Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

10 rzeczy o whisky single malt

Komentarze

10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o whisky single malt

Gorzelnia Ardbeg Szkocja Islay
Ardbeg – kultowe miejsce fanów whisky single malt.

1. Co to jest single malt? – Używając winiarskiej terminologii można powiedzieć, że to odpowiednik jednoszczepowego jakościowego wina, butelkowanego przez producenta. Single malt – whisky słodowa – powstaje z jednego gatunku zboża (jęczmienia) w jednej, konkretnej destylarni. W przeciwieństwie do blended whisky (kupażowanej, jak np. Ballantine’s), czyli trunku, w skład którego mogą wchodzić destylaty z różnych zbóż (żyto, kukurydza) oraz z różnych gorzelni.

Najbardziej cenione są single malty szkockie (stąd często stosowany skrót „scotch”), choć niektórzy uważają, że to stwierdzenie jest tak samo uzasadnione jak pogląd, że najlepsze wina powstają we Francji.

„Single Malt Scotch Whisky” jest nazwą zastrzeżoną dla trunków produkowanych wyłącznie z jęczmienia, na terenie Szkocji, starzonych w miejscu produkcji obowiązkowo w dębowych beczkach (mieszczących maksymalnie 185 galonów) przez co najmniej 3 lata.

2. Skąd pochodzi whisky? – Spór o ojcostwo sukcesu whisky nie został rozstrzygnięty. Przyznają się do niego i Irlandczycy, i Szkoci. Do rozwoju branży przyczynili się na pewno Anglicy, którzy od XVIII wieku próbowali podporządkować sobie szkockie i irlandzkie ziemie oraz działające na nich gorzelnie. Nałożyli wysokie podatki na zboża i destylaty, a także obowiązek posiadania licencji na produkcję whisky. W efekcie większość produkcji przeniesiono do „podziemia”, gdzie mogła rozwijać się bez przeszkód. Tak narodziło się wiele legend o nielegalnych gorzelniach, sposobach na unikanie poborców podatkowych i wymyślnych metodach dystrybucji oraz kilka potęg funkcjonujących na rynku do dzisiaj (m.in. irlandzki Jameson).

3. Jakie są podstawowe różnice między szkocką i irlandzką whisky? – Szkoci specjalizują się w whisky słodowych, ale też w bardziej wyrazistych i torfowych smakach. Najbardziej torfowe single malty (Ardbeg, Laphroaig, Lavagulin) pochodzą z wyspy Islay (wchodzi w skład archipelagu Hebrydów Wewnętrznych). Irlandzkie whisky (pisane często „whiskey”) są zazwyczaj łagodniejsze i słodsze. Irlandczycy stronią od opalania słodu torfem.

Lagavulin distillery
Lagavulin do kolejna legendarna gorzelnia.

4. Gdzie powstają szkockie whisky słodowe? – Szkockie single malty można podzielić według regionów geograficznych, z których pochodzą, choć każda destylarnia podkreśla, że jej produkty mają indywidualny styl bez względu na miejsce, w którym powstały. Producenci z Islay twierdzą na przykład, że najbardziej terroirystyczne są Lagavulin, Laphroig i Ardbeg. Czuć w nich zapach morza (jodu) i słonawy smak. Ich pochodzenie najlepiej zdradza jednak nuta torfowa (coś między wędzoną rybą i smołą), która u każdego konesera wywołuje skojarzenie z tą wyspą.

Przyjęło się wyróżniać cztery regiony geograficzne, w których produkuje się tradycyjnie whisky słodowe: są to Campbletown, Highlands, Lowlands i Islay. Jako osobną kategorię regionalną traktuje się Speyside i Orkney (Orkady).

