Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Pod prąd

Komentarze

Pamiętam swoje pierwsze Gavi. Byliśmy wykończeni po całym dniu podróży, lot z Warszawy do Rzymu był opóźniony, wypożyczalnia samochodów na lotnisku zamknięta, gdy jakimś cudem dotarliśmy na kemping nad jeziorem Bracciano jakieś 100 km na północ od Rzymu, było dobrze po zmroku.

Ledwie żywi zawlekliśmy się do pobliskiego wyszynku (nic wyszukanego, baldachim z sieci rybackich nad werandą zbitą z trzeszczących desek), gdzie młody kelner zaproponował nam butelkę Gavi. Z nazwy podobne zupełnie do niczego – pomyśleliśmy, w zasadzie było nam i tak wszystko jedno. Dostaliśmy prostą, tanią, nieszczególną butelkę białego wina oraz dwa kieliszki. Na wynos. I właśnie dzięki tym kieliszkom, darowanym od serca przez młodego, niechlujnie ubranego kelnera zapamiętałam nazwę Gavi, chociaż nie przypomnę sobie za nic w świecie, co to była za butelka. Pewnie jedna z tych wielu przeciętnych win, smakujących zupełnie niczym, które mogłyby pochodzić z pięćdziesięciu innych miejsc na świecie.

Zielone na czerwonym. © Cantina Produttori del Gavi.

Jak się okazało, przypadek mojej winnej amnezji nie był precedensem. Piemonckie Gavi to z reguły wina, o których jeśli już się wie, to i tak zbyt długo się o nich nie pamięta. Przepisy apelacyjne dopuszczają wyłącznie szczep cortese i nie zalecają dojrzewania w beczce. Już samo to dowodzi, że to wina delikatne, o niezbyt dużym ciele, których konstrukcja jest na tyle wątła, że dąb może im zaszkodzić. Apelacja DOC nadana Gavi w 1974 r. została podniesiona do rangi najwyższej apelacji jakościowej DOCG w 1998 roku.

Gavi = cortese. © Agraria.org.

Przytoczoną historię przypomniałam sobie podczas degustacji Barolo & Friends, kiedy branżowi koledzy z bordowymi już ustami cmokali nad kolejnym barolo i barbaresco, a ja stałam w kąciku degustując białe wina z Cantina Produttori del Gavi. To spółdzielnia, do której należy trochę ponad 100 winiarzy winifikujących wina ze 150 ha winnic pod wspólnym szyldem.

Miły Pan nalewający mi kolejne wina do kieliszka tłumaczył mętnie coś o czerwonych i białych glebach, z których pochodzą. Na szczęście wina mówiły same za siebie. Próbowałam sześciu różnych etykiet z Gavi i Gavi di Gavi. Po minie pana można było poznać, że Gavi di Gavi to jego konik, chociaż ja nie miałam wrażenia, że wszystkie wina z tej podapelacji są wybitnie lepsze od reszty.

Jedno jest pewne – nie miały nic wspólnego z bezpłciowymi, wodnistymi winami, za jakie najczęściej uchodzą butelki z tego regionu. W kieliszku pojawiały się dobrze zbudowane, dosyć masywne, zbite wina o zdecydowanie kwiatowych aromatach i zaskakującej, namacalnej wręcz słoności. Wina pełne życia, w których czuć te gleby, o których nie można zrozumieć. Wina, których może nie pamięta się latami, ale na pewno nie zapomina się wraz z przełknięciem ostatniego łyka. Dadzą radę jeszcze i za rok, i za dwa. No i błagają by wypić je z ratatouille, tartą z warzywami albo jakąś rybą, może właśnie z soli. Te bardzo dobre flaszki gastronomiczne, płyną pod prąd wizerunkowi win z Gavi.

Słone!

Z selekcji sześciu win najbardziej podobały mi się Gavi del Comune di Gavi Etichetta Nera 2012 – mimo prostoty jest tu dość koncentracji, ładnie kwiatowy nos i niezwykła słoność w ustach. Ma się wrażenie, że wino za chwilę zacznie chrzęścić między zębami. Drugim faworytem było jedno z dwóch topowych win producenta, wypuszczane tylko w najlepszych rocznikach: Gavi Selezione G 2012 – mocne, krępe, skoncentrowane i aromatyczne.

Do środy Cantina Produttori del Gavi nie miała jeszcze importera w Polsce. Może to się zmieni?Degustowałam na zaproszenie Magazynu Wino.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.