Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

6 rzeczy o Sonoma County

Komentarze

…czyli co to w ogóle jest i dlaczego warto to wiedzieć.

1. Co to takiego? – Region produkcji wina znajdujący się w północno-zachodniej części Kalifornii (między Pacyfikiem a Napa Valley). Zaraz po Napa to drugi obszar, bez którego Kalifornia nie byłaby sobą. Pierwszą winorośl zasadzili tu rosyjscy koloniści w 1817 roku, a dziś 6% całej produkcji win kalifornijskich pochodzi z obszaru hrabstwa Sonoma, które jest jednocześnie prężną winiarską apelacją.

Nie należy mylić mniejszej, bardziej prestiżowej Sonoma Valley z takimi obszarami jak większa Sonoma Coast i jeszcze większe Sonoma County, w skład których wchodzi kilka innych apelacji. Sonoma Valley w 1982 roku została jedną z pierwszych American Viticultural Area (AVA, czyli apelacji kontrolowanego pochodzenia).

2. Jakiej jest wielkości? – Trochę większy od Napa. Krzewami winorośli obsadzonych jest ponad 24 tys. hektarów, a liczba zarejestrowanych winnic wykracza ponad 500.

Hrabstwo Sonoma (AVA Sonoma County) – na wschodzie kolorem zielonym oznaczono prestiżową Sonoma Valley. © Winecountryinns.com.

3. Geografia – Sonoma Valley AVA składa się z 13 mniejszych apelacji. Do najważniejszych należą: Dry Creek Valley (słynie z najwyższej jakości zinfandela produkowanego ze starych krzewów), Russian River Valley – chłodniejszy teren, z którego pochodzą najlepsze pinot noir i chardonnay. Topowe etykiety cabernet sauvignon powstają w Alexander Valley. Ten ostatni położony jest bardziej w głębi lądu, charakteryzuje się chłodniejszymi popołudniami, dzięki czemu wina mają szansę na zachowanie większej kwasowości, która dobrze równoważy dojrzały owoc. Listę apelacji w Sonomie znajdziecie tutaj.

4. Terroir – Największy wpływ na mikroklimat Doliny Sonoma ma Ocean Spokojny, choć niektóre jej fragmenty są oddalone na tyle od wybrzeża, że ważniejszymi czynnikami wpływającymi na jakość win stają się wysokość położenia winnicy czy poranne mgły napływające od strony zatoki San Pablo. Region jest także bardzo zróżnicowany pod względem (występują tu zarówno gleby wulkaniczne, jak i kredowe – nie bez powodu jedna z mniejszych apelacji nosi nazwę Chalky Hill), co daje możliwość nasadzeń różnorakich odmian winorośli oraz pozwala na produkcję różnych interpretacji tej samej odmiany.

Mgła w Dry Creek. © Sonomawine.com.

5. Jakie wina tu powstają? – Najbardziej charakterystycznym winem z Sonoma Valley jest pinot noir – żadna z apelacji kalifornijskich nie produkuje tak dużo tej odmiany. Niemniej jednak największy udział w produkcji ma chardonnay (29% nasadzeń), dalej jest cabernet sauvignon (22%) oraz pinot noir (18%). Będąc na miejscu, mamy szansę spróbować także oryginalnych interpretacji syrah (dużo więcej kwasowości i aromatów korzennych niż przegotowanych owoców). Poza wersją wytrawną, spotkamy tu także słodkie sauvignon blanc, ale wielkość produkcji jest niemal garażowa. Merlot zajmuje aż 7,5 tys. hektarów i występuje sam (często zdominowany dojrzałymi śliwkami i wanilią) lub jako składnik w kupażach.

Do wyboru do koloru. © Sonomawine.com.

6. Jak kupować? – W Polsce dostępnych jest niewiele win z tego regionu. Gallo sprzedaje kilka etykiet z ogólnej apelacji Sonoma County, w tym popularnego Zinfandela Rancho Zabaco (ok. 50 zł, dostępny w sieci Fine Wine & Spirits). Większy wybór mamy na górnej półce – słynnych Zinfandeli z Sonomy od Seghesio można spróbować u Mielżynskiego, zaś białe Sauvignon i czerwony blend bordoski z Dry Creek Vineyard importuje Winosfera.

Winomanów, którym wiedzy o winie nigdy za wiele, odsyłamy do portali Sonomawine.com oraz DiscoverCaliforniaWines.comArtykuł powstał we współpracy z California Wines.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Igor

  W ofercie Mielżyńskiego pojawiły się nowe pozycje z Sonomy w bardzo przystępnych cenach, jak na import z USA. Zapewne nie jest to top class, ale w kontekście niewielkiej oferty regionu w PL warto próbować. Producent Backhouse – pinocik, cabernecik i chardonnay.

  • Wojciech Bońkowski

   Igor

   Piliśmy, recenzja wkrótce.