5. Skąd się bierze smak whisky słodowej? – Producenci twierdzą, że wiele zależy od jakości produktu wyjściowego – czyli jęczmienia. W niektórych regionach bywa np. nieco słodszy niż w innych. Trochę od jakości wody i tego, przez co przepływa w drodze do gorzelni – na Islay trafia na stare morskie dno, wzbogacając się o minerały, a w górach (Highlands) strumienie przepływają przez wrzosowiska, dodając produktowi końcowemu kwiatowo-ziołowych nut itd. Trochę zależy od czasu fermentacji, dużo od kształtu alembików i sporo od tego, ile torfu użyto do suszenia słodu. W trakcie tego procesu fenole przenikają wraz z dymem do ziaren. Torfowość w produkcie końcowym określa się w tzw. ppm (parts per million). Najbardziej torfowe single malty mają ok. 100 ppm (Ardbeg Supernova).

Smak single maltów zależy wreszcie od tego, w jakich beczkach dojrzewały i „finiszowały” (ang. finish), czyli kończyły starzenie. Najczęściej leżakują w dębie, w którym trzymano wcześniej burbon. Niektóre na okres kilku lat przelewa się do beczek po sherry, porto lub maderze. Zdarzają się bardziej ekstrawaganckie przypadki – Glenmorangie Nectar d’Or finiszuje w beczkach po Sauternes (nie byle jakich, bo importowanych z Château d’Yquem), a w Bruichladdich eksperymentuje się z beczkami po barolo i calvadosie. Każdy z tych trunków pozostawia po sobie charakterystyczny aromat i smak, czasem także kolor, które to elementy przechodzą do dojrzewającej w beczce whisky.

6. Jak powstają single malty? – Whisky słodowa powstaje w wyniku podwójnej, czasem potrójnej (w jednym przypadku dwu-i-pół-krotnej) destylacji w miedzianych alembikach. Destyluje się zacier, otrzymany w procesie fermentacji brzeczki, a następnie tzw. surówkę gorzelniczą. Produkt destylacji trafia do beczek, w których dojrzewa zazwyczaj znacznie dłużej niż wymagane przez prawo 3 lata.

Najbardziej fascynujący etap w procesie produkcji single maltów to słodowanie jęczmienia. Robią to dzisiaj tylko nieliczne zakłady (ok. 10 w całej Szkocji, w tym Bowmore na Islay). Większość otrzymuje gotowy słód, przygotowywany w olbrzymich słodowniach (takich jak np. Port Ellen). Jęczmień namacza się i zostawia na kilka dni na betonowej podłodze, aż zacznie kiełkować. Podczas tego procesu uwalniane są enzymy, odpowiedzialne za produkcję skrobi, która podczas ucierania zamienia się w cukry proste. By powstrzymać kiełkowanie, ziarna suszy się nad gorącym powietrzem, otrzymywanym przez palenie torfu. Następnie mieli się je i ponownie miesza z gorącą tym razem wodą, otrzymując brzeczkę.

alembiki do produkcji whisky
Alembiki do warzenia whisky.

7. Jak czytać etykietę single malta? – Do butelek trafia najczęściej alkohol w różnym wieku i z różnych beczek. Jeśli jest inaczej, na etykiecie pojawi się napis „single cask”. Będzie to znaczyło, że mamy do czynienia z whisky pochodzącą wyłącznie z jednej beczki i zazwyczaj jednego rocznika.

Liczba na butelce to wiek najmłodszego ze składników mieszanki, bo single malty to najczęściej kupaże destylatów z różnych lat, pochodzących jednak z tego samego zakładu. Określenie wieku nie jest obowiązkiem, dlatego nie zawsze pojawia się na etykiecie.

„Cask strength” to whisky o wyjątkowo dużej zawartości alkoholu. Surowy destylat (o mocy ok. 70% alk.) przelewa się do beczki, gdzie cześć alkoholu odparowuje w trakcie procesu dojrzewania. Przed rozlaniem go do butelek nie rozcieńcza się go jednak do zwyczajowych ok. 40–45%, tylko zostawia na poziomie ok. 60%.

Warto wypatrywać na etykiecie napisu „Limited Edition” lub „Distillers Edition”, czasem „Special Release”. To rzadkie limitowane serie, dostępne tylko w gorzelniach, szczególnie pożądane przez kolekcjonerów na całym świecie.

