Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Brunello na radarze

Komentarze

Benvenuto Brunello 2012 – prezentacja nowego rocznika słynnego toskańskiego wina – wyczekiwane było przez wszystkich jako jedna z najciekawszych degustacji w tym roku. Na rynek wchodzi Brunello di Montalcino 2007 zapowiadając się bardzo ciekawie, co także dodawało smaczku całemu wydarzeniu. Wspomnę jedynie, że rocznik 2007 oceniony został przez komisję jako rocznik wyjątkowy – najwyżej jak to możliwe (5 gwiazdek).

Montalcino fortezza Tuscany Italy
Forteca w Montalcino z lotu ptaka. © 30daysinitaly.com.

Dzięki przepięknej pogodzie, do Montalcino dotarłem w świetnym humorze, całkowicie gotowy do degustacji. Jednak to, czego doświadczyłem na miejscu momentalnie zwaliło mnie z nóg. I nie mam tu na myśli rzucających na kolana Brunello od Biondi Santi czy Soldery, których jak zwykle co roku na anteprimie brakowało. Zawrót głowy w pejoratywnym słowa znaczeniu i totalny brak organizacji! Nie wiem czy organizatorzy zakładali, że zainteresowanie będzie niewielkie, czy może pogoda pokrzyżuje plany i nikt nie przyjedzie. W każdym razie ilość gości była przynajmniej dwa razy większa niż możliwości Chiostro del Museo, czyli miejsca, w którym przez cztery dni odbywała się degustacja. Było duszno, ciasno i gorąco. Wina były przez to ciepłe, a na dodatek trzeba było na nie czekać w kolejce. Porozmawiać w spokoju się nie dało i wszyscy czuli się jak przysłowiowe sardynki w puszce.

Pomimo wpadki organizatorów, rocznik 2007 wypadł generalnie całkiem dobrze. Bitwa między nowym stylem a starym cały czas się toczy i choć moderniści nie pakują już tyle beczki w swoje wina, co parę lat temu, to różnice między nimi w koncentracji owocowości i garbników są bardzo wyraźne. Poza paroma wyjątkami, wszystkie wina wydają się być pełniejsze niż dotychczas, bardziej owocowe, czasami wysłodzone (w tym przypadku wpływ także gorącego rocznika) z alkoholem sięgającym nawet 15,5%.

Benvenuto Brunello Chiostro del Museo
Degustacja Benvenuto Brunello. © Civiltadelbere.com.

Z pośród ponad 100 zdegustowanych Brunello humor poprawili mi najbardziej: Salvioni, Lambardi, Casisano Colombaio i Campogiovanni.

Z Florencji do Montalcino jest ok. 120 km. Warto się tam wybrać nie tylko z uwagi na wyborne wina, ale choćby dla samego krajobrazu. Dla podróżujących samochodem trasa jest dosyć prosta. Szosa ekspresowa z Florencji do Sieny, a potem zgodnie z oznaczeniami jednopasmowa droga prowadząca do samego Montalcino. Jest jednak mały szczegół, o którym kierowcy powinni przestrzegać… a mianowicie fotoradary. Toskania jest ich głównym producentem, więc po regionie porozsiewanych jest ich więcej niż wszystkich apelacji DOCG w całych Włoszech.

Degustowałem na zaproszenie Consorzio del Vino Brunello di Montalcino.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Zdjęcie profilowe Łukasz Czajkowski
  Zdjęcie profilowe Łukasz Czajkowski
  Lukasz Czajkowski

  Witaj,
  rozumiem, że sprawdziłeś możliwości tych toskańskich radarów?
  A co do wina to jak było z „obecnością” producentów, poza B-S czy Soldera?
  ŁCZ.

  • Zdjęcie profilowe Łukasz Hryniewski
   Zdjęcie profilowe Łukasz Hryniewski
   Łukasz Hryniewski

   Lukasz Czajkowski

   140 na 208 producentów. Generalnie z obecnością nie było tak źle. Z poważniejszych nazwisk zabrakło jeszcze Pieve Santa Restituta czyli winnica Angelo Gaja. Cała reszta stawiła się tak jak należy.

