Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Sommelierzy dyplomowani

Komentarze

Na przełomie lutego i marca wraz z Tomkiem Koleckim-Majewiczem, Pawłem Białęckim i Pawłem Demianiukiem stanęliśmy przed wyzwaniem, jakiego przed polskimi sommelierami nikt jeszcze do tej pory nie postawił. Po raz pierwszy w Polsce, po raz drugi w ogóle, Association de la Sommellerie Internationale (ASI) – stowarzyszenie zrzeszające najlepszych sommelierów z całego świata – zorganizowało egzamin, dający prawo do tytułu ASI International Diploma.

Sam dyplom jest prestiżowym odznaczeniem, które w zeszłym roku (na ok. 200 zdających) otrzymało jedynie 18 osób na świecie (m.in. takie tuzy, jak Gérard Basset czy Andreas Larsson), ale ma także służyć podnoszeniu kwalifikacji sommelierów na całym świecie i stworzeniu wiążących standardów tej profesji.

Już za chwileczkę, już za momencik... © Norbert Brzoza.

 Już samo zakwalifikowanie się do grona egzaminowanych nie było łatwe. Ankiety z naszym życiorysem zostały wysłane do siedziby ASI w Mediolanie, gdzie zweryfikowano nasze kandydatury pozytywnie. Wymagania – minimum 4-letnie doświadczenie jako sommelier plus rekomendacja zarządu regionalnego stowarzyszenia sommelierów.

Kamil Wojtasiak i Paweł Białęcki rozpoznają w ciemno alkohole. © Norbert Brzoza.

Egzamin zaczynał się o tej samej godzinie we wszystkich krajach europejskich biorących udział w zmaganiach, 26 lutego 2013, punktualnie o 10. ASI International Diploma można było zdawać w jednym z trzech języków: angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Pierwszy etap polegał na 90-minutowej klasówce z wiedzy o winie i gastronomii. Od razu widać było, że była przygotowana tak, aby jej nie zdać: multum pytań na temat małych apelacji francuskich i włoskich, połączenie szczepów greckich z regionami największych ich upraw, polecenie zaznaczenia na mapach apelacji DOC Ligurii i regionów winiarskich Słowenii. Oprócz tego pytania z dziedziny chemii i mnóstwo zadań z alkoholi, których nazwy wprowadzały mnie w zdumienie. Już wiem, co myślą turyści, jak pierwszy raz widzą Żubrówkę…

Dalej degustacja alkoholi w ciemno – czyli coś, co zawsze sprawia kłopoty. Czas – 10 minut, alkoholi – 5. Każdy z nas zgadywał inaczej. Jak się okazało, do degustacji dostaliśmy 10-letnia maderę, 15-letni rum dojrzewający w beczce, nalewkę z tarniny, szkocką mieszaną i coś co nas zwaliło z nóg… czyli wódkę Wyborową z dodatkiem limonki i imbiru. Żaden z nas nie wiedział, że coś takiego w ogóle istnieje. Cóż, było ciężko.

 Tomasz Kolecki-Majewicz w trakcie serwisu. © Norbert Brzoza.

Następny etap czyli to, co każdy z nas lubi najbardziej – degustacja win w ciemno. 20 minut na dwa wina: jedno białe, jedne czerwone. Białe wino łatwe do opisu: kolor bladożółty, nos średnio aromatyczny, mineralny, trochę moreli, usta kamienne, super kwasowość. Stawiam na chablis. Koledzy podobnie. Czerwone już trudniej: kolor rubinowy, trochę matowy, nos waniliowy, czuć beczkę, gdzieś jakaś nuta wiśni, usta zrównoważone, duża ilość garbników, ale nie wysuszających ust. Stawiam na Ribera del Duero. Co się okazało? Pierwsze wino – xarel.lo z Penedès dojrzewające na osadzie, drugie – primitivo z Apuli. I znów wszyscy spojrzeliśmy po sobie. Dobrze, że oceniana jest notka degustacyjna, a nie ostateczne trafienie… Na koniec jeszcze krótki esej o tym, jak dobierać wino do potraw z przykładami – i koniec teorii.

Paweł Demianiuk zaczyna dekantację. © Norbert Brzoza.

11 marca odbył się etap praktyczny, już w całości w języku angielskim. Pierwszą trudnością było namówienie (w przepisowe 4 minuty) klienta, który lubi wina w starym stylu, do taniego carménère z Chile. Tutaj każdy z nas powoływał się na pochodzenie tego szczepu z Bordeaux i ewolucję win chilijskich z tanich i owocowych do bardziej klasycznych i zrównoważonych. Dalej czekała nas już tylko formalność – 7-minutowa dekantacja czerwonego wina. Standardy znane już z mistrzostw Polski sommelierów – prawa nóżka do przodu, zapalić świeczkę, przetrzeć korek… Ostatnia potyczka części praktycznej to degustacja potrawy z winem: opis wina, ocena połączenia, ewentualnie zasugerowanie innego wina i odgadnięcie nazwy potrawy. Czas: 7 minut. Potrawą okazał się ser gorgonzola. Jako że nie jestem „serowy”, nie zgadłem, chociaż wiedziałem, że to ser krowi. Winem do degustacji z serem było już wymienione carménère.

Egzamin był bardzo trudny, zwłaszcza jego część teoretyczna. Niezależnie od wyników, na które musimy zaczekać do połowy kwietnia, to dobre przetarcie przed zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Polski Sommelierów 2013. Warto dążyć do czołówki!

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Sławomir Hapak

  Czy w Waszym zawodzie dozwolone są zagrania a la Luca Brasi?
  – „W tym kieliszku znajdzie się albo carmenere, albo twój mózg”…

 • Grzegorz

  No,niestety ,spektakularnych wyników nie wróżę.
  „nazwy wprowadzały mnie w zdumienie” „nie jestem serowy , nie zgadłem” ” spojrzeliśmy po sobie” „żaden z nas nie wiedział”
  To nie brzmi jak relacja ze zwycięskiego spotkania :)
  Ale nikt nie mówił ,że będzie łatwo. Tak czy owak ,miejscie świadomość Panowie ,że i tak wasza wiedza jest na bardzo wysokim poziomie.
  I niejeden Wam zazdrości :)

  • Wojciech Bońkowski

   Grzegorz

   Tak to brzmi, ale z doświadczenia mogę powiedzieć że degustacja w ciemno często tak wygląda, nie ma się absolutnie zielonego pojęcia…