8. W czym whisky jest lepsza od wina? Może należałoby spytać: czym byłaby whisky bez wina? Wysokoprocentowym alkoholem, mało wyrafinowanym i bez nadmiernej ekspresji, która pozwala się nim delektować. To właśnie finiszowanie w beczkach po sherry, porto, maderze lub Sauternes sprawia, że w whisky pojawiają się urzekające nuty wanilii, orzechów, karmelu, tytoniu, skóry, suszonych owoców, kakao, chili itd. Porzucając winocentryczne spojrzenie, trzeba przyznać, że whisky jest trunkiem wielowymiarowym. Istnieje wiele odmian single maltów (tzw. „expressions”) i nawet te, które dojrzewały wyłącznie w beczkach po burbonie, miewają zupełnie różne aromaty i zaskakujący smak. Największą zaletą whisky jest fakt, że zawartość butelki po jej otwarciu długo nie traci swoich walorów. Czas służy też zamkniętym butelkom – im starsza whisky, tym cenniejsza. Można ją trzymać na półce prawie w nieskończoność, a potem np. odsprzedać z zyskiem.

Do wzrostu popularności whisky na świecie przyczyniły się m.in. problemy europejskich winiarzy z epidemią filoksery w drugiej połowie XIX w. Gdy koniaki i armaniaki stały się trudniej dostępne, rynek zaczął szukać godnego zastępstwa i odkrył szkockie single malty. Jęczmień jest mniej podatny na wahania pogody i zmiany klimatu, a także choroby. Za to destylacja whisky to dość skomplikowany proces, który wymaga ścisłego nadzoru, a dojrzewanie – czasu. Produkcja wysokiej jakości whisky słodowej jest więc w sumie kosztowna i czasochłonna. Ale w efekcie otrzymujemy produkt budzący zachwyt, uznanie, a nawet pożądanie.

9. Technika degustacji – Whisky można „wychylić” bez zastanowienia, po to tylko, by poczuć rozluźniającą moc alkoholu. Albo potrzymać ją przez chwilę w kieliszku (koniecznie zwężającym się ku górze) i delektować się nią. Najpierw aromatem, potem smakiem. Podobnie jak w przypadku wina, to „końcówka” daje najwięcej przyjemności. W nosie single malta można poczuć zapach owoców, kwiatów lub ziół, przechodzący w aromaty drewna cedrowego, miodu, medyczne, naftowe, asfaltowe, tytoniowe, przyprawowe i torfowe oraz wiele innych. Torf czuć też często w smaku whisky.

By nie zafałszować tych doznań, unikajmy dodawania do whisky lodu. Można ją delikatnie rozcieńczyć kilkoma kroplami wody mineralnej. Dzięki temu łatwiej będzie zidentyfikować pojawiające się w kieliszku aromaty. Po kolorze alkoholu można odgadnąć jego wiek, a także metodę dojrzewania. Np. whisky, które finiszowało w beczkach po porto będzie miało czerwono-pomarańczowe refleksy.

Bunnahabhain distillery road sign
Single malt to również fenomen „whiskyturystyki”.

10. Fenomen single maltów – Moda i popyt na single malty zaczęły się dopiero w latach 80. XX wieku. Wraz z nimi upowszechniły się marki producentów (takich jak np. Ardbeg czy Bowmore), którzy wcześniej zajmowali się głównie produkcją na potrzeby zakładów, w których powstawały blended whisky.

Single malty to tak zwane whisky kolekcjonerskie. Warto je kupować, choćby dlatego, że ich wartość prawie zawsze rośnie z czasem. Najcenniejsze są wspomniane limitowane edycje, wypuszczane przy okazji różnych wydarzeń i festiwali, dostępne tylko u producentów lub z drugiej ręki, ale po znacznie wyższej cenie. Trzeba się po nie wybrać do Szkocji, ale przy okazji można sobie urządzić wycieczkę po fascynującej krainie. Na wyspie Islay co roku organizowany jest festiwal, podczas którego wszystkie osiem czynnych zakładów otwiera swoje podwoje dla zwiedzających i degustujących. W 2013 r. The Islay Festival zaczyna się 24 maja, kończy – 1 czerwca. To idealny moment i miejsce, by poznać bliżej kulturę whisky.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Zdjęcie profilowe Łukasz Stepiński
  Zdjęcie profilowe Łukasz Stepiński
  Lucas31

