Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Pora na Priorat

Komentarze

Listopad w Warszawie stoi pod znakiem degustacji wybitnych czerwonych win z Półwyspu Iberyjskiego. Mieliśmy już gości z Portugalii (reprezentantów Douro – Francisco Olazabala z Quinta de Vale Meão i właścicielkę Quinta de la Rosa, Sophię Bergqvist), teraz zaś przyszedł czas na legendarny Priorat. Na zaproszenie restauracji Sowa i Przyjaciele odwiedził nas Christopher Cannan, właściciel Clos Figueras.

verema-pel-celler-clos-figueres-doq-prioratgratallops-priorat-tarragona
Winnica Clos Figueres.

Priorat to synonim rejonu winiarskiego, który zrobił błyskawiczną karierę, na który patrzą z zazdrością inne apelacje. Gdy o Prioracie jeszcze praktycznie nikt nie wiedział, Christopher Cannan był już znany w winiarskim świecie, jako właściciel firmy Europvin, obracającej najlepszymi winami z Francji, Włoch, Hiszpanii i Portugalii.

Już w latach 80. zaczął handlować pierwszymi winami z Prioratu, a w latach 90., dzięki znajomości z Álvaro Palaciosem i René Barbierem (którzy startowali wówczas ze swoim wspólnym winiarskim projektem w tym regionie) zaczął jeszcze mocniej interesować się tym zapomnianym zakątkiem Katalonii. W roku 1997 przekonany o ogromnym potencjale Prioratu, a także zachęcony niezbyt wysokimi cenami ziemi, zakupił 10 hektarów, którą w większości trzeba było obsadzić na nowo, głównie szczepami Garnatxa (lokalna nazwa Grenache) i Carinyena (Carignan), choć posadzono również niewielkie ilości Cabernet Sauvignon, Mourvèdre i Viognier. 3 lata później udało mu się dokupić sąsiednią, 8-hektarową winnicę, która obsadzona była cennymi, bardzo starymi krzewami (ponad 60 lat) Garnatxa i Carinyena.

Clos Figueres nie jest więc posiadłością wielką pod względem powierzchni. Za to produkuje prawdziwie wielkie wina. Mieliśmy okazję degustować wszystkie 4 wina jakie tam powstają.

Im uboższa etykieta, tym bogatsze wino.

Font de la Figuera Blanco 2010 to wino złożone głównie z Viognier z niewielką domieszką Grenache Blanc (10%) i Chenin Blanc. Jak opowiada Christopher Cannan, skład tego wina jest właściwie dziełem przypadku. Gdy pod dwóch latach świeżo posadzone krzewy Cabernet Sauvignon zaczęły dawać owoce, które nie chciały się przebarwiać, okazało się, że zamiast Caberneta szkółkarz dostarczył Viogner. Nie zdecydowano się na wycięcie krzewów i teraz to właśnie z nich powstaje jedyne białe wino w tej posiadłości. Nie miało ono zbyt dobrego dnia, bukiet (morele, miód) był mało intensywny. W ustach jest krągłe, pojawia się mocny akcent grejpfruta. Kwasowości jest tyle ile potrzeba, by je zrównoważyć i przykryć wysoki alkohol (14,5%).

Serras del Priorat 2010 to „trzecia etykieta” Clos Figueres (sama etykietka została zresztą namalowana przez córkę Christophera) i teoretycznie najmniej poważne wino w tym zestawie. 60% Garnatxa, 20% Carinyena i 20% Syrah. Ten ostatnio wzbogaca intensywny, owocowy (z lekkimi akcentami wiśniowych konfitur) bukiet tego wina o nuty zwierzęce. 14,5% alk. wyczuwa się w nosie, wąchając to wino miałem wrażenie, że jest to dobrze zrobione rocznikowe porto. W ustach alkohol znika, wino jest bardzo owocowe, choć spod owocu zaczyna prześwitywać charakterystyczna mineralność. Taniny dość wyraźne, nieco wysuszające.

Font de la Figuera 2008 to oparte głównie na Garnatxy z domieszką Carinyeny , Syrah, Caberneta i Mourvèdre wino z młodszych nasadzeń. Intensywny owocowy (choć są to raczej konfitury z owoców) bukiet, przez który przebijał się trochę alkohol. W ustach bardzo dobry owoc, pojawiają się akcenty mineralne. Struktura tego wina jest doskonała, finisz bardzo długi, odświeżający.

Clos Figueres 2006 to flagowe wino posiadłości, oparte na najstarszych, ponad 60-letnich krzewach Garnatxy i Carinyeny (wydajność to zaledwie 12 hl z hektara!). Jest ono fermentowane w 500-litrowych dębowych beczkach, a właściwie kadziach (na czas fermentacji demontowana jest pokrywa beczki), a następnie przez 18 miesięcy dojrzewa w starych i nowych beczkach z dębu francuskiego, po czym jeszcze 2lata czeka w butelkach, nim zostanie skierowane na rynek. To wino poważne od pierwszego nosa aż po finisz. Alkohol (14,5%) jest niewyczuwalny w zapachu. Owoc nie jest już tak bardzo na pierwszym planie. Po raz trzeci użyję tu słowa „mineralność”: w opisie tego wina jest ono jak najbardziej na miejscu.

Nie ma wątpliwości, że mieliśmy przyjemność degustować wina zrobione z wielką klasą. Co może zaskakiwać, to ich równy, wysoki poziom: Font de la Figuera wydaje się prawie nie odstawać od topowego Clos Figueres, które u Roberta Parkera regularnie przeskakuje granicę 90 punktów, a trzecie wino, Serras del Priorat, jest nie mniej ciekawe niż wino drugie. Niestety, równy poziom dotyczy też cen, które są bardzo wysokie, nawet biorąc pod uwagę jakość tych win (oczywiście na tle słynnych win od Palaciosa są to ceny umiarkowane). Clos Figueres kosztuje w Sowa i Przyjaciele 332 zł (jest to cena przy zakupie, ceny restauracyjne o ok. 1/3 wyższe). Font de la Figuera – 188 zł (czerwone) i 148 zł (białe), najtańsze Serras del Priorat to aż 143 zł.

Degustowałem na zaproszenie Sowa i Przyjaciele.

Komentarze

Komentowanie wyłączone.