   • cerretalto

    Łukasz Hryniewski

    To ciekawe, bo Wojtek na swoim blogu http://blog.polishwineguide.com/2012/02/25/benvenuto-brunello-2012 napisał tak: „Please note that I’ve tasted 170 wines but did not taste some of the leading producers who decided not to participate in the tasting, including Biondi Santi, Soldera, Cerbaiona, Pieve S. Restituta, Ciacci, Poggio di Sotto, Castelgiocondo, Valdicava, Casanova di Neri and others”. Ale na poziomie ogólnikowej pisaniny to pewnie nie jest jakoś specjalnie ważne. Zwłaszcza że prawie połowa tej wierszówki to biadolenia na temat warunków i tego, że trzeba było czekać w kolejce. Ila Pan tych fotoradarów naliczył po drodze?

    • Zdjęcie profilowe Winicjatywa
     Zdjęcie profilowe Winicjatywa
     Anonim

     cerretalto

     Rozmowy o wierszówce uważamy za mało gustowne.

     • cerretalto

      Anonim

      Ehhh, a kto rozmawia o wierszówce? Rozumiem za to, że Winicjatywie w ogóle nie przeszkadzają tabloidalne ogólniki z poprzedniej epoki typu: „Bitwa między nowym stylem a starym cały czas się toczy i choć moderniści
      nie pakują już tyle beczki w swoje wina, co parę lat temu, to różnice
      między nimi w koncentracji owocowości i garbników są bardzo wyraźne.”
      Przy okazji chętnie usłyszę którzy to są ci moderniści i na czym polegają te różnice – może choc parę przykładów od tych bardziej znanych?

    • Zdjęcie profilowe Winicjatywa
     Zdjęcie profilowe Winicjatywa
     Anonim

     cerretalto

     Trochę konsekwencji! Zarzucanie innym tabloidowościi, gdy się zamieszcza takie komentarze: „na poziomie ogólnikowej pisaniny… zwłaszcza że prawie połowa tej wierszówki to biadolenia…” doprawdy nie poziomu dyskusji. Mamy nadzieję że taki język debaty też należy do poprzedniej epoki.

 • cerretalto

  Nie załapałem. Następujące moje argumenty merytoryczne nie spotkały się z żadnym odzewem merytorycznym Pani/Pana Winicjatywa:
  – pominięcie wielu ważnych producentów
  – ogólnikowa pisanina – a w którym miejscu taka nie jest?
  – pytanie o modernistów i różnice
  Natomiast spotkały się z wycieczkami i mentorstwem na temat dobrych zasad itp. Taka mała bijatyka. Ciekawe. Ale skoro merytoryczna krytyka jest najwyraźniej niezbyt pożądana, to życzę Pani/Panu Winicjatywa owocnych dyskusji z samą/samym sobą i swoimi fanami. A co do biadolenia, to naprawdę chyba wystarczy przeczytać i oszacować po prostu to co skomentowałem :).

  • Zdjęcie profilowe Łukasz Hryniewski
   Zdjęcie profilowe Łukasz Hryniewski
   Łukasz Hryniewski

   cerretalto

   Różnica w stylu winifikacji. Spory w sposobie użycia beczek trwają nieprzerwanie do dziś. Włg mnie osobiście do modernistów zaliczyć można chociażby Siro Pacenti, Fanti, Nardi, Romitorio. Niektórzy klasyfikują się gdzieś pomiędzy, starając się na potrzeby rynku oferować dwa kompletnie różne od siebie wina, jedno w stylu bardziej tradycyjnym, drugie w nowoczesnym; Poggio Antico, Il Poggione czy Caparzo.

   • cerretalto

    Łukasz Hryniewski

    Po czym odróżni Pan w kieliszku Brunello modernę (styl winifikacji i beczkę) od tradycji przy 10+ letnich winach?
    Które Il Poggione jest Pana zdaniem modernistyczne?