  Pani Joanno,

  Chciałbym uzupełnić podpunkt nr 3, a mianowicie zasadnicza różnica pomiędzy whiskey irlandzką a whisky szkocką to ilość destylacji, irlandzka jest destylowana 3-krotnie przez co jest lżejsza i delikatniejsza, natomiast szkocka tylko 2-krotnie, oczywiście jest wyjątek wśród szkockich czyli Auchentoshan single malt który jest destylowany 3-krotnie.

  • deo

   Lucas31

    Ja bym tej „krotności” destylacji nie przypisywał aż takiego znaczenia. Parametry procesu i budowa alembików są bardziej istotne. Gdyby zacier destylować na tym samym sprzęcie i w tych samych warunkach, wtedy po trzeciej destylacji produkt byłby czystszy, niż po drugiej. A jeśli to są różne warunki i inny sprzęt, to może być nawet odwrotnie. W końcu nawet niezbyt zaawansowana kolumna rektyfikacyjna potrafi po jednokrotnym przepędzeniu dać prawie czysty etanol.
   Do artykułu mam natomiast taką uwagę, że w punkcie 6 „jak powstają single malty” autorka opisała proces zaledwie do momentu powstania brzeczki, a przecież są jeszcze dalsze fazy – fermentacja zacieru, destylacja… A gdyby autorka przypadkiem czytała ten komentarz, to prosiłbym o wyjaśnienie, jaką rolę pełnią „enzymy odpowiedzialne za produkcję skrobii” (Jęczmień namacza się i zostawia na kilka dni na betonowej podłodze, aż
   zacznie kiełkować. Podczas tego procesu uwalniane są enzymy,
   odpowiedzialne za produkcję skrobi, która podczas ucierania zamienia się
   w cukry proste.
   ), bo w normalnym bimbrownictwie używa się enzymów rozkładających skrobię, ale może na Wyspach jest odwrotnie.

   • Sławek Chrzczonowicz

    deo

     Deo,

    przy kolumnie rektyfikacyjnej nie istnieje pojęcie „jednokrotne przepędzenie”. Rektyfikacja to proces ciągły, w którym surowiec -zacier jest ciągle podawany do kotła i rzeczywiście, przy odpowiedniej budowie i wysokości kolumny, można uzyskać alkohol w granicach 90-92, czasami nawet 96%. Stężenia powyżej 96% nie da się otrzymać w destylacji. nigdyAlembiki to zawsze destylacja okresowa, a więc w miarę destylacji zawartość alembiku jest coraz uboższa w alkohol – a w konsekwencji kolejne porcje destylatu również. W alembikach przy jednokrotnej destylacji, praktycznie nie uzyskuje się powyżej 35% alkoholu, po drugiej destylacji około 65%. Armaniaku destyluje się raz ale jest to proces ciągły, zbliżony do rektyfikacji.
    pozdrawiam

    Slawek

    • deo

     Sławek Chrzczonowicz

      Sławku,
     może masz na myśli urządzenia przemysłowe? W domowym bimbrownictwie stosuje się kolumny rektyfikacyjne połączone z kotłami, w systemach służących do pracy z jednorazowym wsadem (a nie ciągłej) – spójrz choćby na to proste, ale jakże piękne urządzenie :-)
     http://allegro.pl/destylator-bokakob-destylacja-bimber-keg-i2738606070.html
     Fakt, że „jednokrotne przepędzenie” w odniesieniu do kolumny jest trochę niewłaściwe, ale wiadomo, o co chodzi – jednorazowy proces, bez powtórnej destylacji czy rektyfikacji uzyskanego produktu. Oczywiście „czysty etanol” to ten 96% – o podstawach nie dyskutujemy :-)
     A co powiesz na „produkcję skrobi” przez enzymy? ;-)

