Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Miano Catarratto 2011

Komentarze
Castellucci Miano Sicilia Catarratto 2011
Wino z wyspy szczęśliwej

Castellucci Miano Sicilia Catarratto 2011

Bez bicia się przyznam, że pojęcia nie miałem o tym, iż catarratto jest drugim najczęściej uprawianym szczepem winorośli we Włoszech. Tymczasem to ono stoi na drugim stopniu podium, zerkając w górą z zazdrością na sangiovese, liderujące nie tylko pod względem wolumenu produkcji, ale też przecież trzymające się w ścisłej czołówce jeśli chodzi o jakość i ceny. Catarratto, odmiana wydajna, łatwa w uprawie, nie należy do szczepów poważanych. Często jest mieszana z innymi włoskimi szczepami takimi jak inzolia czy pinot grigio, jest też podstawą produkcji marsali.

Czy ma szanse na większą rozpoznawalność? Kariery na miarę sangiovese zapewne nie zrobi, ale takie butelki jak Castelucci Miano Catarratto 2011, dostępne u Mielżyńskiego w cenie 49,50 zł przekonują, że pewien potencjał w tej odmianie drzemie. Jest to wino zdecydowane, o dobrej koncentracji, gęste, wręcz nieco oleiste, co zapowiada już intensywny żółty kolor. Jak na wino z dalekiego Południa zachowuje sporo kwasowości, a jak przystało na wino z wyspy, można w nim wyczuć akcenty słonawe oraz odrobinę żywicznej goryczki. Zaprzyjaźniony portal próbował je ustami swoich przedstawicieli połączyć z sushi (przy okazji wykrywając w nim aromaty właściwie wszystkich występujących w naszych warzywniakach owoców – melon powtarza się najczęściej). Ja do sushi bym go nie podał, chyba że ryż z rybą miałby posłużyć wyłącznie jako „zagrycha”. Na solo też bym z tym sycylijskim osiłkiem nie poszedł. Połączenia szukałbym wśród potraw o równie zdecydowanym smaku, dobrze przyprawionych (zioła, oliwki…), być może pasowałoby nawet do ostryg.

Źródło wina: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.