Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

La Rioja Alta – kolejne klasyczne roczniki

Komentarze

Po rocznej przerwie La Rioja Alta zawitała do Warszawy i w mokotowskim sklepie importera – Starwines – pokazała nowe roczniki. Poza rioją do kieliszków trafiły trunki z Rías Baixas i Ribera del Duero, gdyż pochodzący z Haro producent już wiele lat temu rozszerzył swoją ofertę o wina powstające w innych hiszpańskich apelacjach. Kupił tam winnice, wybudował winiarnie i tylko uważny czytelnik etykiet zorientuje się, że produkowane tam wina należą do Grupo La Rioja Alta, S.A.

© Krzysztof Dobryłko
Przenikliwa Galicja. © Krzysztof Dobryłko

Zacznijmy od białych. W katalogach większości riojańskich producentów białe wina powstają z lokalnej odmiany viura lub – co ostatnio modne – z rosnącego „po sąsiedzku” verdejo. La Rioja Alta postawiła na albariño i przed laty kupiła położoną w okolicach galicyjskiego miasteczka Pontevedra posiadłość Lagar de Cervera. Z dwóch powstających tam win świeższym i bardziej przenikliwym okazało się kwiatowe Lagar de Cervera Rías Baixas Albariño 2014 (65 zł).

Podobną strategię marketingową zastosowano w położonej nad Duero winnicy Áster. Od kilku lat powstają dwa wina: pierwszy to starzony we francuskich beczkach Áster Crianza, który w roczniku 2009 (85 zł) jest dojrzałym, owocowym pozbawionym jednak wyraźnej struktury winem: drugi – powstający z 4 hektarowej parceli Áster Finca de Otero 2010 (155 zł) – ma dużo owocu, trochę aromatów mięsnych i skórzanych. Usta ma pełne, taniny słodkie, a alkohol dobrze się wtopił. To jedna z najlepszych Riber jakie ostatnio w Polsce piłem.

Pycha! © Krzysztof Dobryłko.
Pycha! © Krzysztof Dobryłko.

Omówione wcześniej wina La Rioja Alta robi niejako „przy okazji”. Swoją renomę zbudowała na winifikowanych w tradycyjnym stylu winach czerwonych i im pozostaje wierna. Na rynek wypuszcza tylko długo i bardzo długo w amerykańskich beczkach starzone riojy sygnowane jako reserva i gran reserva. Wina, mimo że jednorodne stylistycznie są bardzo dobrze zdefiniowane, a wraz z rosnącą ceną stają się pełniejsze i lepiej zbudowane. Dobrym tego przykładem jest ich najlepsza reserva – Viña Ardanza 2007 (135 zł). To jedno z moich ulubionych win z tego regionu, które w rocznikach 2001 i 2004 zachwyca delikatnością i przeszła do historii jako apelacyjny wzór tradycyjnej stylistyki. Aktualny, bardzo udany rocznik, nawiązuje do wielkich poprzedników. Jest od nich nieco bardziej mocarny, ale i tak harmonijnie łączy słodkie aromaty beczki, szlachetnie przetworzone owoce z dobrą kwasowością i aromatami tytoniowo-skórzanymi.

© Krzysztof Dobryłko.
© Krzysztof Dobryłko.

Pewien niedosyt pozostawia Gran Reserva ’904 2004 (185 zł). Brakowało jej nieco równowagi – owoc jest zbyt dojrzały, nuty koperku zbyt wyraziste, a ustom przydałaby się większa kwasowość, Może to tylko nie najlepsza butelka, bo rocznik przecież był wyśmienity.

Najlepsze wino producenta Gran Reserva ’890 2001 nie trafiła tym razem do kieliszków. Może za rok trafi?

Degustowałem na zaproszenie importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Robert Borowski

    Też tam byłem i wina piłem. Te dwie Ribery to nie do końca moja miłość, bardzo ekstraktywne, kawowe i młode, ale Riojy w każdym segmencie to klasyka. Najbardziej gotowa i ułożona wydała mi się Vina Arana 2006. Dopiero wypuszczona GR 2004 też mnie nie porwała superdojrzałym owocem, a może mając w pamięci finezję rocznika 2001 spodziewałem się już więcej nut trzeciorzędnych. Ale ten adres to pewniak dla niezdecydowanych.