    Materia nie jest tak czarno-biała jak to się niektórym (także krytykom) wydaje. Większość producentów Brunello jest obecnie gdzieś pomiędzy „tradycją” a „moderną”. Świat idzie naprzód, technologie też. Proszę pozwiedzać trochę. Poza tym nie każdy producent ma też idealne warunki, polecam np. http://www.theflorentine.net/articles/article-view.asp?issuetocId=3103

    Ile wyhaczył Pan tych radarów na trasie Florencja-Montalcino? Więcej niż 2? A ile na trasie Siena-Castellina-Radda-Gaiole-Siena?

    • Zdjęcie profilowe Łukasz Hryniewski
     Zdjęcie profilowe Łukasz Hryniewski
     Łukasz Hryniewski

     cerretalto

     Powyżej 10 lat staje się to w wielu przypadkach niemożliwe. Nie wszyscy jednak będą tyle czasu czekać. Degustacja miała na celu wystawienie subiektywnej oceny tu i teraz, tym bardziej jak trafnie stwierdził WB, większość win z tego rocznika dojrzeje o wiele wcześniej. Ps. Co do Il Poggione całkowicie się zgadzam, proszę wybaczyć, miałem na myśli Il Poggiolo(błąd w pisowni)

     • cerretalto

      Łukasz Hryniewski

      A „dojrzeje o wiele wcześniej” niż 2003? Czy raczej 2004 lub 2006?
      Czyli może dyskusja powinna dotyczyć tego kiedy wino będzie gotowe lub dobre do picia a nie beczka/niebeczka, moderna/tradcycja czy inne absurdalne szyfry, zwłaszcza z punktu widzenia konsumenta?

     • Mateusz Papiernik

      Łukasz Hryniewski

      Disqus nie pozwala na dalsze zagnieżdżanie odpowiedzi, więc napiszę tutaj. Zgadzam się z ostatnim komentarzem @cerretalto:disqus. Dla osób jakkolwiek bardziej obeznanych z Brunello to w dużej mierze ogólniki do szybkiego przescrollowania. Jednocześnie wynika z nich relatywnie niewiele dla mniej doświadczonego konsumenta, który chciałby z Brunello zacząć, lub może i już pił i co nieco wie, ale bardziej na zasadzie „to dobre wino, na pewno warto kupić”.

      Wiem, że mogę o tym pogooglać — co jak co, ale kolejne roczniki Brunello mają bardzo szeroki coverage w prasie fachowej i blogosferze — ale zgadzam się, że bardzo fajnie byłoby przeczytać albo „więcej mięsa” dla Brunellofili, albo więcej „pokazania palcem” kiedy Kowalski ma otworzyć swoje 2007, żeby się nim nacieszyć jak najlepiej. Szczególnie, że — jak piszesz — „większość win z tego rocznika dojrzeje o wiele wcześniej”, co rozumiem jako „nie powinno się mierzyć tego rocznika tą samą miarką co innych”.

      Pozdrawiam!

  • Zdjęcie profilowe Winicjatywa
   Zdjęcie profilowe Winicjatywa
   Anonim

   cerretalto

   W pierwszym Pana komentarzu nie było żadnych pytań merytorycznych, tylko osobiste przytyki na temat radarów i wierszówki. Dlatego mentorstwa powinien Pan poszukać najpierw u siebie („Proszę pozwiedzać trochę”). Odkąd zadał Pan merytoryczne pytanie o modernizm, Łukasz Hrynewski ma szansę się do tego odnieść. Najwyraźniej jednak ma Pan swe ustalone niewzruszone zdanie („nie jest tak czarno-biała jak to się niektórym wydaje”) – to tak a propos „owocnych dyskusji z samym sobą”…

   • cerretalto

    Anonim

    Poziom tej wypowiedzi Pani/Pana Winicjatywa jest żenujący, być może ma jakiś bardzo zły dzień, może w ogóle ma trudności z czytaniem ze zrozumieniem i w kontekście. Ale bez przesady, to już trzeci taki kalafior w krótkim czasie :). Czyli pewnie kolejny etap tabloidyzacji w celu pokazania potencjalnym reklamodawcom, że coś się dzieje i liczba kliknięć jakoś tam wzrasta :).

