, którego cytuję.

     Rozumiem, że teraz chodzi o to, że wjechałem na Parkera. Otóż uważam, że dzięki niemu (wespół z M. Rollandem i kilkoma innymi) dziś żyjemy w super czasach, gdzie coraz rzadziej zdarzają się wina niepijalne. To niewątpliwie ich zasługa.

     Myślę, że nie ma argumentu, który by Pana przekonał. Pan po prostu wie, ponad wszelką wątpliwość, że pojęcie parkeryzacji wina (świata wina) nie dotyczy Argentyny i kropka. Niech i tak będzie.
     A tymczasem Grzegorz dotarł do sedna sprawy. Skoro jest Pan w posiadaniu jedynej słusznej definicji, to byłbym wdzięczny za podanie jej. Chętnie dowiem się w końcu czym jest dokładnie parkeryzacja.

 • Wojciech Bońkowski

  Może i nie używa słowa „oak” ale tak się składa że wina najbardziej beczkowe Parker (lub jego akolici) ocenia najwyżej, zwłaszcza w takich miejscach jak Hiszpania czy Nowy Swiat m

  • Marek

   Wojciech Bońkowski

    Proszę o dowody na poparcie tej „śmiałej tezy”. Bo ja nie widzę żadnego liniowego związku miedzy tym że im wino jest bardziej beczkowe tym wyższe oceny dostawało od Parkera. Niemniej jednak tak sie składa że duża część najlepszych, najbogatszych win świata niezależnie od regionu spędza jakiś czas w beczkach (starych czy nowych)  bo producenci uważają że to jest niezbędne w produkcji tych win a nie dlatego ŻE PARKEROWI BEDZIE SIE BARDZIEJ PODOBAĆ!!!!