Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

7 rzeczy o zinfandelu

Komentarze

…czyli nie tylko o white zinfandel.

1. Co to takiego? – Czerwona odmiana winorośli.

2. Skąd? – No właśnie do końca nie wiadomo. Najbardziej prawdopodobną wersją jest, że zinfandel pochodzi od chorwackiego szczepu crljenak kaštelanski. To odmiana – historycznie znana pod nazwą tribidrag – jest w istocie tym samym co primitivo rozpowszechniony w Apulii w południowych Włoszech. Stamtąd primitivo zawędrował do Ameryki Północnej, gdzie po raz kolejny dostał nowe imię – zinfandel (niektórzy sugerują, że nazwa została zaczerpnięta od mało znanej odmiany austriackiej – zierfandler). W 1832 roku bostońska szkółka winorośli reklamowała sprzedaż nowej odmiany „zinfendal” – to pierwsza udokumentowana wzmianka o tym szczepie. Dziś działa nawet ZAP (Zinfandel Advocates & Producers) – organizacja, której celem jest promowanie odmiany oraz win z niej produkowanych. Notabene genetycznym potomkiem tribidraga / primitivo / zinfandela jest plavac mali, najpopularniejszy dziś czerwony szczep w Chorwacji.

Dojrzewający zin. © California wines.

3. Gdzie? – Zinfandel uprawiany jest niemal w całej Kalifornii na obszarze 20 tys. ha. Trzy najważniejsze lokacje dla poważnych win jakościowych to Dry Creek Valley (część Sonoma County), Lodi oraz Sierra Foothills, uprawiany także w Napa Valley, Mendocino, Central Valley i w południowej Kalifornii. Poza nią występuje też w niewielkich ilościach w Waszyngtonie, Ohio, Arizonie i kilku innych stanach. W związku z ogromnym sukcesem zinfandela przeszczepiony został także do innych krajów, m.in. Australii i RPA. Uważany jest również za rdzenny szczep w regionie Baja California w Meksyku. Słowo „Zinfandel” pojawia się też coraz częściej na etykietach win włoskich i chorwackich, choć lokalne nazwy tej odmiany to primitivo i plavac.

4. Co z niego powstaje? – Najbardziej popularnym winem na bazie tego szczepu jest tzw. white zinfandel – supermarketowe, półwytrawne rosé o niskiej zawartości alkoholu (8–10%), którego wartki strumień zalewa od lat nie tylko Kalifornię, ale i całe Stany Zjednoczone (a także Polskę). White Zin to wino masowe, produkowane z winogron niskiej jakości (najczęściej skupowanych z terytorium całej Kalifornii) i podawane często z lodem i wodą sodową. Drugim biegunem są poważne wina czerwone, często produkowane ze starych krzewów (na etykiecie zazwyczaj oznaczone jako Old Vine).

Głos wołającego na pustyni. © Zazzle.co.uk

5. Jak smakuje? – Rozpiętość stylistyczna kalifornijskich zinfandeli jest duża. Sięga od półwytrawnego rosé, przez proste, mocno owocowe, bezbeczkowe wina do wypicia w ciągu 2–3 lat, aż po superskoncentrowane wina starzone w beczkach, z naturalnym alkoholem na poziomie 15% (lub więcej) i z dobrym potencjałem starzenia. Sporadycznie produkuje się z zina wina słodkie.

Charakterystyczne dla zinfandela są aromaty dojrzałych wiśni i śliwek, powideł, przypraw korzennych (zwłaszcza pieprzu), pojawiają się też mocniejsze nuty ziemiste, niekiedy określane jako „asfaltowe”. Zinfandel ma zwykle wysoką zawartość alkoholu, niską kwasowość (choć w winach ze starych krzewów jest ona przyzwoita) oraz wyraźną nutę słodką.

6. Z czym to pić? – Zinfandel najlepiej pasuje do mięs z grilla i barbecue, szczególnie do wołowiny. Odpowiednie będą też mięsa w słodszych sosach (np. kaczka w sosie śliwkowym). Z dań wegeteriańskich sprawdzają się te na bazie fasoli. Lżejszych wersji spróbujcie z pizzą lub z makaronem z sosem pomidorowym. Klasycznym, choć kontrowersyjnym połączeniem jest wytrawny zinfandel z gorzką czekoladą.

Filet mignon.

7. Zakupy – Proste flaszki można odnaleźć na półkach supermarketów już od 15 zł. Po bardziej ambitne musimy sięgnąć do sklepów specjalistycznych. A oto nasz wybór reprezentatywnych zinfandeli:

Woodhaven California Zinfandel 2011 (44,90 zł, Centrum Wina)

Montevina Terra d’Oro Zinfandel 2008 (72 zł, Dekanter)

Duckhorn Decoy Zinfandel 2009 (92 zł, Wine Express)

Seghesio Sonoma Old Vine Zinfandel 2009 (156 zł, Mielżyński)

Zainteresowanym polecam też obszerny dokument pt. Resource Guide to Zinfandel. Artykuł powstał we współpracy z California Wines.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • blurppp

  Podobno pierwszym który wprowadził poważną uprawę zifandla był wielki Polak, Paderewski który dostał sadzonki od swoich robotników, imigrantów z południa Włoch

 • Maciej Wiczyński

  „Stamtąd primitivo zawędrował do Ameryki Północnej, gdzie po raz kolejny dostał nowe imię – zinfandel”
  -wniosek: primitivo = zinfandel

  „Słowo „Zinfandel” pojawia się też coraz częściej na etykietach win
  włoskich i chorwackich, choć zwykle są one robione z primitivo i plavaca”
  -z tego zdania  można odnieść wrażenie, że to jednak nie ten sam szczep.

