Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Château de Puligny-Montrachet 2012

Komentarze

domaine-sautereau-sancerre

Domaine Sautereau Sancerre 2015

Zacznijmy rok od mocnego uderzenia. Na przykład francuską klasyką z katalogu DELiWINA. Specjalista od win francuskich mimo udanych wycieczek poza Francję nie zapomina o swojej ojczyźnie. W ostatnich tygodniach dodał do katalogu kilka naprawdę znakomitych win. Zacznijamy od tego świetnego Sancerre. To absolutna klasyka gatunku z nutami świeżo skoszonej trawy i słodkiego kiwi. Spora kwasowa struktura, ale bez agresywności, którą Sancerre może zrazić w zimniejszych rocznikach. Wszystko na swoim miejscu! A w dodatku jest to wino bardzo atrakcyjnie wycenione – 89 zł – szczebel niżej niż importowane również przez DELiWINA Château de Tracy i Alphonse Mellot. Bardzo polecane – ♥♥♥♥

chateau-de-puligny-montrachet-clos-du-chateau-2012

Château de Puligny-Montrachet Bourgogne Clos du Château 2012

Wspaniały biały burgund od posiadłości idącej mocno w górę w ostatnich latach (zarządza nią obecnie legendarna rodzina De Montille). Można by je z łatwością wziąć za szlachetniejszą apelację, np. Puligny-Montrachet, choć formalnie to tylko proste AOC Bourgogne (w rzeczywistości winnica leży w zasadzie w apelacji Puligny). Dużo kwasowej struktury, obleczonej w lekkie nuty beczkowe (grzanka i orzech laskowy). Ale uwagę zwraca zwłaszcza wybitna soczystość i elegancja; burgundy tej klasy są często agresywne i ciężkie w młodości, tutaj mamy atłas i lekkość świeżo wypieczonej bezy, a zarazem powagę niczym z filozoficznego doktoratu. Doskonałe! (165 zł) ♥♥♥♥

francois-villard-condrieu-deponcins-2015

François Villard Condrieu DePoncins 2015

Wielokrotnie polecałem doskonałe wino François Villarda pod nazwą Contour de Deponcins, robione z winogron leżących tuż poza apelacją AOC Condrieu. No więc teraz przyjrzyjmy się temu, co się kryje w jej wnętrzu. Mamy typowego Viogniera z nutami fiołków, lilii i dojrzałej brzoskwini, spore likierowe ciało z charakterystyczną, niemal naftową goryczką i dojrzałością, ale tutaj udało się to wszystko utrzymać w ryzach – alkohol pozostał na rozsądnym poziomie 14%, smaki nie są przejrzałe czy mdłe, kwasowość jak na rodańskiego Viogniera jest całkiem niezła. Zarazem w stosunku do tańszego Contours wino ma ewidentnie więcej koncentracji, gęstszą fakturę, wyraźną „pestkę”. Czy za to wszystko warto płacić ponad dwa razy więcej, czyli 235 zł? To już zależy od ideowych zapatrywań, ale wino jest znakomite i jeszcze zyska przez najbliższe 2–3 lata. ♥♥♥♥

Wina dostępne w sklepie firmowym DELiWINA w Poznaniu (do końca stycznia 20% rabatu na wszystkie wina) oraz w sklepach i restauracjach współpracujących.

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • JM

    Zbędny ten napis „Château de Puligny-Montrachet 2012” na początku artykułu, bo poniżej zdjęcie Sancerre i jego opis. Potem dopiero w artykule jest przejście do opisu Puligny- Montrachet,więc trochę tam od czapy zagubiony sobie stoi. Chyba redaktor chciał od niego zacząć artykuł, ale zmienił zdanie, a nazwa wina się ostała.

    • Wojciech Bońkowski

      JM

      Zacząłem od najtańszego, a wyróżnionym z trzech zrecenzowanych jest Ch de Puligny.

      • JM

        Wojciech Bońkowski

        Rozumiem

  • Kuba

    A jak Pan, Panie Wojtku, ocenia `15 w Condrieu? Za gorący, czy obiecujący? Czy na razie trudno powiedzieć?

    • Wojciech Bońkowski

      Kuba

      Ja dużo nie piłem, w autorytatywnych źródłach uważany za wybitny – ponoć najlepszy od 1955 i 1947. Ma zostać zabutelkowane m.in. legendarne Condrieu Luminescence Guigala, jedno z najdroższych win białych we Francji (to chyba dopiero drugi raz w historii, gdy trafi do butelek).
      Aczkolwiek w Condrieu, w odróżnieniu od większości apelacji na południu Francji, bardzo udany był także 2014.

    • Wojciech Bońkowski

      Kuba

      • Kuba

        Wojciech Bońkowski

        O Luminescence słyszałem/czytałem (trzeci raz w historii po `99 i `03). Czytałem też głosy, że dla Condrieu bardziej budżetowych może jednak okazać się zbyt suchy i gorący. Takie spekulacje, podegustujemy, zobaczymy. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

        • Wojciech Bońkowski

          Kuba

          Degustowany Villard Deponcins z pewnością był świetnie wyważony. A generalnie zaryzykowałbym tezę, że „budżetowe Condrieu” prawie nigdy nie są warte zainteresowania – już lepiej brać Viognier IGP od dobrych producentów (np. samego Villarda).

          • Kuba

            Wojciech Bońkowski

            Budżetowe miałem na myśli 30-50 euro we Francji. W tym zakresie cenowym uważam że jest kilka flaszek, którym żadne IGP nie dorówna. Zresztą, akurat IGP Villarda to bodaj najlepsze viognier tej kategorii (może poza G. Vernay, ale myślę że te topowe IGP zliczyłby na palcach jednej ręki). Mam wrażenie, że ogólnie nie jest tak różowo.

          • Wojciech Bońkowski

            Kuba

            Gratuluję budżetu ;-)

          • Marcin Aleksander

            Wojciech Bońkowski

            Hehe, ten budżet w naszym kraju trzeba by było znacznie zwiększyć, co nawet nieźle ilustruje ten artykuł :P.