    Uważam, że gospodarz nie powinien prowokować i wywoływać flejmów, ale pewnie oczywiście nie mam racji. Gospodarz może bowiem wszystko. Oprawię te wypowiedzi Pani/Pana Winicjatywa w ramki i będę pokazywać w charakterze przykładu jak NIE PROWADZIĆ serwisu zatrudniającego poważnych ludzi. I polecam http://deo.blox.pl/2012/02/okiem-konsumenta.html :)

    • Sławomir Hapak

     cerretalto

     serdecznie dziękuję za link, który zamieścił Pan/Pani pod koniec swojej wypowiedzi…
     w ten sposób nieznany mi blox zaliczył kliknięcie, jak się wydaje cenne dla autora/włąściciela/jakkolwiekgozwał…
     niestety, jest to ostatnie kliknięcie na jakikolwiek Pański/Pani link; czytanie ludzi rozgoryczonych rzeczywistością nie jest bowiem szczególnie ciekawym zajęciem…
     jeszcze raz dziękuję!

 • Wojciech Bońkowski

  @ @cerretalto:disqus & inni: wydawało mi się że kwestia stylu nowoczesnego i tradycyjnego w Toskanii jest w miarę przejrzysta, ale pozwolę sobie zaproponować takie podsumowanie:
  jeśli producent maksymalnie obniża plon, przeprowadza późny zbiór, stosuje macerację przedfermentacyjną, skraca czas fermentacji (podnoszą temperaturę, używając fermentatorów rotacyjnych), przeprowadza fermentację jabłkowo-mlekową w beczce, stosuje małe baryłki z dębu francuskiego z dużą proporcją nowego dębu, stosuje mikroutlenianie, butelkuje wina stosunkowo wcześnie, a jego wino ma ciemnopurpurową lub fioletową barwę, niską kwasowość, dużo garbników od beczki i smakuje bardzo dojrzałymi owocami, mówimy o Brunello nowoczesnym.
  Jeżeli producent zbliża się do górnej granicy dopuszczonego plonu, fermentuje wino w otwartych kadziach drewnianych ze sporadycznym mieszaniem czapy, wino dojrzewa 4 lata w dużych beczkach z neutralnego dębu, a wino ma jasnorubinowy, ewoluowany kolor, wysoką kwasowość, mniej gęste ciało, mówimy o Brunello tradycyjnym.
  Oczywiście większość producentów mieści się gdzieś pomiędzy stylistycznymi skrajnościami, jednak podstawowe parametry takie jak czas maceracji i rodzaj dębu używanego do starzenia nadal są bardzo istotnymi wyróżnikami stylistycznymi. Podobnie jak trudno porównać smakowo Brunello Siro Pacenti
  czy Castelgiocondo z winem Gianni Brunelli czy Biondi Santi.

  Co do starzenia win, po 150 próbkach wypada mi zdecydowanie zgodzić się z Łukaszem – dla większości Brunello 2007 10 lat to maksymalny horyzont.Tak, uważam że starzenie tych win będzie przebiegało podobnie do 2003, a nawet gorzej, bo w 2003 było jednak sporo garbników (często zielonych, co jest mało przyjemne, ale wydłuża dojrzewanie), a 2007 jest niskogarbnikowy. Będą wyjątki, ale ogólnie będzie to rocznik do bardzo szybkiego wypicia (wiele win wręcz już teraz jest schodzących), z czym zgadzają się wszyscy krytycy z którymi rozmawiałem. (Wkrótce przedstawimy o tym osobny materiał).

  • cerretalto

   Wojciech Bońkowski

   No właśnie – kwestie stylu wcale nie są przejrzyste. Co mnie jako konsumenta obchodzi technologia wyprodukowania tłoków w silniku? Mnie interesuje JAK auto jeździ i JAK DŁUGO pojeździ. Ale wielu krytyków woli analizować i dzielić włos na czworo niż pomagać konsumentom w praktycznej edukacji i zachęcać do uczenia się z kieliszka a nie ze stosu stosu papierów i analiz. Jedno z popularnych powiedzonek w Polsce to przecież „ale beka”, często bez głębszej refleksji dlaczego ją producent zastosował – vide powyższy wywiad z Franco Biondi-Santi, gdzie zresztą dość ciepło wypowiada się o tak nielubianym i „przebeczkowanym” Sucklingu :). Polecam też uwadze powyższą wypowiedź Mateusza Papiernika.

