Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Lan Rioja Crianza 2008

Komentarze
Bodegas Lan Rioja Crianza 2008
Zasłużony bestseller.

Bodegas Lan Rioja Crianza 2008

Millions can’t be wrong, jak mawia znane powiedzenie. Lan Crianza to jedno z najlepiej sprzedających się win w Polsce – kto wie, czy nie bestseller w swojej kategorii cenowej >40 zł – i coś w tym musi być. Nie przepadam za tego typu masowymi winami środka, ale muszę przyznać, że jest smakowite, świetnie zrobione, z przyjemnością sięga się po kolejny kieliszek. W naszym panelu degustacyjnym 101 win z Rioja nie było najlepszą Crianzą, ale jedną z najlepszych, a kosztuje 1/3 mniej od złotego medalisty.

Przejrzysty rubin w kieliszku, w zapach mamy i nuty owocowe, i korzenne, i trochę kwiatowych. Jak na kategorię Crianza mało za to smaków beczkowych (na pewno mniej niż kiedyś, w poprzednich rocznikach tego samego wina), dominuje ładny, czysty owoc nawet z pewną głębią. Smakuję Rioją, smakuje dobrą Rioją. Czego więcej trzeba? Pewniak. (45 zł, Mielżyński – sklepy w Warszawie i Poznaniu)

Źródło wina: udostępnione do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • TKM

  Zgadzam się pod opisem wina w prawie całej rozciągłości. lecz z tytułem tylko wtedy, gdy zostałoby dodane „u importera nie posiadającego ogólnokrajowej dystrybucji”, lub „w kilku punktach sprzedaży”, nie wliczając w tą wartość HoReCa.

  • Wojciech Bońkowski

   TKM

   Znając wolumen sprzedaży, zdziwiłbym się, gdyby „importer posiadający ogólnokrajową dystrybucję” nawet w HoReCa osiągnął z winem w tej samej cenie netto znacząco wyższą sprzedaż.

   • TKM

    Wojciech Bońkowski

    Całe życie nie przestajemy się zadziwiać. :) 
    HoReCa odnosiła się do wartości ilości punktów sprzedaży, a nie jej wyniku. Wliczając ją jednak do wartości sprzedaży, bez uwzględniania ilości jej punktów, przepaść jest jeszcze bardziej zauważalna.Przykład z własnego podwórka w transakcjach B2B, w których także oferowany jest LAN: jeden z klientów zamówił ponad 5tys. but. Bodegas Bilbainas Centanario Rioja Reserva. Cena niemal identyczna. Kolejnym przykładem z pewnością jest Masi Campofiorin. Takich etykiet jest więcej, nawet bez B2B.

    • Wojciech Bońkowski

     TKM

     No tak, sprzedaż B2B firmom może znacząco zmienić statystykę danej marki. Biorąc pod uwagę normalny detal, a nawet detal+HoReCa, ile win w tej cenie w Polsce sprzedaje się w ilościach pięcocyfrowych, gdzie pierwszą cyfrą nie jest zero ani jeden? ;-)

     • TKM

      Wojciech Bońkowski

      Teraz mi ciężko uwierzyć w ten wynik. Przy jednak niewielkim procentowym wzroście ogólnym sprzedaży całej firmy w ostatnich latach, kilkukrotny przyrost sprzedaży wyraźnie wiodącej w etykiety, przy wymiernym rozroście portfolio i promowaniu nowych marek, w tym przedziale cenowym, przy nie zmienionej organizacji sprzedaży… Hmm… Ciekawe, jak na takie niusy zareagowaliby pozostali dostawcy importera… Cuda się jednak  zdarzają? ;)
      A może wynik dotyczy całej marki? Pamiętaj jednak, że nawet zakładając jego autentyczność (nadal wątpię), zawiera on B2B. I to bardzo mocno, jako że ta etykieta pojawia się w niemal każdej dużej ofercie importera, a na pewno w tych wielu, które widziałem. Zostawiając jednak tylko detal+HoreCa, nadal pozostaję w swojej tezie. i nawet pomijając wcześniej wymienione, dokładam najbardziej oczywiste: Jacob’s Creek Shiraz Reserve i Casillero del Diablo Cab. (pomijam dyskonty). 
      Tak, czy inaczej — powtórzę utarty, ale prawdziwy do bólu slogan: „Małe jest piękne, ale duży może więcej”. :)

     • Wojciech Bońkowski

      TKM

      W Casillero uwierzę, choć chyba jest to wino jakieś 30% tańsze netto? JC Reserve – bardzo bym się zdziwił gdyby osiągało taki wolumen sprzedaży, zważywszy że to w miarę młoda etykieta w Polsce, wyraźnie droższa na półce. Ale „nie mam wiedzy” ;-)

