Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Bitwa na wino

Komentarze

Marketingowo i handlowo Rioja jest bezkonkurencyjna. 7 na 10 sprzedanych hiszpańskich win dojrzewających w beczce pochodzi właśnie stamtąd. Nawet faworyzowana przez ostatnie lata Ribera del Duero nie jest w stanie zagrozić prymatowi Riojy, a granicząca z nią Navarra powinna zostać zmiażdżona jeszcze przed otwarciem butelek!

Spotkaliśmy się pod egidą Winnych Poznania w MineWine aby sprawdzić, czy mniej znany sąsiad jest całkowicie bez szans. Choć losy tej bitwy wydawały się przesądzone, winiarski świat lubi zaskakiwać.

bitwa na wino Rioja vs Navarra Winni Poznania
Zawodnicy na arenie.

Na początek przepłukaliśmy usta podstawową cavą Canals Nadal Brut (40 zł), aby wyostrzyć smak przed właściwą częścią imprezy. Następnie przetestowaliśmy fermentowaną w beczce 100% Viurę Genolí od Viña Ijalba. Bardzo kompleksowe wino, doskonale łączące beczkową dojrzałość i aromaty dżemu egzotycznego, z cały czas świeżym owocem i dużą dozą cytrusowości.

Po tych przyjemnych wstępach rozpoczęliśmy prawdziwą bitwę. Pierwszy pojedynek – waga lekka. Naprzeciw siebie stanęły 2 crianzy: Martínez Lacuesta Crianza 2009 (57 zł) oraz Viña Jokin Crianza 2006 (32 zł). I już tutaj pierwsza niespodzianka – większa świeżość i owocowość oraz mniejsze tłumienie smaku beczką, przyniosło pozytywne rozstrzygnięcie dla Nawarry, choć i Lacuesta znalazł swoich zwolenników. Zrobiło się ciekawie.

bitwa na wino Rioja vs Navarra Winni Poznania
Bitwa trwa.

Kolejne starcie to już poważniejsi zawodnicy wagiśredniej – Martínez Lacuesta Reserva 2005 (85 zł) oraz Emergente Reserva 2005 (60 zł). Znów odmienne oblicza, ale tym razem Rioja okazała się bezkonkurencyjna. Reserva Martineza Lacuesty to trzecie wino wieczoru, które słusznie zdobyło uznanie wśród przybyłych sekundantów. Pełne, bogate aromatycznie, ale stonowane i eleganckie. Mocne w ustach, z wyraźną kwasowością i sporym garbnikiem. Punkt dla Riojy.

Ostatnia runda i starcie najwyższej rangi – 2 specjalności z każdego regionu! Dionisio Ruiz Ijalba 2009 (99 zł) ze 100% lokalnego szczepu Maturana Tinta oraz supernavarra od winiarza-legendy Iñaki Nuñeza – Pago de Cirsus Selección de Familia 2004 (aktualnie 111 zł w Domu Wina). Wobec żadnego z tych win nie można było pozostać obojętnym. Ostry bój wśród dwóch najlepszych etykiet tego wieczoru rozstrzygnął się na punkty, przyznane przez 20 sędziów.

bitwa na wino Rioja vs Navarra Winni Poznania
Wojna terytorialna.

Każdy z przybyłych gości zagłosował – na 2 najlepsze wina i ciekawszy region winiarski. Stosunkiem głosów 10:10 wygrała zarówno Nawarra jak i Rioja! Najlepszym winem okazało się Pago de Cirsus, wyprzedzając Dionisio Ruiz o niemal dwukrotną wartość punktową. Na pewno to wydarzenie pozwoliło udowodnić, że Rioja robi genialne wina, ale nie należy zapominać o innych apelacjach Hiszpanii. A moja ukochana Nawarra pokazała swój potencjał i nie dała się znokautować!

Nasza winiarska bitwa przyniosła jeszcze jeden fantastyczny aspekt, który wydawał się nie do zrealizowania w Poznaniu – współpracę między importerami. MineWine przygotował lokal na degustację, Skórzewski Dom Wina wspomógł nas rabatem przy zakupie Pago de Cirsus, Viñola udostępniła mapę (stamtąd też zakupiliśmy przekąski – sery i chorizo), a Wina Konesera dostarczyły próbki oliwy z oliwek. Bitwa Nawarry z Rioją była najlepszym winiarskim wydarzeniem jakie dotąd przyszło mi prowadzić. A jeszcze w tym roku szykujcie się na dogrywkę – i może rzuty karne :p

Zatem serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia (zwłaszcza Mariuszowi z MineWine oraz Sławkowi i Łukaszowi za wsparcie w organizacji) i odbudowanie wiary w zdolność Poznaniaków do współpracy z tzw. konkurencją.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Łukasz

  Ja Wam jeszcze pokażę Navarrofile!!! ;))) Do następnego razu Kuba! ;)

  • Kuba

   Łukasz

   Nie przesadzaj, nie przesadzaj – to był wyrównany pojedynek z bardzo uczciwym wynikiem! :p

   • łukasz

    Kuba

    kupiłeś mecz za 100 tys. euro :P

 • Marta Kaszyńska

   Doprawdy cieszy oko, jak fajnie wino zaczyna krążyć w żyłach poznaniaków :)