  ?

  BTW – Plavac Mali to jest ten sam szczep co Primitivo/Zinfandel, czy tylko bliski krewny? Bo z Pańskiego tekstu wychodzi, że to jednak krewny.

  • Sławek Chrzczonowicz

   Maciej Wiczyński

    Primitivo i zinfandel to w prostej linii crljenak kastelański z Chorwacji. to nie to samo co plavac ani plavac mali

 • Barolo

  Czy Zin/Primitivo są najlepszym rozwiązaniem dla gardła, które domaga się asfaltu, torfu etc.? ;-)

 • Wojciech Bońkowski

  Kwestia Crljenak / Zinfandel jest kontrowersyjna i nie do końca wyjaśniona. Wynika to z łatwego mutowania tych i wszystkich innych szczepów winorośli. Badania DNA stwierdzają pokrewieństwo danych odmian, ale ma to charakter punktowy, bo w kolejnym pokoleniu szczep w danych warunkach może spontanicznie mutować. Dotyczy to zwłaszcza Chorwacji czy południowych Włoch gdzie jeszcze na dużą skalę stosuje się reprodukowanie winorośli z istniejących upraw (kupowanie sadzonek w szkółkach, które teoretycznie mają uporządkowany materiał genetyczny, jest drogie). W dodatku pod tą samą nazwą np. Plavac uprawia się w Chorwacji odmiany które nie są genetycznie identyczne.

  Wieczorem zamieszczę info dotyczące najnowszego stanu wiedzy. Ogólnie rzecz biorąc, Crljenak ≠ Zinfandel.

 • Wojciech Bońkowski

  Oto dwa wina chorwackie od tego samego producenta: Plavac i Clrjenak, są zupełnie inne, nawet typ struktury wina jest odmienny (wysoki kwas w Clrjenaku) = Crljenak ≠ Plavac.

 • blurppp

  Panie Wojtku a czy primitivo=zinfandel?
  I jeszcze jedno pytanko czy nazwy szczepów piszemy z małej czy z dużej gdy mówimy o odmianie , tak jak przy jabłkach np lobo albo gloster 
  Bo w nazwie to chyba dużą bo to nazwa własna. Sam nie wiem 

 • Wojciech Bońkowski

  @twitter-124753831:disqus W sprawie pisowni zdania są podzielone. Redakcja Winicjatywy forsuje małe litery natomiast redaktor naczelny się z tym nie zgadza ;-) Argumenty obu stron są równoważne. Proszę pisać jak Panu się podoba.

  • Sławek Chrzczonowicz

   Wojciech Bońkowski

   Wojtku, jednak w języku polskim z dużej litery piszemy nazwy własne, natomiast nazwy gatunków zwierzat i roślin z małej litery, a szczep winorośli np merlot jest taką samą odmiana winorośli jak np reneta odmiana jabłka a alma ziemniaka. Jakkolwiek byśmy wina nie kochali, winorośl pozostanie rośliną.

 • Wojciech Bońkowski

  Informacja nt. Zinfandela / Primitivo / Crljenak z najnowszej książki „Wine Grapes” (J. Robinson, J. Harding, J. Vouillamoz, 2012) uważanej za najwyższą instancję w dziedzinie ampelografii:
  (w skrócie)
  Crljenak Kastelanski = Tribidrag = Pribidrag = Primitivo = Zinfandel ;
  Tribidrag x Dobricić = Plavac Mali.
  Czyli Plavac jest dzieckiem Zinfandela a Zinfandel i Primitivo są tym samym (genetycznie).

  Istnieją inne teorie, m.in. o pochodzeniu środkowoeuropejskim oraz czarnogórskim tej odmiany, które tutaj pomijam.

  Tak jak wcześniej pisałem, w kieliszku ta identyczność nie do końca się potwierdza (inne profil smakowy Crjenak / Primitivo).

  Za udostępnienie książki bardzo dziękuję Andrzejowi Daszkiewiczowi.
  Niezbyt jasne sformułowania w samym tekście M. Gontarza (pochodzące notabene od redakcji a nie Autora) zostały poprawione.

 • Wojciech Bońkowski

  @Sławek: ja znam tę teorię, ale są głosy przeciwne, ktoś je tu cytował na Winicjatywie. Zresztą o ile pamiętam to odmianę ziemniaka się pisze wielką a dopiero ziemniaki z niej zrobione małą.

 • Marcin Jagodziński

  Podejrzewam, że obecnie kiedy odmiany rozmaitych warzyw i owoców powstają w laboratoriach, traktuje się je bardziej jak „brandy” i dlatego jest tendencja do pisania ich wielką literą.