     • Sławek Chrzczonowicz

      deo

       Deo,

      trochę się będę upierał. Kolumna rektyfikacyjna, nawet najprostsza, działa jak kilka do kilkudziesięciu – zależnie od wysokości kolumny, alembików, Główną ideą rektyfikacji jest tak zwany zawrót, czyli część destylatu zawracana na szczyt kolumny. destylat ten spływa na dół kolumny stykając się z oparami wędrującymi w górę. Między oparami a destylatem następuje wymiana masy. Dzięki temu opary idące dalej do skraplacza są znacznie bogatsze w alkohol niż przy prostej destylacji w alembikach. W wyniku stosowania zawrotu rektyfikacja trwa znacznie dłużej ale można otrzymać wysokie stężenia spirytusu.
      Z tego co wiem enzymy nie produkują skrobii, tylko biorą udział w jej hydrolizie do maltozy czyli cukru. Natomiast słodowanie jęczmienia prowadzi się dlatego, że właśnie podczas kiełkowania ziarna te enzymy powstają. Ale, o ile mogę coś mówić na temat destylacji – w końcu to studiowałem, to niezbyt wiele wiem na temat enzymów

 • Paweł Morozowicz

  Wcale nie trzeba po rzadkie single malts jeździć do Szkocji. „Perełki” można kupić na aukcjach internetowych czy aukcjach organizowanych przez domy aukcyjne. Trzeba tylko wiedzieć co jest „perełką”, nie zawsze „Limited Edition”, „Distillers Edition” czy „Special Release” okazyją się później trafionym zakupem kolekcjonerskim. Bywa że strzałem w dziesiątkę okazują się starsze whisky z regularnych „bottlingów”, które dzięki wybitnej relacji jakość/cena szybko znikają z rynku i pozostałe butelki stają się „łakomym kąskiem” dla kolekcjonerów i inwestorów.

  • Zdjęcie profilowe Whisky Fan
   Zdjęcie profilowe Whisky Fan
   (Blogger)

   Paweł Morozowicz

   Niestety w Polsce zakup na aukcjach jest mocno utrudniony. Jeśli w ogóle chodzi o zakup przez internet: niekiedy dobre butelki potrafią sprzedać się w godzinę, dwie od momentu pojawienia się oferty.

 • Leon, co też kuma :-)

  Paweł, Lucas i Sławek kumają a Pani Joanna i Deo do książek i koniec z wypisywaniem bzdur! Gdby Bóg się znał na whisky to by wam palce upierd… za te wypociny. Macie szczęście, że też nie kuma!

  • Zdjęcie profilowe Łukasz Stepiński
   Zdjęcie profilowe Łukasz Stepiński
   Lucas31

   Leon, co też kuma :-)

   Powiem tak:
   Whisky trzeba pić a nie o niej tylko czytać, dla bardziej wtajemniczonych polecam
   http://www.whiskybase.com/
   http://www.maltmadness.com/
   http://www.scotchwhisky.net/

  • Borys

   Leon, co też kuma :-)

   ja też polecam tobie siąść do lektury i poczytać o lm/vm, nixonie albo o abratku. Kolumny reaktyfikacyjne uzywane w domach. Nie dawno udało się otrzymać na takiej kolumnie 97,2% i potwierdzają to badania na chromatografie. Wracając do zbożówek można na takiej kolumnie uzyskać doskonały zbożowy destylat juź przy pierwszym kapaniu. Z kolei na kolumnach pułkowych najczęściej pracują Amerykanie i są to kolumny do pracy okresowej a nie ciągłej.

 • Jarek

  Nikt z państwa nie wspomniał o irlandzkiej Single Pot Still Whiskey, destylowanej z jęczmienia słodowanego i niesłodowanego wyłącznie
  na terenie Irlandii. Nie każda irlandzka whiskey jest destylowana trzykrotnie, Cooley i (wydaje mi się) Kilbeggan stosują system podwójnej destylacji.

 • Daniel

  Swietny artykul. Jestem pasjonatem single malt i gdybym trafil na poczatku mojej przygody z whisky na te tresc, bylbym oswiecony. Brawo!

  • Barolo

   Daniel

   Szkoda, że Pan nie trafił na http://www.bow.pl ale nic straconego :-)