Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

9 rzeczy o Carneros

Komentarze

 … czyli o małym sąsiedzie dwóch gigantów.

1.Co to takiego? – Carneros jest kalifornijską apelacją kontrolowanego pochodzenia z ok. 2330 ha winnic, która prawa do tytułu AVA uzyskała w 1983 roku.

Los Carneros na wypasie. © California Wines.

2. Nazwa. – Nazwa Carneros (zamiennie Los Carneros) to odniesienie do meksykańskich korzeni. Zanim zaczęto sadzić tu winnice, Carneros był regionem łąk, pól, sadów, ale przede wszystkim hodowli owiec. Do dziś są one znakiem rozpoznawczym regionu, do nich nawiązuje tez nazwa, która po hiszpańsku oznacza „barany”.

3. Położenie i tożsamość. – Położenie Carneros jest jego błogosławieństwem i przekleństwem jednocześnie. Leżące na  Północnym Wybrzeżu, wciśnięte pomiędzy dwa doskonale rozpoznawalne regiony Napa i Sonoma, Carneros z jednej strony korzysta z ugruntowanej pozycji sąsiadów, z drugiej – ciągle musi walczyć o swoją własną pozycję. Jadąc do Napa i Sonomy z San Francisco przez słynny Golden Gate nie da się Carneros ominąć, dlatego nazywany jest „wrotami” tych dwóch większych regionów. Ceną za to położenie jest „status przedpokoju”, przez który goście jedynie przechodzą, by dostać się do salonu. Przez wiele lat Carneros traktowane było jak integralna części Sonomy i Napy, w świadomości konsumentów zdarza się to do tej pory mimo, że region od prawie dwudziestu lat jest autonomiczną apelacją American Viticultural Area. Komplikacji dopełnia powszechna i zgodna z prawem praktyka używania gron z Carneros jako składnika blendów butelkowanych później jako wina z Sonoma lub Napa.

Andre Tchelistcheff, ojciec współczesnego winiarstwa Carneros. © Maestrothemovie.com

4. Historia. – Winorośl w Carneros uprawiano na niewielką skalę już w pierwszej połowie XIX wieku, pierwszą winiarnię z prawdziwego zdarzenia, Winter Winery,  zbudowano w latach 1880. Po prawym sierpowym, jakie winiarstwu Carneros i całej raczkującej wtedy winiarskiej Kaliforni zadała plaga filoksery, a potem i lewym sierpowym wymierzonym przez Prohibicję na początku XX wieku, winiarstwo regionu zaczęło się podnosić dzięki Andre Tchelistcheffowi. Ten legendarny winemaker rozpoznał w Carneros terroir dla chardonnay i pinot noir, i przez wiele lat czynnie dążył do rozwoju regionu właśnie w tym kierunku

5. Klimat. – Bliskie sąsiedztwo zatoki San Francisco (nazywanej tu San Pablo), obecność wiatrów i porannych mgieł a także pasmo gór Mayacamas powoduje, że klimat Carneros jest bardziej umiarkowany niż Napy czy Sonomy. Uwarunkowanie geograficzne sprawia, że Carneros jest najchłodniejszym z tych trzech regionów.

Winnice Domaine Chandon © Moët & Chandon.

6. Odmiany. – Najbardziej popularnymi odmianami w Carneros są lubiące umiarkowany klimat chardonnay oraz pinot noir, który w ostatnich latach zdaje się szukać nowej tożsamości. Trzecią odmianą co do wielkości nasadzeń jest w tej chwili merlot, a w ostatnich latach eksperymentalnie zainteresowano się syrah, cabernet sauvignon, a nawet albariño.

7. Wina musujące. – W pierwszej połowie XX wieku podjęto pierwsze próby produkcji win musujących, które zapoczątkowały całą serię korzystnych dla regionu wydarzeń. Warunki klimatyczne powodują,  że tutejsze wina są lżejsze i mają wyższa kwasowość niż z sąsiadujących regionów, dzięki czemu stanowią znakomitą bazę dla win musujących. W latach 80. ubiegłego stulecia musujące wina z Carneros przeżyły rozkwit  dzięki zainteresowaniu wielkich  producentów z Europy.  Winnice w regionie kupiły domy szampańskie takie jak Moët et Chandon (Domaine Chandon), Taittinger (Domaine Carneros), Mumm (Mumm Napa) a także producenci cavy Freixenet (Gloria Ferrer Caves & Vineyards) czy Codorníu (Artesa Winery). Za sprawą tych inwestycji w Carneros zaczęła płynąć rzeka bąbli, które stały się znakiem rozpoznawczym regionu

Siedziba Taittingera w Carneros. „Classic chateau-style building”. © Domaine Carneros.

8. Z czym to jeść? Naturalnym, lokalnym połączeniem do pinot noir z Carneros jest jagnięcina. Chardonnay spróbujcie z miruną lub makaronem z białym sosem i kurkami.

9. Polecane wina.

Scotto Cellars Silver Peak Carneros Pinot Noir (M&P, 116 zł)

Merryvale Carneros Hyde Vineyard Chardonnay (Mielżyński, 151,30 zł)

Artykuł powstał przy współpracy z California Wines.

 

 

 

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.