   Filozofia „tu i teraz” raczej nie jest odpowiednia dla takich win jak Brunello. Są po prostu zbyt drogie na rozczarowania z powodu przedwczesnego czy zbyt późnego wypicia. A butelki od dobrych producentów często powinny trochę poleżeć. Nie wiem jakie i ile, bo z 2007 piłem tylko jedno wino (La Rasina, które powinno poleżeć dla mnie jeszcze ze 2 lata, także dla nabrania większej złożoności).

   Co do tych apokaliptycznych wizji na temat „ogólnie będzie to rocznik do bardzo szybkiego wypicia”, to pamiętam podobne rozważania (a nawet jeszcze gorsze) niektórych krytyków na temat 2003. Więc dla równowagi polecam dwa linki:
   http://www.winemag.com/Wine-Enthusiast-Magazine/Web-2012/2007-Brunello-di-Montalcino-95-point-Vintage
   http://www.sstarwines.pl/wino13098#39083

   P.S. Czy to jakaś wielka tajemnica kto postanowił zaistnieć wczoraj jako Pani/Pan Winicjatywa?

   • Wojciech Bońkowski

    cerretalto

    Cerretalto, przecież Łukasz w swoim tekście wprost pisał jak smakują te wina: „wina wydają się być pełniejsze niż dotychczas, bardziej owocowe, czasami wysłodzone (w tym przypadku wpływ także gorącego rocznika) z alkoholem sięgającym nawet 15,5%”, a to że dodatkowo poparł to wzmianką o stylu doprawdy nie wydaje mi się wadą, tylko zaletą tekstu.
    Co do starzenia rocznika 2007 – zobaczymy. Oczywiście zawsze można dać jakiś link gdzie dany rocznik oceniony jest bardzo dobrze. Ja mam swoje zdanie i uważam że Wine Enthusiast przesadził z tymi ocenami. Podobnie oceniano tam np. rocznik 2000 w Toskanii, który ogólnie okazał się względnym rozczarowaniem a wiele win obecnie (w wieku 12 lat) jest już w pełni dojrzałych lub wręcz się utlenia.
    A co do rocznika 2003, to które wg Ciebie wina mają jeszcze potencjał poprawy w butelce? Pamiętajmy że zarówno Łukasz jak i ja w swoim podsumowaniu degustacji Brunello piszemy o statystycznym ogóle win. Nikt nie przeczy temu że kilkanaście czołowych etykiet będzie żyło dłużej od reszty.

    • cerretalto

     Wojciech Bońkowski

     No wiesz – „kłamstwo – wielkie kłamstwo – statystyka” :). Dla mnie z tych 2003, które jako tako znam nie są gotowe jeszcze La Poderina i Fuligni, trochę też Col d’Orcia. Pewnie również Tenuta Nuova i Valdicava, ale dawno ich nie piłem. Niektórzy dają radę w trudnym roczniku, polecam http://sstarwines.pl/wino13078

     Notabene uważana przez niektórych za „ultramodernę” Valdicava nie jest starzona w barikach, zacytuję Galloniego od Parkera: „The Valdicava Brunellos have at times been controversial because of their massive concentration, but as this vertical attests, the only thing these wines need is time. To be sure, Abbruzzese favors small yields and his newest vineyards are planted to very high densities, but the wines are aged in cask and ultimately represent an intriguing intersection between traditional and modern styles.” :)

     • Wojciech Bońkowski

      cerretalto

      Kłamstwo kłamstwem ale 100 innych Brunello z 2003 już pewnie jest zupełnie gotowych, a Fuligni i Poderina zawsze należą do b długowiecznych. Col d’Orcia piłem w listopadzie i moim zdaniem zupełnie nie ma co czekać.

      Co do Valdicavy, naprawdę lubię to wino, ale jednak tradycyjnym to nazwać go nie można: koncentracja i typ owocu są zdecydowanie nowoczesne. A poza tym większość degustatorów zauważa w tym winie nuty dębowe (w młodości) więc podejrzewam że nawet jeśli są to botti, to pewnie często wymieniane. (W piwnicy nie byłem, więc zgaduję).