Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Cara Nord 2013

Komentarze
Cara Nord Conca de Barberà Negre 2012
Powiew z gór!

Cara Nord Conca de Barberà Negre 2013

Dużo mówimy o terroir – najczęściej (nawet gdy ich nie rozumiemy) podniecamy się glebami, wpływem klimatu takiego albo owakiego. Zdarza nam się zapomnieć, że najważniejszym w tych sprawach czynnikiem jest wysokość. Ta oczywistość wróciła do mnie z całą mocą w serii nadzwyczajnych win, jakie do Polski sprowadził hiszpański specjalista El Catador. Położona w Katalonii winiarnia nazywa się Cara Nord, czyli „północny stok”, co dobrze oddaje okoliczności przyrody, ale też precyzyjnie zapowiada smak tych win. Są zimne jak język lodowca, mineralny jak dno strumyka, kwasowe jak herbata z cytryną w wysokim schronisku, surowe jak rysunek nagich górskich szczytów. Purystyczne wina dla poszukujących nowych wrażeń, którzy gęstych jak krew Montsantów i Prioratów już się napili, a teraz chcą pójść dalej.

Cara Nord Conca de Barberà Blanc 2012
Dla wytrawnych znawców.

Cara Nord Conca de Barberà Blanc 2013 to szczepy Macabeo i Chardonnay z winnic na 800 metrach nad poziomem morza. Ostre, bardzo świeże, ma za to zero tłuszczyku i niewiele tego, co nazywamy „owocem”. Zamiast tego mamy studium wytrawności i skalności w odcieniach szarości. Spróbowałbym go do jednej (asceza musi być!) ostrygi albo do świeżego koziego serka (49,99 zł). Większe wrażenie robi jednak czerwone Cara Nord Negre 2012, złożone z Grenache, Syrah i lokalnego Garut. Tak wytrawnego i nieowocowego Grenache nigdy nie spotkałem. Wino jest bardzo pieprzne, pikantne, pomimo koncentracji nie ma w sobie nic śródziemnomorskiego; przypomina raczej górskiego Cabernet Franc niż Grenache. Prawdziwe doznanie! Jeszcze lepszy jest rocznik 2013, który ma wkrótce wejść do sprzedaży i ma wszystkiego trochę więcej, od mineralności i dziwnych nut siekanych ziół aż po koncentrację i beczkę. Jedno z najlepszych win za 49,99 zł, jakie ostatnio piłem.

Ten sam producent robi też Montsant Mineral 2012 (55 zł), które dobrze pokazuje unikatowość Cara Nord, bo jest to wino gęste, sycące, bogate, mięsiste i zdecydowanie mniej górskie. Tutaj bardziej mi smakował 2012 niż 2013.

Wina do nabycia w dwóch sklepach El Catador w Warszawie (Saska Kępa i Powiśle) oraz w sklepie internetowym – kliknijcie linki powyżej.

Źródło win: próbowane na degustacji publicznej.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • madridreal

    Wprawdzie nie ten temat ww. wina, ale liczę, iż najbardziej aktualny wątek łączy się z największymi szansami na szybką pomoc.
    Dopiero od kilku miesięcy rozbudziło się we mnie zainteresowanie winami i chciałbym wybrać dobrą książkę dla kogoś początkującego w tym temacie. Jaka byłaby najlepsza?

    • Wojciech Bońkowski

      madridreal

      Najlepszą książką jest http://www.winicjatywa.pl ;-)

      A tak na poważnie – niezmiennie polecam „Wino dla bystrzaków” dostępne w Empikach i księgarniach. W drugiej kolejności „Kurs wina” Jancis Robinson.

      • madridreal

        Wojciech Bońkowski

        Dziękuję bardzo za pomoc. Przy pierwszym przetrząśnięciu internetu nigdzie nie znalazłem „Wina dla bystrzaków”. Popróbuję dalej.

          • madridreal

            Wojciech Bońkowski

            Tylko ebook. Dobry i on, choć jeszcze jutro zapytam w stacjonarnym empiku o papierową wersję.

          • Gabriel Kurczewski

            madridreal

            Polecam Jancis Robinson – aktualna, merytoryczna, dobrze przełożona na j. polski książka napisana przez jedną z najwyżej cenionych specjalistek.

          • Anna

            Gabriel Kurczewski

            „Kurs wiedzy o winie” Jancis Robinson faktycznie pięknie wydany, ale nie mogę jej darować lakonicznego opisu odmiany Verdejo. Poświęciła jej tylko jedno zdanie: „Verdejo – charakterystycznie orzechowa specjalność regionu Rueda w Hiszpanii, często miesza się ją z SAUVIGNON BLANC.” Rożnych smaków i aromatów można się doszukać w Verdejo, ale orzechy to naprawdę jedno z ostatnich skojarzeń.