     • TKM

      Wojciech Bońkowski

      Cena detaliczna netto Casillero (oprócz dyskontów), jest niemal identyczna, a często nawet wyższa (stacje paliw etc). Hurtowa identyczna. JC to sprzedaż siedmiocyfrowa w butelkach. Zakładając tylko nisko kilku % udział w sprzedaży, na 9 etykiet w portfolio, w tym 3 na tym poziomie cenowym, spośród których ta, na logikę, wydaje się być najoczywistszym liderem (Chard. R., mus. Chard-PN), już przeskakujemy na inny poziom. Marka u nas nie taka młoda – to już ok. 10 lat! No i w dobrych (dużych) rękach… :)
      Gato stare, a dopiero teraz podnosi się z popiołów. El Sol jest młode, ale to już inna bajka! :D

     • Wojciech Bońkowski

      TKM

      Ty pisałeś o Jacobs Creek Reserve Shiraz i do tego się nie odniosłem, nie mam żadnych wątpliwości że Jacobs Creek jako brand podchodzi pewnie pod milion butelek. Ale tutaj rozmawiamy o pojedynczych etykietach, takich jak Lan Crianza. Jacobs Reserve to chyba jest u nas od 2 lat niespełna?

     • TKM

      Wojciech Bońkowski

      Odniosłem się i do JCSR i marki osobno. To ta sama dystrybucja. Wystarczy zatem, że na 100 sprzedanych, niecałe 2 to ta etykieta.
      No i nadal nie wierzę w dwadzieścia tysięcy LAN Crianza sprzedanych w detalu i HoReCa, a nawet z B2B. :)

     • Wojciech Bońkowski

      TKM

      Sprawdziłem, Jacobs Creek sprzedał w całej Polsce w 2012 nieco ponad 400 tys. but. Czyli nie jest tak różowo jak się wydaje.

     • SP

      Wojciech Bońkowski

      jeśli już rzucamy liczbami- pięciocyfrowa liczba but. jest niemożliwa, najprawdopodobniejsza to ok.9000 but. w obu punktach Waw i Poz, wiem to ze źródeł zbliżonych do dobrze poinformowanych :)

     • Wojciech Bońkowski

      SP

      Każdy kto się tu wypowiada ma „źródła zbliżone do dobrze poinformowanych” albo nawet bezpośednio te „dobrze poinformowane” ;-)

     • TKM

      Wojciech Bońkowski

      To ja inaczej. Sprawdziłem ostatnie dostępne sprawozdanie roczne firmy. Cofając się do znanych mi czasów, i porównując je do oficjalnych wyników, stawiam flaszkę LAN Culmen, że w ostatnim roku nie sprzedało się więcej, niż 7 tys. butelek. 
      Zróbmy tak – umówmy się w firmie, poprosisz gospodarza o druknięcie statystyki indeksu za poprzedni rok, tylko ilościowy. System ogarnie to w kilka sekund. Pokażesz mi wydruk, skan wrzucisz na dole artykułu. Ryzykujesz tylko, że wypijemy Culmena od razu na miejscu, jeżeli wygram. A jak nie – zrobisz z nim co będziesz uważał. :)

     • Wojciech Bońkowski

      TKM

      Widzę że strasznie chcesz coś udowodnić. Ja nie. Odnoszę się tylko do danych które podał mi półpoufnie importer. Podaję ku wspólnej edukacji, ale audyty w takich sprawach to nie moja broszka. Natomiast Ty się nie krępuj, na Winicjatywie opublikujemy wszelkie skany które dostarczysz ;-)

     • TKM

      Wojciech Bońkowski

      Eee tam… W ogóle mi nie zależy na udowadnianiu nikomu niczego. Raczej chciałbym sam siebie przekonać, że dobrze obstawiam. To kończymy bajkę. A wino, jak w tytule wzmianki na FB – dobre i popularne od zarania dziejów. Dobrej nocy :) 

     • Zdjęcie profilowe Łukasz Stepiński
      Zdjęcie profilowe Łukasz Stepiński
      Lucas31

      Wojciech Bońkowski

       W temacie Jacobs Creek i wolumenu jaki realizują na naszym rynku to nadal poniżej 1% ich ogólnej produkcji…http://www.thedrinksbusiness.com/2012/11/top-10-wine-brands-2012/3/

     • TKM

      Lucas31

      A jak się ma wartość udziału rynku polskiego w światowym? Ok. 0,25% :D

 • TKM

  Rzeczywiście źle przeliczyłem dane z rynku wyciągając z nich ilości dla JC.
  Tak, czy inaczej – są w czołówce rynku, wielo-wielokrotnie przewyższając sprzedaż LAN.
  No i oczywiście nie wycofuję się z innych przykładów, jako że ich liczby znam z innych źródeł.
  No i oczywiście nadal nie wierzę w 20tys. but. LAN Crainza. To by dawało prawie mln złotych brutto, czyli  +/- 10% udział w łącznej sprzedaży wina w firmie. Na kilkaset etykiet etykiet w portfolio. :)