Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Altùris Ribolla 2011

Komentarze
Alturis Venezia Giulia Ribolla Gialla 2011
Idealne wino na koniec lata.

Altùris Venezia Giulia Ribolla Gialla 2011

Tanie Friuli – to brzmi jak sprzeczność. Uwielbiam ten region na północnym wschodzie Włoch, uwielbiam jego głębokie, mocarne wina białe. Pinot Bianco, Tocai Friulano (teraz nazywa się po prostu Friulano), Ribolla,, Sauvignon Blanc. Ale to nie jest region dla biednych ludzi. Porządne wino z tej okolicy kosztują krocie. Tak jak to Pinot Bianco za 74 zł – cudowne, ale siłą rzeczy tylko na specjalne okazje. A w supermarkecie Friuli nie uświadczycie. Zwykle minimalny wymiar kary w sklepach winiarskich to ok. 50 zł.

No więc brawo dla sklepu Zacne Wina za wyszukanie i sprowadzenie z Friuli win w cenie (prawie) codziennej. I to dobrych win, które pije się z przyjemnością i które od razu smakują jak wina friulskie. Z trzech próbowanych butelek najbardziej smakowała mi Ribolla Gialla 2011. Ten typowy friulski szczep bywa charaktery, kwaśno-gorzki, niełatwo go okiełznać, a tutaj łasi się do nas ładnym owocem (gruszki, mandarynki) i przyjemną kwasowością, alkohol ma umiarkowany (12,5%), idealne, dość lekkie, ale aromatyczne wino białe na koniec lata.

Alturis Venezia Giulia Pinot Grigio 2011
Trochę owocu, trochę pieprzu – typowe Pinot Grigio.

Polecam też tego samego producenta gruszkowo-cytrynowe Pinot Grigio 2011 oraz półwytrawnego Traminer Aromatico 2011, oba udane, smaczne i typowe dla swoich szczepów. (wszystkie wina 39 zł, kupisz w Zacnych Winach na Kabatach, w Izabelinie oraz w Naszych Przysmakach na Żoliborzu)

Alturis Venezia Giulia Traminer Aromatico 2011
Półwytrawne w dobrym sensie.

Źródło win: udostępnione do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Zdjęcie profilowe Łukasz Kraśnicki
  Zdjęcie profilowe Łukasz Kraśnicki
  przegląd

  Swego czasu linia win z Friuli była M&S, nie wiem jak mają się one do tych polecanych powyżej, ale opis+cena brzmi zachęcająco.
  Tylko te lokalizacje sklepów, ale dobrze, że przynajmniej w jednym przypadku mam bliżej niż dalej.

  • Wojciech Bońkowski

   przegląd

   Z niedawnych wizyt w M&S nie pamiętam żadnego wina z Friuli. Jest owszem sporo Pinot Grigio ale z Veneto.

   • Mikołaj Wierzbicki

    Wojciech Bońkowski

     Alma ma wina z Cormons